Skocz do zawartości

H1B - Czy Ufać Pracodawcy?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich,

chciałbym zwrócić się do Was o opinię na temat propozycji jaką dostałem. W skrócie - pracodawca z USA proponuje wizę H1B i obiecuje, że 'wszystkim się zajmie', abym ją dostał mimo że już jest po 1 kwietnia...

Z 2 miesiące temu wysłałem aplikację na ogłoszenie, że są poszukiwani inżynierowie w danej dziedzinie na wyjazd do USA na H1B. I parę dni temu dostałem telefon, że są zainteresowani. Rozmawiałem już wstępnie z panem na skypie, który przyjechał do Polski, aby zrobić rekrutację ok 15 osób z tej dziedziny. Sam jest emerytem, który dla nich wiele lat przepracował. A oni teraz potrzebują dobrych pracowników z Polski, bo są najlepsi. Firma zresztą też niby zarządzana przez Polaków i większość tam pracujących to Polacy.

Na miejscu obiecują, że się mną zajmą i pomogą we wszystkim. Pierwsze 2 tyg hotelu za darmo. Wypłata też już ustalona. 1000$ miesięcznie.

Wytłumaczyłem, że na H1B już chyba za późno, bo aplikacje już powinny być złożone. Odpowiedział, żebym o to się nie martwił i że firma wszystko załatwi, żebym wyjechał...Dodam, że firma normalnie widnieje wszędzie w internecie, sprawdziłem.

A więc wstępnie mnie zakwalifikował, poopowiadał dużo o usa i umówiliśmy się na rozmowę z szefami z usa na skypie za parę dni.

Bardzo chciałbym wyjechać do USA, ale to tak ładnie brzmi, że aż nie wierzę...

Czy to możliwe, że będą chcieli mnie jakoś oszukać, aby uzyskać pieniądze?

Zdarzają się takie próby wyłudzeń?

Czy są jakieś rzeczy, które mogą oni chcieć, żebym ja zapłacił, mimo że to ich obowiązek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Wygląda na ścieme. $1000 miesięcznie to przeżyć się nie da, na pewno nie jest to pensja inżyniera. Istnieje małe prawdopodobieństwo ze cap dla H-1B nie wyczerpie się od razu (nie ma jeszcze danych), ale szansa jest niewielka. Generalnie nie powinieneś płacić absolutnie za nic, niemniej jednak wspomniana pensja wskazuje na ścieme.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym co napisał kzielu. Z 1000 to by przez LC nie przeszło. Liczenie wiz powinno się odbyć lada dzień, bo do 28 USCIS obiecał przemielic 20 tyś wiz dla absolwentów z magistrem z USA.

Porozmawiać z "szefami" możesz. Nic jednak nie plac i nie podawaj żadnych kluczowych informacji jak numer paszportu, SSN jeśli masz. Proces nie wymaga, żadnych opłat z Twojej strony, oprócz chyba wniosków dla dependants.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jedziesz na H1B to pracodawca po pierwsze gdyby oczekiwał że masz partycypować w kosztach to złamałby prawo. Po drugie chcąc Cię zatrudnić nie może Ci zaproponować mniej niż Prevailing Wage w danych regionie i na stanowisko z danej kategorii. Prevailing Wage można znaleźć tutaj:

http://www.flcdatacenter.com/OesWizardStart.aspx

Potem np:

http://www.flcdatacenter.com/OesWizardStep2.aspx?stateName=Maryland

I w końcu:

http://www.flcdatacenter.com/OesQuickResults.aspx?area=13644&code=15-1121&year=14&source=1

gdzie dowiemy się, że dla obszaru geograficznego zaznaczonego na czerwono (interesuje nas fioletowy wiersz):

You selected the All Industries database for 7/2013 - 6/2014.

Your search returned the following: Print Format
Area Code:13644
Area Title:Bethesda-Gaithersburg-Frederick, MD Metropolitan Division

OES/SOC Code:15-1121
OES/SOC Title:Computer Systems Analysts
GeoLevel:1
Level 1 Wage:$27.08 hour - $56,326 year
Level 2 Wage:$34.10 hour - $70,928 year
Level 3 Wage:$41.11 hour - $85,509 year
Level 4 Wage:$48.13 hour - $100,110 year
Mean Wage (H-2B):$41.11 hour - $85,509 year

Jeśli chodzi o samo H1B to gość nie musiałby przejmować się limitem puli capped (65k visas/yr) jeśliby chodziło o pracę w instytucji federalnej - wtedy H1B jest z puli non-capped, czyli bez ograniczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma jest troche podejrzanie dyskretna i optymistyczna jesli chodzi o procedury H1B chociaz takim optymizmem nie moga sie pochwalic ani Microsoft ani Google. Z drugiej strony slyszalem o roznych trickach firm indyjskich rezerwujacych (zapewnie platne premium) pule H1B z wyprzedzeniem itd., Sa tez oficjalne furtki typu charity czy research. Wydaje mi sie, ze na obecnym etapie niewiele ryzykujesz bo znajomosc Twojej daty urodzenia, czy innych SSN niewiele im daje i nic Ci w Polsce nie grozi dopoki osobiscie nie podpiszesz jakiegos dokumentu w jezyku polskim. Dlatego spokojnie mozesz zaliczac kolejne rozmowy i zorientowac sie czy osoby, z ktorymi rozmawiasz orientuja sie w tematach zawodowych co raczej czyni oszustwo mniej prawdopodobnym i moze z czasem sie rozjasni skad bierze sie ich optymizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numeru SSN nawet nie posiadam, bo żyję i pracuję w Polsce. Do USA na razie tylko aplikuję.

Też mnie dziwi ten optymizm pracodawcy. Tym bardziej, ze oprócz tych 15 osób jest dodatkowe drugie tyle z innej dziedziny. Więc razem to daje ok. 30 osób... I weź tu sprowadź 30 osób na H1B skoro już 7 kwietnia...

Tym bardziej, że to nie jest firma typu Google, a zwyczajna produkcyjna na ok. 130 osób.

Jedynie wiem, że w tej branży rzeczywiście jest zapotrzebowanie w stanach.

Osoba z którą rozmawiałem ma ewidentnie duże pojęcie w tematach zawodowych, jak również w tematach życia w USA. Poczytałem trochę i zarobki rzędu 1000$ tygodniowo wydają się też rozsądne.

Dziękuję za Wasze odpowiedzi i zainteresowanie tematem. Na pewno już wiem, że żadnych pieniędzy nie mogą ode mnie wymagać. To już coś.

Rozmowa już za kilka dni. Zrelacjonuję Wam później co dalej z tego wynikło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...