Skocz do zawartości

Rezygnacja z wyjazdu po wygraniu zielonej karty / Podatki


Rekomendowane odpowiedzi

Dość niepopularne pytanie, ale doświadczenie osób z forum i ich odpowiedzi może mi bardzo pomóc w podjęciu decyzji.

Aplikację DV Lottery wysłałem bez wiary w to że może się udać. Ale udało się. A właściwie uważam że spełniłem warunki jakie stawia się obecnie kandydatom na rezydentów.

Mam wbitą wizę. Do pierwszych dni października muszę wyjechać.

Jednak z różnych przyczyn, w tym zawodowych, finansowych, ale ponad wszystko rodzinnych pomysł by nie traktować GC jako wizy pracowniczej by popracować i wrócić, lub często wracać jest mi obcy, trudny do zaakceptowania.

Mam wykształcenie, pracę, relacje,  w związku z tym pomysł emigracji, startowania od nowa, zdobywania wiedzy, doświadczenia i "płacenia frycowego" jako imigrant do mnie nie przemawia. Myślę że kwestią czasu jest awans, dobra praca, ale generalnie mam to już tutaj.

Wielu z Was zada pewnie pytanie to po co aplikacje, badania, interview itp. Wiadomo - nie  chciałem rezygnować z szansy, wielu ludzi jej nie miało. Zresztą aż do Interview nie ma się pewności że w ogóle jest o co kruszyć kopię. Może być odmowa. Odmowy nie było i jest dylemat co zrobić z promesą w paszporcie - wykorzystać czy nie.

Mam niewiele czasu na mądre decyzje, więc mam pytania:

- wyjazd, powrót, i ponowny wylot po Nowym Roku czy później poza kosztami nie powinien nastręczać trudności, po prostu czas do końcu roku to minimum abym uporał się w pracy z zamknięciem budżetu (jestem przedstawicielem) i decyzje.

- Opodatkowanie dochodów z umowy o pracę. Czy w obecnym miejscu pracy w Polsce konieczne będzie wypełnienie jakiś dodatkowych dokumentów pokroju naszych PITów za okres bycia na rezydenturze (od wbicia pieczątki w immigration?) lub przedłożenie jakiś dokumentów w amerykańskim urzędzie?

- Opodatkowanie dochodów z wynajmu, mam stare mieszkanie, nie sprzedaję - jak wyżej - jaka wykładnia podatkowa obowiązuje? Amerykańska? Co prawda czytałem co nieco Konwencję o podwójnym opodatkowaniu, ale może ktoś z Was to już przerabiał?

Ewentualnie polecacie jakieś konkretne biuro podatkowe na Śląsku lub Małopolsce które odpowie mi na pytania?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, piterski napisał:

- Opodatkowanie dochodów z umowy o pracę. Czy w obecnym miejscu pracy w Polsce konieczne będzie wypełnienie jakiś dodatkowych dokumentów pokroju naszych PITów za okres bycia na rezydenturze (od wbicia pieczątki w immigration?) lub przedłożenie jakiś dokumentów w amerykańskim urzędzie?

- Opodatkowanie dochodów z wynajmu, mam stare mieszkanie, nie sprzedaję - jak wyżej - jaka wykładnia podatkowa obowiązuje? Amerykańska? Co prawda czytałem co nieco Konwencję o podwójnym opodatkowaniu, ale może ktoś z Was to już przerabiał?

 

Tak - jezeli jestes rezydentem (ktorym zostaniesz po wjezdzie do US), to masz obowiazek rozliczania sie z IRS co mniej wiecej sprowadza sie do koniecznosci "wypelnienia dokumentow pokroju PITow)

Rozliczyc sie musisz z dochodow worldwide, natomiast podatek odprowadzony w PL zalatwia sprawe, chyba ze przekroczysz limit (~$90k) - pogrzeb po irs.gov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...