Skocz do zawartości

Komunikat Straży Granicznej Dla Podwójnych Obywateli


jkb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Pieprzenie glupot. Straż Graniczna zachowuje się jak WOP za komuny, jak człowiek zapuscil brodę za granicą to mu kazali zgolic bo nie rozpoznają.

Mój wujek, obywatel USA wyjechał z Polski mając 8 lat. Rok temu był w Polsce pierwszy raz od wtedy i nigdy nie przestał być polskim obywatelem. W paszporcie USA ma bardzo polskie imię i nazwisko. Wyobraźcie sobie jego minę gdy WOPista żąda od niego okazania polskiego paszportu.

Ten przepis pozwala Straży Granicznej nie tyle stosowanie przepisów co okazanie własnej upierdliwosci wobec tylko niektórych pasazerow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi paszport i dowód traci ważność w tym roku. Chcąc nie chcąc, musze wlecieć na amerykańskim do Polski w przyszłym roku. Podejrzewam, ze nie uda mi sie tych dokumentów odnowić, poniewaz nie mogę wyrwać sie na dluzej niz 3 tygodnie. Ehh będę kombinować pozniej :)

Problem mógłby się pojawić jakbyś była ponad 90 dni. Jeśli 3 tygodnie, to ich to rybka, no chyba, że będziesz przy odprawie "aktywnie powoływać się na fakt posiadania polskiego obywatelstwa" :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem w czym jest problem? Każdy kraj wymaga, aby jego obywatel przedstawiał do kontroli dokumenty wystawione w tym kraju. Porozmawiajcie z Niemcami, Szwedami i in. Z Norwegami ani Japończykami nie pogadacie, ponieważ te kraje nie pozwalają na posiadanie podwójnego obywatelstwa.

Przepisy Ustawy o obywatelstwie polskim nie są nowe. Zwracam też uwagę na przepisy Kodeksu Wykroczeń:

Art. 65. § 1. Kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania:

1) co do tożsamości własnej lub innej osoby,

2) co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania,

podlega karze grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do okoliczności wymienionych w § 1.

Prawo nakazuje obywatelowi polskiemu posługiwanie się polskim dokumentem podróży przed organami państwowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...