Skocz do zawartości

Zwrot Podatku I Przychody Z Pl I Usa


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Przyszedł czas na załatwianie spraw podatkowych, ale niestety mam dość skomplikowaną sytuację i nie wiem za bardzo co robić. 21 września 2013 roku przyjechałem (H-1B) wraz z żoną (H-4) do USA do pracy. Ja oraz moja żona mamy przychody z Polski oraz dodatkowo ja mam przychody z USA. W tym roku pomaga Nam firma, ale skupili się głównie na USA, a ja nie wiem co w takim wypadku mam zrobić ze zwrotem podatku w Polsce.

Firma ta (KPMG) wyliczyła, że najbradziej opłacalne dla mnie bedzie rozliczać się w USA wspólnie z żoną. W tym celu muszę zostać rezydentem podatkowym USA, a do tego trzeba czasu. Jako, że można napisać wniosek na przełożenie terminu uzupełniania zwrotu podatku to jest to możliwe.

Tu pojawia się problem z rozliczeniem w Polsce. Nie bardzo wiem kiedy stanę się rezydentem podatkowym USA, ale prawdopodobnie będzie między końcem marca a czerwcem. Rozliczyć się w Polsce muszę do końca kwietnia. Co oznacza chyba, że jak chce się rozliczać tylko w USA to muszę do tego czasu dostarczyć do US w Polsce dowód w postaci certyfikatu (http://www.irs.gov/Individuals/International-Taxpayers/Form-6166---Certification-of-U.S.-Tax-Residency) na to, że jestem rezydentem USA i tam będę płacił podatki. Nie wiem czy jestem w stanie dostać ten certyfikat na czas, a dochodzi do tego tłumaczenie u tłumacza przysięgłego i być może wysyłka oryginału do Polski jeżeli będzie wymagana, co też zajmie trochę czasu.

Domyślam się, że jeżeli bym zdecydowałbym się rozliczać wspólnie z żoną to czeka ją podobny problem z załatwianiem certyfikatu dla US. Na dodatek nie wiem czy sam fakt, że ona ma przychód nie powinien stać na przeszkodzie do wspólnego rozliczania - H-4 nie zezwala na jakiekolwiek przychody. Domyślam się, że firma ta jest tego świadoma i pewnie nie jest to problem, bo przychody są za czasów kiedy mieszkaliśmy jeszcze w Polsce - w przeciwnym wypadku by nie sugerowała tego rozwiązania.

Aktualnie jestem rezydentrem podatkowym w Polsce bo mieszkałem w Polsce ponad 183 dni w 2013 roku. Wiem też, że są 3 możliwości: - wszystko w USA, - wszystko w Polsce, - przychody z Polski rozliczane w Polsce, a przychody z USA rozliczane w USA. Jako rezydent podatkowy Polski powinienem rozliczać wszystkie przychody w Polsce, ale jak poczekam parę miesięcy to stanę się też rezytentem podatkowym USA i będę mógł rozliczyć wszystko w USA. Nie wiem za bardzo kiedy można skorzystać z 3 opcji.

Jest to dla mnie bardzo skomplikowane. Planuję zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej (http://www.archbip.mf.gov.pl/bip/13642.html#n), ale nie mam pewności czy rozjaśnią mi tą całą sytuację.

Czy ktoś z Was znalazł się w takiej stytuacji albo wie jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Późna odpowiedź ale co tam, zaznaczę, że ekspertem nie jestem i mogę się mylić ale:

Wydaje mi się, że to KPMG ustaliło Ci najlepszy scenariusz dla podatków w US, a nie w Polsce i to trochę Ci zagmatwało; ponieważ byłeś większość czasu w Polsce w roku 2013 to nawet jeśli w US potraktujesz się jako rezydent i wypełnisz 1040 (jointly z, jak wspomniałeś, opóźnieniem, bo do 15 Kwietnia nie spełnisz wymagań substantial presence test) to ten fakt w żaden sposób nie zwalnia Cię z płacenia podatków w Polsce za rok 2013 (twój ośrodek życiowy w 2013 jest w Polsce i to jak wypełnisz podatki w US na to raczej nie wpływa), w 2014 tak, będziesz się tylko rozliczać w US z globalnych dochodów ale w 2013 wypełniając 1040 rozliczysz się z globalnych dochodów w US i Polsce, podwójnie... Nie wydaje mi się, żeby ten certyfikat, o którym mówisz był w stanie wymazać >183 dni w Polsce w 2013.

Ta sytuacja jest dla ciebie korzystna w wypadku gdy w Polsce miałeś żadne lub znikome dochody imo. W innym wypadku powinieneś w US rozliczyć się tylko z dochodów z US, a w Polsce z globalnych i w PIT odliczyć podatek zapłacony w US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...