Skocz do zawartości

Wiza Turtystyczna Vs. J1


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na wstępie, jako że jest to mój pierwszy post na forum - serdecznie wszystkich witam!

Trochę czasu poświęciłem na przejrzenie historii zamieszczonych na forum i niestety żadna nie wpasowała się w mój przypadek, aczkolwiek odpowiedzi na parę pytań znalazłem..

Mam nadzieje że znajdziecie chwilę czasu na udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie co pozwoli mi ostatecznie podjąć decyzje..

Moja sytuacja.

25 lat, student 5 roku Inżynierii Środowiska (Inżynier zrobiony na Makrokierunku czyli studia prowadzone w języku angielskim: wykłady, ćwiczenia, laboratoria, egzaminy.. alles in inglisz..), uczestnik wymiany w ramach programu Erasmus (piszę to wszystko, bo czytałem że jakoś trzeba udowodnić swoją chęć i potrzebę podróżowania czy też znajomość ang. (i tak wyjdzie w trakcie rozmowy..?)). Ostatni semestr mam zaliczony i TEORETYCZNIE obrona przewidziana jest na koniec września ALE:

Od miesiąca przebywam na wyspach Karaibskich i zostanę tu następne dwa miesiące. Kolejnym celem jest Kuba (początek września, do 3 tygodni) i tu moje pierwsze pytania:

-Czy po opłaceniu wniosku o wizę, mogę umówić rozmowę z konsulem w ambasadzie w kraju w którym przebywam (jest tutaj ambasada)? W tej kwestii tak czy siak będę dzwonił kiedy uda mi się uzyskać dostęp do w miarę stabilnego łącza...;)

-czy JEŚLI otrzymam wizę (tur./J1) mogą być problemy z wjazdem na Kubę (słyszałem/czytałem że nie ale..), zdaję sobie sprawę że nie jest to forum kuba.info.pl ale może ktoś podobny przypadek już przerabiał

-czy JEŚLI otrzymam wizę i wjadę do Kuby, następnie z niej wyjadę dajmy na to przez meksyk/paname/kostartyke lub inny kraj tego typu mogę mieć problemy na granicy z USA? (z Kuby oczywiście lecieć nie można;) czy lepiej lecieć przez Kanadę? nie ukrywam że bardzo mi zależy choćby na paru dniach/tygodniach w Ameryce Centralnej...

Kolejnym krokiem jest wjazd do USA. Cel wyjazdu to przede wszystkim zwiedzanie. Środków własnych będę posiadał około 1000 dolarów w gotówce/na karcie - mogę tak i tak, zależy jak lepiej. JEDNAKŻE, skoro udało mi się doczłapać do granicy, zwiedzić Karaiby szkoda było by przygodę kończyć zbyt szybko.. mam możliwość pracy w USA. Zwiedzić planuje wschodnie wybrzeże i udać się w kierunku Nowego Jorku gdzie miałbym pracować. Szukam również możliwości pracy jako instruktor windsurfingu/nart na Hawajach / w Aspen.. rozsyłam CV/listy.mot. Tak więc jestem na etapie określania punktów docelowych i wszystko zależy od tego co mi doradzicie..

Jako że jestem studentem rozważam dwie opcje, które krótko przedstawię i umotywuje..

A) Work n travel - prace mam załatwioną u znajomego na 100%, niezależnie od tego czy będę miał wizę J1 i będę mógł legalnie pracować czy też nie, ta opcja daje komfort i pewność psychiczną iż nie będę majkelem skołfildem z prison brejka.. Czytałem ze pobyt może trwać nawet do 12 miesięcy. Plusem jest to ze mam X miesięcy na prace i 30 dni na zwiedzanie, ale posiadam ten komfort że mój pracodawca zapewni urząd iż pracowałem tyle ile trzeba, a ja będę mógł pracować miesiąc i zwiedzać przez trzy... zastanawiałem się czy nie spędzić zimy w USA (hawaje/aspen) - czyli musiałbym wize J1 przedłużać i stąd pytanie:

-czy przedłużanie pobytu na wizie J1 jest problematyczne?

Minusem jest to że trochę więcej pierniczenia się z dokumentami? (chyba że się mylę?)

B) Zwykła wiza turystyczna. Mogę wjechać do USA i niestety nie mogę pracować co jest mi potrzebne aby móc zwiedzić jak najwięcej. Najchętniej to bym w USA przezimował i zwiedził również zachodnie wybrzeże.

Plusem jest to że można to zrobić szybciej niestety nie mam komfortu psychicznego i różnie się to może skończyć. Mogę też pojechać zwiedzić USA ile się da za to co posiadam i spadam do domu..

Pytania:

-Która wiza daje większe prawdopodobieństwo wjazdu do USA...

-O którą się lepiej starać

-Czy na obu wizach można wjechać przy pomocy... łodzi? Czytałem, że trzeba podać dokładną datę przyjazdu? Istnieje spora szansa iż będę z Karaibów/Kuby żeglował w kierunku USA.. czy ktoś wie jak to w takim przypadku wygląda?

Zdaję sobie sprawę ze trochę zamotałem ale tak to właśnie wygląda..i nie bardzo wiem co począć. Zdaje mi się że lepszą opcja jest opcja A.. ale nie do końca jestem przekonany czy w mojej obecnej sytuacji (pobyt na Karaibach) jest ona wykonalna mimo że w Polsce I USA mam ludzi skłonnych mi pomoc. Problemem może być też czas..

Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc to miszcz i za każdą odpowiedź z góry dziękuje. Gdyby coś było niejasne lub macie pytania, proszę zadawać! Zdaję sobie również sprawę z tego że mogę mieć złudne mniemanie iż wszystko jest takie proste..nigdy się wyjazdem do USA nie interesowałem. a tu proszę.. z zaskoczenia.

Pozdrawiam!

Gniewosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytales foruim ale ominoles 2 sprawy

na work i travel jestes krocej niz te 1 rok czasu,wiesz o tym? chyba pomyliles work i travel z czyms innym

Kolejna sprawa to bedac na work i travel -J1 tego pobytu,wizy nie da sie przedluzyc o kolejny czas .

Musisz postarac sie o zmiane statusu a majac pomoca taka w USA chyba nie bedziesz miec z tym problemu ;)

Wize turystyczna dostaniesz wtedy jak wykazesz zwiazki z danym Panstwem,pokazesz ze lecisz w celach turystycznych do USA a z tym bywa juz roznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda wjazdu chyba nie ma znaczenia, możesz i wyjść spod ziemi przy bramce na granicy :)

Z wizą J-1 to nie jest tak jak myślisz:

1. Na tej wizie możesz brać udział w różnych programach: work&travel, internship. Rodzaj i długość pracy od tego zależą.

2. To chyba najważniejsze: wszystko musi być załatwione przed aplikacją o wizę - znaleziony pracodawca, znaleziona organizacja która może wystawić dokumenty potrzebne do aplikacji (DS-2019), przygotowany plan całego stażu w przypadku internshipu, itp. Czyli nie jest tak, że wyrobisz sobie wizę, wjedziesz do USA i potem będziesz pracował gdzie popadnie. Wszystko musi być ustalone i zaplanowane przed aplikacją i praca też musi być odpowiednia - internship, czyli ten długotrwały program, to staż więc praca musi być ściśle związana z kierunkiem studiów. W&T już inaczej bo to może być (i jest) byle jaka praca, ale tylko na wakacje a wszystko też trzeba ustalić przed aplikacją o wizę i trzeba mieć kogoś kto wystawia DS-2019.

3. Koszt powyższej operacji w specjalizujących się tym agencjach to dodatkowe około $1000 niezależne od opłaty wizowej. Do tego dochodzi opłata SEVIS około $200.

Moim zdaniem nie masz co myśleć o J-1 i musisz się starać o turystyczną, co oznacza niestety brak pracy i pobyt max 6 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że strona automatycznie nie zapisuje wersji roboczej wiadomości.. już dwukrotnie skasowałem swój post przez przypadek;) chyba że wersja robocza gdzieś się zapisuje?

W każdym bądź razie dzięki wielkie za odpowiedzi! Doszedłem do wniosku że będę się ubiegał o wizę J1 jako że daje ona multum możliwości, zmniejszy poziom stresu wywołany możliwością deportacją i banem na wjazd do USA na kolejne 10 lat, a wydaję mi się że jestem w stanie ja w ciągu 2 miesięcy uzyskać.

Jeśli pojawią się pytania (a mam już kilka) to pozwolicie że będę kontynuował wątek ponieważ wyjaśnianie i tłumaczenie zajmie więcej czasu niż da pożytku i nie zaśmieci forum;)

Odpowiedzi na pytania wpierw starałem się znaleźć w internecie ale nie zawsze się dało a jak wspomniałem dostęp do internetu (kiepskiej jakości;) mam dość ograniczony. Tak więc proszę o wyrozumiałość ;) W ramach odwdzięczenia się mógłbym krótko i zwięźle opisać procedurę uzyskania takiej wizy i w podobnych okolicznościach (krótką relacje?) z której ktoś mógłby później skorzystać..

Pytania które mi się nasunęły w momencie którym zacząłem ogarniać wizę:

-Czy spotkanie o wizę J1 (lub turystyczną, posiadając wszystkie wymagane dokumenty) można umówić i odbyć na terenie innego kraju niż kraj pochodzenia czy legalnego zamieszkania/pobytu? Obecnie przebywam na Dominikanie (mój status tutaj obecnie jest nielegalny aczkolwiek mogę sprawić by stał się na czas wizyty w ambasadzie legalny, choć co ich to obchodzi czy jestem tu legalnie? jestem obywatelem RP, posiadam ważny paszport (więcej niż 6 miesięcy) nie ściga mnie interpol czy CBŚ.. Jest tutaj ambasada. Czy po opłaceniu kosztów spotkania może się ono odbyć w Santo Domingo? Czy muszę wracać do Polski?

"It lasts at least about 4 weeks to process your application and to issue the DS-2019 form and to send the DS-2019 form to your home country by FedEx or UPS or other postal mail service. You should arrange your personal interview date at the US consulate or embassy in your home country by time (up to 4-6 weeks in advance)"

-Aby złożyć wniosek o wizję J1 potrzebuje DS-2019. Rozumiem że jedyne organizacje/biura które mogą mi go załatwić to tzw. sponsorzy z listy: http://j1visa.state.gov/participants/how-to-apply/sponsor-search/?program=&state=&x=14&y=8 ? Czy może istnieje inny sposób wyrobienia DS?

Pytam ponieważ tak jak napisał/-a CARO wiąże się to z opłatami (które oczywiście przeboleje;) dla przykładu:

Czytałem też że DS można wyrobić omijając agencje.. ?

egistration Fee:

US$100

Paid upon application - NON REFUNDABLE

Acceptance Fee:

US$595

Paid AFTER your visa has been confirmed

Health Insurance:

$50 Per Month

ACAWE requires you to insure your entire stay in the US

SEVIS:

US$35

Paid to the US Embassy upon receipt of N Sevis Number *subject to change without notice
ACAWE offers the option of paying the SEVIS for you at a cost of $50

J1 Visa Fees:

US160 + any local fees

Paid to the US Embassy before visa appointment *subject to change without notice

Salary

Starts at $7.25/hour

Does not include housing and meals

-Czy ceny bardzo się wahają w zależności od biura? Co brać pod uwagę przy wyborze biura? zależy mi na czasie i skuteczności. Widziałem gdzieś stronę z opiniami i oceną danych biur ale niestety na moim łączu nie chciała działać ;)

-Rozumiem że DS mogę wyrobić w pełni online, dokonując wszelkich wymaganych opłat

-Czy wymóg ubezpieczenia można spełnić posiadając ubezpieczenie Euro26 World lub inne obejmujące swoim zasięgiem całe USA (lub stany w których będę pracował?)

-SEVIS, Caro: 200$? rozumiem że błąd na stronie i powinno być 350$, gdzie biuro proponuje wyrobienie za 50$?

- czy można pracować jako instruktor windsurfingu/narciarstwa? Spotkałem dzisiaj kolesia który pracował swojego czasu w Kolorado i Kalifornii, który spotykał ludzi z wizą J1 w różnych bazach i właśnie o nią kazał mi się starać. Czytałem również że po dwóch tygodniach przestają się tobą jakoś specjalnie interesować?

-kto ustala na ile dostaję wizę? pytam ponieważ natrafiłem na takie coś:

Issuing the DS-2019 form:
US$ 750 for internships/trainings from 1 to 6 month of duration
US$ 950 for internships/trainings from 7 to 12 month of duration
US$ 1.150 for internships/trainings over 12 months of duration

Rozumiem że w trakcie rozmowy z agencją moga ustalić na ile jadę? bo tak jak mi się zadawało, mogę jechać na okres do roku;) Zależy to od mojego pracodawcy czy w pełni od agencji (o to ile zapłacę tak na prawdę..) oczywiście rozumiem że i DS swoje a urzędnik w Ambasadzie swoje, a ten na granicy to już zupełnie co innego;) Wziąłem to ze strony: http://www.ds2019form.de/

Pytań póki co tyle.. na pewno się jakieś pojawią, aczkolwiek oczywiste jest to że najważniejsza jest sprawa DS'a..

Dzięki za pomoc i jeśli odpowiedź na moje pytanie gdzieś już była to sory ale mam ograniczoną ilość czasu, a megabajty internetu noszą tu w wiaderkach;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy możesz aplikować o wizę w kraju, w którym jesteś nielegalnie, nie wiem. Ale jak jesteś tam nielegalnie i urzędnik w ambasadzie, z którym będziesz rozmawiał, będzie o tym wiedział, to pewnie pierwsze co przyjdzie mu do głowy to "aha, pewnie w USA też będzie chciał kombinować i siedzieć nielegalnie - odmowa".

2. Ja płaciłem za SEVIS jakieś 200 albo 180, nie pamiętam dokładnie. To było 2-3 lata temu, koszt mógł się przez ten czas zmienić jak również może on zależeć o tego, na jak długo się jedzie albo od tego jakiego kraju jest się obywatelem - nie wiem.

3. Ceny i okresy ważności wizy, które podałeś, jak widać wyraźnie dotyczą internshipów. Tam jest takie coś jak training plan, gdzie jest dokładnie napisane co będziesz robił kolejno przez każdy tydzień stażu. Pracodawca taki dokument tworzy i agencja go musi zaakceptować, ten dokument skoro jest tam podane co i kiedy będziesz robił to oczywiście mówi też jak długi będzie ten staż, i od tego zależy ważność wizy i DS-2019.

4. DS-2019 musi być wystawiony przez organizację (czy inny twór prawny) do tego uprawnioną. To są głównie takie agencje o których piszesz, ale niektóre firmy same z siebie taki formularz mogą wystawić. Są to jednak firmy pokroju np. Google, Microsoft (tak strzelam, nie wiem czy te akurat mogą). Na pewno nie szkoła surfingowa. W twoim przypadku wydaje mi się, że na 100% jesteś skazany na agencję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nad tym chwilę zastanowić to macie racje.

Będę dzwonił do ambasady w tej i paru innych sprawach. Zwlekałem z tym do tej pory, ponieważ uprzejma Pani powiedziała że bez konta internetowego nic nie można się dowiedzieć.. przypuszczam że wszystkie informacje, pytania i ich uwagi są gdzieś pewnie gromadzone więc nie chciałem się za w czasu spalić głupimi pytaniami..

Kzielu z twojej wypowiedzi wnioskuje, że do spotkania w ambasadzie może dojść tu na Dominikanie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do I really have to apply for the J-1 Visa in my home country?

You can apply for the J-1 Visa only at a U.S. consulate or embassyoutside the U.S. If you have secured documents for Interswop´s partner sponsorship for the J-1 Visa but are unable or unwilling to apply for your visa in your home country, you may be able to do so in another (third) country. For example, if you are already in the U.S., you may apply for the J-1 Visa at a U.S. consulate in Canada. However, Interswop´s partner discourages visa applications in third countries since your chances of obtaining the J-1 Visa can be considerably lower there (and consular policy on such applications may change without notification). You should make every effort to plan to apply in your home country for your visa.

Tutaj w kwestii ubezpieczenia zdrowotnego, wiem że dot. trainee/intership ale wydaję mi się że będzie podobnie w przypadku WAT lub można to traktować jako jakiś punkt odniesienia. taka ciekawostka

All trainees and their dependents on the J Visa must be covered by a health insurance plan that satisfies the insurance requirements of the U.S. Department of State for the entire duration of the training program. Before Interswop´s partner can approve sponsorship, you and your dependents must show evidence of such coverage or purchase insurance through Interswop or Interswop´s partner (see details in the next item).

To satisfy the requirements of the Department of State, your and your dependents' insurance coverage must:

Provide, at a minimum, up to 10,000 U.S. dollars in case of medical evacuation.
Provide, at a minimum, up to 7,500 U.S. dollars in case of repatriation of remains.
Provide, at a minimum,
EITHER: up to 50,000 U.S. dollars of regular and customary medical expenses per accident or sickness
OR: 75% of regular and customary medical expenses per accident or sickness
Have a deductible that does not exceed 500 U.S. dollars per accident or sickness.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ostatnie, dość krytyczne pytanie.

Czytałem że visa J1 jest wydawana na okres dajmy na to 4 miesięcy, do 25 września + miesiąc na zwiedzanie. Czy można tą wizę dostać na inny okres? Jeśli można przedłużyć to i może jest szansa.. jestem na 10 semestrze, semestr zaliczony, praca napisana i czeka tylko na obronę, którą chciałbym przełożyć na za rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...