Skocz do zawartości

Pytania Dot. Ślubu Z Obywatelem Usa W Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Jest to mój pierwszy post na forum jednak śledzę to forum już od dłuższego czasu. By nie owijać w bawełnę, szukam odpowiedzi do mojego przypadku, jednak jeśli już coś znajduję, jest to dla mnie niejasne lub nie do końca to czego potrzebuję.

W skrócie, w 2013 roku byłem na wizie J1 w USA i poznałem Amerykankę. Postanowiliśmy że się pobierzemy. W 2014 postanowiłem ją odwiedzić na wizie turystycznej (otrzymałem ją na 10lat). Na lotnisku wbili mi pieczątkę z datą 17.01.2015.
Teraz jestem w Polsce i ona tu chce przyjechać na stałe. Planujemy wziąć ślub w USC w Polsce w okresie do 90 dni od jej przyjazdu.

Chciałbym Was zapytać o kilka rzeczy dotyczących zawarcia ślub i dalszej sytuacji. Jeśli temat jest w złym dziale - proszę o przeniesienie.

Pyt. 1: Czy jest możliwość wzięcia ślubu w Polsce, a następnie ślubu w USA?
Pyt. 2: W jaki sposób mogę dostać się do USA po wzięciu ślubu w Polsce? Nie zależy mi na pracy, a jedynie cel turystyczny. Czy dalej moja wiza turystyczna jest ważna?
Pyt. 3: Co po wzięciu ślubu należy zrobić aby przedłużyć obywatelowi USA legalny pobyt w Polsce? Czy jest możliwe umożliwić mu to w ciągu 90 dni?
Pyt. 4: Nie mogę tego znaleźć: Jak wygląda wzór aktu urodzenia Amerykanina potrzebny do zawarcia małżeństwa w Polsce?

Pyt. 5: Co oznacza dokładnie oznacza pieczątka wbita w paszporcie z tą datą (17.01.2015)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Przyznam się szczerze, że przeraża mnie liczba informacji i niejasności (dla mnie) jakie tutaj znajduję. Wierzę jednak, że pomożecie mi przez to przebrnąć

Pozdrawiam,
Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Jest to mój pierwszy post na forum jednak śledzę to forum już od dłuższego czasu. By nie owijać w bawełnę, szukam odpowiedzi do mojego przypadku, jednak jeśli już coś znajduję, jest to dla mnie niejasne lub nie do końca to czego potrzebuję.

W skrócie, w 2013 roku byłem na wizie J1 w USA i poznałem Amerykankę. Postanowiliśmy że się pobierzemy. W 2014 postanowiłem ją odwiedzić na wizie turystycznej (otrzymałem ją na 10lat). Na lotnisku wbili mi pieczątkę z datą 17.01.2015.

Teraz jestem w Polsce i ona tu chce przyjechać na stałe. Planujemy wziąć ślub w USC w Polsce w okresie do 90 dni od jej przyjazdu.

Chciałbym Was zapytać o kilka rzeczy dotyczących zawarcia ślub i dalszej sytuacji. Jeśli temat jest w złym dziale - proszę o przeniesienie.

Pyt. 1: Czy jest możliwość wzięcia ślubu w Polsce, a następnie ślubu w USA?

Pyt. 2: W jaki sposób mogę dostać się do USA po wzięciu ślubu w Polsce? Nie zależy mi na pracy, a jedynie cel turystyczny. Czy dalej moja wiza turystyczna jest ważna?

Pyt. 3: Co po wzięciu ślubu należy zrobić aby przedłużyć obywatelowi USA legalny pobyt w Polsce? Czy jest możliwe umożliwić mu to w ciągu 90 dni?

Pyt. 4: Nie mogę tego znaleźć: Jak wygląda wzór aktu urodzenia Amerykanina potrzebny do zawarcia małżeństwa w Polsce?

Pyt. 5: Co oznacza dokładnie oznacza pieczątka wbita w paszporcie z tą datą (17.01.2015)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Przyznam się szczerze, że przeraża mnie liczba informacji i niejasności (dla mnie) jakie tutaj znajduję. Wierzę jednak, że pomożecie mi przez to przebrnąć

Pozdrawiam,

Jacek

Jedyne miejsce gdzie znajdziesz rzetelne odpowiedzi na temat slubu z obywatelem USA w Polsce to Twoj lokalny URzad Stanu cywilnego, oraz Sad rodzinny.

3 lata temu, kiedy ja sie tym interesowalam, podstawowy problem polegal na tym, ze polskie Urzady wymagaja zaswiadczenia o stanie cywilnym jakiego w USA sie po prostu nie uzyzka. Dlatego zeby zawszec formalny zwiazek trzeba najpierw ubiegac sie o zniesienie obowiazku przedstawienia tego zaswiadczenia i trezba to srobic w sardzie rodzinnym. Kiedy ja dzwonilam, taka procedura trwala ok 2-3 msc. Po zawarciu zwiazku z obywatelem Polski, obywatel USA moze sie ubiegac o bodajze karte tymczasowego pobytu, informacje na ten temat uzyskasz z kolei w Urzedzie do spraw obcokrajowcow w lokalnym urzedze Wojeodzkim.

Na reszte pytan dotyczncych Twojego pobytu w USA, znjdziesz glownie w dziale CR1 , wizy malzenskie itp,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Jest to mój pierwszy post na forum jednak śledzę to forum już od dłuższego czasu. By nie owijać w bawełnę, szukam odpowiedzi do mojego przypadku, jednak jeśli już coś znajduję, jest to dla mnie niejasne lub nie do końca to czego potrzebuję.

W skrócie, w 2013 roku byłem na wizie J1 w USA i poznałem Amerykankę. Postanowiliśmy że się pobierzemy. W 2014 postanowiłem ją odwiedzić na wizie turystycznej (otrzymałem ją na 10lat). Na lotnisku wbili mi pieczątkę z datą 17.01.2015.

Teraz jestem w Polsce i ona tu chce przyjechać na stałe. Planujemy wziąć ślub w USC w Polsce w okresie do 90 dni od jej przyjazdu.

Chciałbym Was zapytać o kilka rzeczy dotyczących zawarcia ślub i dalszej sytuacji. Jeśli temat jest w złym dziale - proszę o przeniesienie.

Pyt. 1: Czy jest możliwość wzięcia ślubu w Polsce, a następnie ślubu w USA?

Pyt. 2: W jaki sposób mogę dostać się do USA po wzięciu ślubu w Polsce? Nie zależy mi na pracy, a jedynie cel turystyczny. Czy dalej moja wiza turystyczna jest ważna?

Pyt. 3: Co po wzięciu ślubu należy zrobić aby przedłużyć obywatelowi USA legalny pobyt w Polsce? Czy jest możliwe umożliwić mu to w ciągu 90 dni?

Pyt. 4: Nie mogę tego znaleźć: Jak wygląda wzór aktu urodzenia Amerykanina potrzebny do zawarcia małżeństwa w Polsce?

Pyt. 5: Co oznacza dokładnie oznacza pieczątka wbita w paszporcie z tą datą (17.01.2015)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Przyznam się szczerze, że przeraża mnie liczba informacji i niejasności (dla mnie) jakie tutaj znajduję. Wierzę jednak, że pomożecie mi przez to przebrnąć

Pozdrawiam,

Jacek

1.Slub bierzecie albo w Polsce,albo w USA,tylko raz mozna.

2.jesli wezmiesz slub w Pl,skladasz papiery na GC i czekasz az ja dostaniesz.

3.Nie wiem,musisz sie dowiedziec w urzedzie w Polsce

4.Moze zapytac tlumacza przysieglego czy kiedys tlumaczyl cos podobnego.

5.Pieczatka oznacza czas twojego pobytu w USA,znaczy nie ze koniecznie musisz do tego czasu byc,ale nie mozesz go przekroczyc.Musisz opuscic USA do Pierwszego stycznia 2014,ale widze,ze juz wyjechales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze on nie chce miec narazie GC jak narazie ;) wiec narazie mu wiza turystyczna wystarczy

a teraz cos co Ci sie moze przydac z zycia wziete forumowego i nie tylko :)

odp 1 to zalezy czy bierzesz slub w urzedzie czy tez w kosciele.Bo wiele osob w Polsce szlo do kosciola i dostawali blogoslawienstwo na nowa droge zycia :) dowiedz sie w swojej Parafii co i jak :) to samo dostaniesz w USA :) lecz jeden slub bierzesz dla spraw urzedowych :) jedynie taki slub z USA powinienes zarejestrowac w swoim USC

odp2 tak nadal jest wazna Twoja wiza turystyczna :) nie musisz odrazu skladac papierow na pobyt staly do USA ,pamietaj o tym ze jak bedziesz chcial jednak pobyt staly to jest cos takiego jak domicyl dla Twojej przyszlej zony aby cos wyszlo ze stalym pobytem ,o tym poczytasz na forum.stronach rzadowych.

odp3 Legalny tzn turystyczny czy tez juz pobyt staly,bo jesli chodzi o pobyt turystyczny to najlepiej bedzie jak Twoja przyszla zona przyleci na wizie turystycznej do Polski,co ciekawe ze jak bedzie miec Twoja przyszla zona taka wize a wezmiesz z nia slub to z ta chwila w Polsce jest ubezpieczona z Twojego ubezpieczenia z NFZ.bez wizy nie ma tego przywileju ;) a wize mozna przedluzyc :)

co do pobytu stalego do dobrze ktos napisal o urzedzie wojewodzkim dla cudzoziemcow,tam tez wize sie przedluza ,sa tez takie strony

http://www.udsc.gov.pl/

odp 4 masz juz odpowiedzi :)

odp5 a co do tej pieczatki to dodam ze z chwila opuszczenia USA ta pieczatka-pobyt juz masz nie wazny i wlatujac na teren USA dostaniesz nowy pobyt

a co jest wazne ze nie nalezy tego pobyt nielegalnie przedluzac nawet o 1 dzien bo wtedy wkeljka-wiza staje sie nie wazna w Twoim paszporcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tego, co widze, przyszla zona OP chce emigrowac do Polski, a nie vice versa.

Ad. 1. Bierzesz slub tylko w jednym miejscu

Ad. 2. Zmiana stanu cywilnego nie wplywa na waznosc Twojej wizy turystycznej; jest ona nadal wazna

Ad. 3. Musisz sie dowiedziec w urzedzie wojewodzkim lub do spraw cudzoziemcow jak wygladaja te procedury; moga sie roznic w zaleznosci od tego, czy obywatel USA przyjezdza do nas na wizie, czy nie. Zasadniczo pozadanym efektem jest otrzymanie przez obywatela USA karty pobytu. Najpierw karta pobytu na pobyt czasowy (dwa lata), pozniej na pobyt staly. No i potem moze byc obywatelstwo RP.

Ad. 4. W moim mniemaniu polskiemu sadowi powinno wystarczyc apostille. Na poczatek niech Twoja luba wysle dwa odpisy aktu urodzenia (mozna dostac w county clerk office) i niech wysle prosbe o apostille w departamencie stanu swojego stanu (proces zalezy od stanu). Koniecznie skontaktuj sie z USC osobiscie i dowiedz sie jakie dokumenty sa potrzebne.

Ad. 5. To byl twoj nieprzekraczalny termin wylotu z USA podczas tamtej wizyty; w chwili obecnej ta data do niczego nie sluzy i nic nie znaczy, jako ze jestes juz w Polsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...