Skocz do zawartości

realizacja czeku z usa


Rekomendowane odpowiedzi

niedawno otrzymałam czek ze zwrotem podatku, a ponieważ niedługo wyjeżdżam do usa chciałabym go zrealizować. podobno w banku pko można go zrealizować od razu - jednak mi powiedziano, że czeka się co najmniej 4 tygodnie. czy ktoś zna jakiś sposób na dostanie tych pieniędzy bez zbędnego czekania? lub czy w usa bez problemu można zpieniężyć czek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Tutaj musisz miec konto zeby zcashowac czek bez kosztow. Nigdy tego tutaj nie robilem ale chyba bank zrealizuje czek, zwlaszcza z IRS ale pewnie wezmie jakas prowizje. Podejrzewam ze i tak bedzie nizsza niz w Polsce. Ja tak kiedys chcialem wymienic "stare" franki bo akurat francuzom przyszlo do glowy zeby wymienic banknoty na nowe a ja mialem starych cala garsc, tylko PKO BP chcialo sie podjac tej roboty, miesiac czekania i jakis spory % prowizji, dzis juz nie pamietam dokladnie ile. Na szczescie jakos mi wypadl niespodzianie wyjazd do Francji i tam wymienili mi bez prowizji i na poczekaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce czeki zagraniczne realizują banki PKO SA, Pekao BP i BZ WBK (najpopularniejszy jest PKO BP). W każdym z tych banków trzeba mieć konto, jednak można je bezpłatnie założyć tylko w celu realizacji czeku. 
Czeki ze zwrotem podatku federalnego są przeważnie realizowane "od ręki". Czeki ze zwrotem podatku stanowego są brane  tzw. inkaso i wypłata następuje po potwierdzeniu czeku przez wystawcę (kilka tygodni). 
Alternatywnie, w USA nie powinno być żadnego problemu z realizacją czeku ze zwrotem podatku i w przypadku ponownego wyjazdu do USA jest to raczej najprostsza, najtańsza i najszybsza opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo czeki są ważne zazwyczaj nie dłużej niż 6 miesięcy. Chlubnym wyjątkiem jest czek IRS że zwrotem federalnego podatku, ten jest ważny 12 miesięcy. Cashowalem niedawno, to był mój pierwszy tutaj zwrot więc go sobie obejrzałem dokładnie. Taki ładny, kolorowy, ze Statuą Wolności. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi i realizację czeku w Stanach bez zakładania konta, to nieudanie przerabiałem to w ubiegłym roku i będę poprawiał w tym.

Po pierwsze, trzeba znaleźć ajencję realizującą czeki. Jest ich całkiem sporo, prowizja nie jest strasznie duża (chyba było mniej niż $1 dla mojego $22 czeku). Czytałem też gdzieś, że niektóre 7-Eleven mają automaty do realizacji czeków, ale osobiście nie spotkałem takiego w NYC.

Po drugie, czek nie może być starszy niż 2 tygodnie. W ubiegłym roku popełniłem ten błąd i potem mi tłumaczono na miejscu. Było to dla mnie zaskoczenie, bo w Polsce realizowałem dużo starsze czeki w WBK bez problemów. W tym roku ponieważ lecę na miesiąc zamierzam zadzwonić na miejscu do BOK banku z którego mam czek żeby mi znowu go odnowili ale przysłali na adres w NYC i wtedy jak będzie świeżutki zrealizuję na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś aż mnie księgowa upomniala że czeka nie realizuje. Miałem jakiś zwrot wydatków, czekam wypisanie, wręczyli, wsadził w portfel i zapomniałem.

A pro pos ważności czeku, dostałem zwrot kilkudziesięciu dolarów od biura notarialnego po kupnie domu. Czek miał zaznaczona wartość trzy miesiące, też o nim zapomnialem, zrealizowalem dwa dni przed terminem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, kzielu napisał:

6 miesiecy zwykle.

Na papierze owszem, dlatego w ogóle jak w ubiegłym roku odnawiałem czek to go zamawiałem z wyprzedzeniem przed wyjazdem, żeby zdążył przyjść pocztą z USA do PL (dwa lata temu nie zdążył). Niestety na miejscu okazało się, że te ajencje starszych niż 2 tygodnie nie realizują. W tym roku nauczony doświadczeniami z dwóch poprzednich lat zamówię go na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, andyopole napisał:

Kiedyś aż mnie księgowa upomniala że czeka nie realizuje. Miałem jakiś zwrot wydatków, czekam wypisanie, wręczyli, wsadził w portfel i zapomniałem.

A ja kiedys skeszowalam swoj czek z pracy, a za kilka tygodni ksiegowa tez sie cos upominala o niego. Okazalo sie, ze mojemu pracodawcy nigdy nie sciagneli za to kasy, wiec dostalam jeszcze jeden czek i wtedy kupilam sobie drugiego psa :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...