Skocz do zawartości

Expedited Naturalization for Spouses of Military Members


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, ze pomalu przygotowuje sie do RoC (juz w te wakacje!), troche dzisiaj sobie na ten temat poczytalam.

Znalazlam ciekawa informacje, ktorej do konca nie jestem jednak pewna. Na VJ tez sie nie moga co do tego zgodzic. :P

Otoz. Najwyrazniej istnieje cos takiego jak mozliwosc przyspieszenia uzyskania obywatelstwa w przypadku gdy military spouse zostaje wyslany poza USA, np. do Niemiec i tam spedza sobie z rodzinka pare lat. Tutaj sie troche zdziwilam, bo dotychczas bylam pewna, ze taka mozliwosc jest tylko wtedy gdy malzonek zostalby "deployed" samotnie do jakiegos Iraku czy czegos podobnego. :P

Do tego jeszcze doszla informacja, ze moge kompletnie pominac RoC (!?) i od razu celowac w obywatelstwo. Zrodlo podawane na VJ: (https://www.uscis.gov/policymanual/HTML/PolicyManual-Volume12-PartG-Chapter5.html)

"A spouse of a U.S. citizen employed abroad based on authorized employment is not required to have any specific period of residence or physical presence in order to naturalize. [9] Consequently, a CPR spouse is not required to file the petition to remove conditions if the spouse files his or her naturalization application before he or she reaches the 90-day filing period to remove the conditions on residence. [10] "

"A CPR spouse of a U.S. citizen employed abroad may naturalize without filing a petition to remove conditions if:

 

The CPR spouse has been a CPR for less than one year and nine months; and

The CPR spouse does not reach the 90-day filing period for the petition to remove conditions prior to the final adjudication of his or her naturalization application or the time of the Oath of Allegiance. [11] "

 

Whaaaat... Z tego co rozumiem kiedy nadejdzie moje 90dniowe okienko na RoC, moge od razu starac sie o obywatelstwo? :mindblown: Moim pierwotnym planem bylo wyslanie RoC zaraz jak przeprowadzimy sie do Niemiec, bo akurat wtedy wypada moje okienko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Poki co znalazlam:

The National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2008 added Section 319(e) to the INA which allows certain eligible spouses of service members to naturalize abroad without traveling to the United States for any part of the naturalization process  (...)

Wiec jakos mozna. Znalazlam rowniez post military spouse, ktore zdawala egzamin na obywatelstwo w czasie pobytu w Japonii. :P Zakladam wiec, ze w Niemczech rowniez USCIS czy Ambasada maja jakies miejsce do tego przeznaczone. (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac, cos sie obilo o uszy, ale nie mam specjalnie o tym pojecia. Tutaj jest link do odpowiedniej strony USCIS:

https://www.uscis.gov/military/citizenship-military-personnel-family-members/citizenship-spouses-and-children-military-members

Wynika z tego, ze by aplikowac o expedited naturalization z paragrafu 319(b), musisz byc obecna w USA aby sie naturalizowac. W przypadku 319(e) (overseas), musisz sie kwalifikowac majac 3- lub 5-cioletnia rezydenture.

Big fat note: to jest jedynie moja interpretacja zapisow ze strony USCIS, wiec nie traktuj tego jak wyrocznie :) Zaloz watek na VJ, moze ktos mily Ci odpowie, albo spytaj kariny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Tez wlasnie nie wiem dokladnie jak to wszystko interpretowac... Nie rozumiem, czy w przypadku przyspieszonego obywatelstwa sklada sie papiery w tym 90 okienku czy wczesniej...

Zaloze pewnie watek na VJ ale tez przejde sie do doradcy immigracyjnego ktory jest gdzies na Ft. Campbell. Zakladam, ze tam glownie zajmuja sie wojskowymi, ale moze cos doradza. :P Fajnie by bylo gdybym mogla pominac RoC, lol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

update: Bylam dzisiaj u immigration advisor.. I ta chyba nie bardzo nawet wiedziala, ze opcja expedite istnieje albo zupelnie nie potrafila mi wytlumaczyc dlaczego moglabym/nie moglabym o takie cos sie starac.

Powtarzala tylko jak mantre, ze musze wypelnic RoC, odczekac rok i dopiero potem obywatelstwo.  Jak probowalam wtracic, ze na USCIS znalazlam informacje o staraniu sie o obywatelstwo poprzez INA 319b. Znalazlam troche wiecej informacji na ten temat i probuje to wszystko zlozyc do kupy.

https://www.state.gov/m/dghr/flo/c21634.htm

"Conditional residents (category “CR” on green card or Immigrant Visa ) must file with USCIS the form I-751, Petition to Remove the Conditions of Residence, (and pay all associated fees) during the 90 day period before the expiration date on the green card. Conditional residents, whose naturalization interview will occur any time after this 90-day window opens are encouraged to file I-751 as soon as they become eligible. If the applicant is eligible to submit the I-751 (within 90 days of conditional residency expiring), USCIS will adjudicate the N-400 application only in conjunction with I-751. Therefore, it’s in applicant’s best interests to file I-751 as soon as possible to avoid delays in naturalization.

The properly filed I-751 is necessary to maintain LPR status after the green card expires. Conditional residents who don’t file the I-751 on time may lose their LPR status, even when scheduled to have the interview prior to the expiration date. Without the LPR status, an applicant is not eligible for naturalization."

I jeszcze wyrwane z innego artykulu:

"You must meet all of the requirements in Section 319 by preponderance of evidence ; to be on the safe side, your wife should wait for 2 years and 9 months before filing N-400 naturalization application, why worry about an immigration officer making a ruling under Section 319(b). "

 

Czyli tak to rozumiem, ze musialabym wyslac zarowno RoC jak i N-400 w jednym pakiecie w czasie trwania mojego 90 dniowego okienka RoC...? o.O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...