Skocz do zawartości

Formalności Po Ślubie Z Obywatelem Usa


akma

Rekomendowane odpowiedzi

Gosiu, ja radziłabym Ci nie spieszyć się z wysyłaniem formularzy o AoS. Też wzięłam ślub na wizie turystycznej - 6 tygodni po przylocie do USA, ale dokumenty (za radą prawnika) wysłaliśmy dopiero pod koniec grudnia (3 m-ce po ślubie). Jeśli ktoś z wizą turystyczną bierze ślub szybko po przylocie, a zaraz po ślubie wysyła dokumenty o pozwolenie na pracę, podróżowanie (AP) i GC, to taki pośpiech może się urzędnikowi wydać dwa razy bardziej podejrzany.

No wlasnie dlatego pytam bo moj prawnik powiedzial ze musze odsiedziec 60 dni w USA i doopiero moge wysylac papiery co wieze sie z przedluzeniem calej procedury a w sierpniu planuje slub w Polsce i bardzo bym chciala te papiery wyslac juz. Jest jeszcze jedna kwestia mianowicie pracy. Ja mam sociala z wizy J1 myslicie ze moge na tym numerze teraz pracowac czy bede miala z tego powodu problemy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 752
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
No wlasnie dlatego pytam bo moj prawnik powiedzial ze musze odsiedziec 60 dni w USA i doopiero moge wysylac papiery co wieze sie z przedluzeniem calej procedury a w sierpniu planuje slub w Polsce i bardzo bym chciala te papiery wyslac juz. Jest jeszcze jedna kwestia mianowicie pracy. Ja mam sociala z wizy J1 myslicie ze moge na tym numerze teraz pracowac czy bede miala z tego powodu problemy??

Nie wiem, czy jest jakiś przepis, że trzeba siedzieć w USA 60 dni przed wysłaniem dokumentów. Podejrzewam, że nie ma, ale logicznie rzecz biorąc lepiej się nie spieszyć, niż tłumaczyć się potem podwójnie i mieć dodatkowe kłopoty. O pracy też lepiej nie myśl, zanim nie dostaniesz pozwolenia; możliwe, że będziecie się gęsto tłumaczyli z szybkiego ślubu, więc lepiej nie stawiaj sobie kolejnego minusa nielegalną pracą. Zasady są takie, że jeśli ktoś chce szybko po przylocie wziąć ślub, to wlatuje na wizie K1. Jak ktoś chce szybko po przylocie pracować, to decyduje się na CR1. Jak ktoś wlatuje na wizie turystycznej, szybko bierze ślub, migiem wysyła dokumenty, a w międzyczasie jeszcze leci do pracy, to jest to bezdyskusyjnie podejrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc akma czytajac forum widze ze poruszalas temat z ktorym obecnie ja mam problemy a nie uzyskalas odpowiedzi mianowicie co wpisalas w pytaniu o Current USCIS Status z formularza I-485 zostalas czy visitor czy moze cos innego tam trzeba. Jeszcze jedno lepiej jest wyslac wszystkie dokumenty razem czy moge teraz wyslac osobno o pozwolenie na prace i na podrozowanie. Jesli mozesz mi jeszcze dac znac po jakim czasie dostalas tymczasowe papiery na podroze?? Bede bardzo wdzieczna.Pozdrawiam

aha jeszcze pytanie odnośnie I-131 (Advance Parole) jak sie w koncu uporalas z datami wyjazdu i powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc akma czytajac forum widze ze poruszalas temat z ktorym obecnie ja mam problemy a nie uzyskalas odpowiedzi mianowicie co wpisalas w pytaniu o Current USCIS Status z formularza I-485 zostalas czy visitor czy moze cos innego tam trzeba. Jeszcze jedno lepiej jest wyslac wszytskie dokumenty razem czy moge teraz wyslac osobno o pozwolenie na prace i na podrozowanie. Jesli mozesz mi jeszcze dac znac po jakim czasie dostalas tymczasowe papiery na podroze?? Bede bardzo wdzieczna.Pozdrawiam

- Current USCIS Status: VISITOR (bo jesteśmy na wizie turystycznej i nie przekroczyłyśmy terminu na pieczątce z I-94).

Na drugiej stronie jest jeszcze Current Occupation. Za radą coralki wpisałam Housewife. Na początku miałam Unemployed, ale prawnik powiedział, że "housewife" to całkiem dobry pomysł, bo w USCIS mają alergię na słowa "unemployed" czy zwykłe "not employed", więc mimo że nie wolno nam pracować, lepiej nie pisać, że jesteśmy bez pracy :)

- Wszystkie dokumenty musisz wysłać razem. Można też najpierw regulować status (I-130 i I-485), a dopiero potem starać się o pozwolenie na pracę, ale odwrotna opcja nie istnieje, tzn. nie możesz starać się o pozwolenie na pracę zanim nie wyślesz pakietu o uregulowanie statusu.

Widzę, że potwornie Ci się spieszy do pracy i wyjazdu, ale przemyśl to sobie, naprawdę nie warto wysyłać papierów szybko po ślubie, zaczekaj jeszcze trochę, przynajmniej poudawajcie, że zrobiliście sobie miesiąc miodowy, a nie zaraz po ślubie rzuciliście się do wypełniania formularzy :)

- Advance Parole (na podróże) dostałam dokładnie 2 m-ce po wysłaniu formularzy, a EAD (pozwolenie na pracę) tydzień po Advance Parole.

aha jeszcze pytanie odnośnie I-131 (Advance Parole) jak sie w koncu uporalas z datami wyjazdui powrotu

Prawnik poradził mi wpisać jakąkolwiek datę, mimo że AP chciałam tylko na wszelki wypadek i żadnego wyjazdu nie planowałam. Wpisałam datę, a w rubryce obok '3 weeks'. Wy planujecie wyjazd w czasie wakacji, więc wpisz datę planowanego wylotu (albo wcześniejszą) i planowany czas pobytu w Polsce. Nie kupujcie biletów, zanim nie dostaniesz AP, bo z tym też jest różnie - ja wpisałam datę niby planowanego wyjazdu 20 lutego, a AP doszło do mnie 3 marca (wystawili je 26 lutego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za szybka odpowiedz;) no wiec oczywiscie ze odczekam juz nawet nei chodzi mi o ta prace jak o mozliwosc wyjazdu chcemy zrobic slub w sierpniu bo tylko wtedy jest termin i boje sie ze papiery mi nie przyjda na czas a glupi taki slub bez panstwa mlodych :rolleyes: nie wiem chyba mi pozostaje sie z tym slubem wstrzymac :)

ps. to mile ze dzielisz sie na forum przebiegiem Twojej sprawy jest to bardzo przydatne dla "nas":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za szybka odpowiedz;) no wiec oczywiscie ze odczekam juz nawet nei chodzi mi o ta prace jak o mozliwosc wyjazdu chcemy zrobic slub w sierpniu bo tylko wtedy jest termin i boje sie ze papiery mi nie przyjda na czas a glupi taki slub bez panstwa mlodych ;) nie wiem chyba mi pozostaje sie z tym slubem wstrzymac ;)

Wiesz, Gosiu, my też chcemy zorganizować uroczystość w Polsce, ale stwierdziliśmy, że zrobimy to w przyszłym roku. Mimo że GC prawdopodobnie dostanę już w maju, to nie chcemy organizować przyjęcia dla rodziny na szybko :)

ps. to mile ze dzielisz sie na forum przebiegiem Twojej sprawy jest to bardzo przydatne dla "nas":rolleyes:

Staram się pomóc, przynajmniej tym, którzy są w takiej samej sytuacji. Sama miałam na początku dziesiątki wątpliwości, z których większość nie zostało rozwianych po lekturze forum i założeniu tego wątku. Cieszę się, że choć teraz wątek staje się przydatny :D

Nie sugerujcie się informacjami odnośnie wypełniania formularzy w postach przed 13.01.09, bo niektóre z nich są błędne (wtedy sama szukałam pomocy). Bierzcie też pod uwagę, że przepisy czasem się zmieniają i mogą wymagać dodatkowych formularzy czy dokumentów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcemy zrobic slub w sierpniu

A propos ślubu, macie jakiegoś znajomego księdza, który udzieli Wam tylko kościelnego? Wiem, że teraz jest z tym problem, bo śluby są konkordatowe, a księża nie chcą udzielać samego kościelnego. A wzięcie drugiego ślubu to też bigamia, mimo że z tą samą osobą :)

My poważnie zastanawiamy się nad taką opcją w Polsce:

http://psr.racjonalista.pl/kk.php/s,5662

tym bardziej że chcielibyśmy ślub w plenerze, a jeszcze nie słyszałam, żeby jakiś ksiądz zgodził się na odprawienie ceremonii poza Domem Bożym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli masz cywilny to bez problemu dostatniesz sam koscielny w polsce

wymog jest taki ze wszelkie sprawy cywilne powinny byc uregulowane w momencie slubu koscielnego, tzn bierzesz konkordatowy (cywilny i koscielny na raz) albo bierzesz cywilny najpierw a potem koscielny tak jak to sie robilo kiedys (i nadal), cywilny moze byc z USA

problem jest jedynie wtedy kiedy chcesz brac koscielny przed cywilnym

co do pleneru to wlasnie chyba freya pisala ze jakos to zalatwila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli masz cywilny to bez problemu dostatniesz sam koscielny w polsce

wymog jest taki ze wszelkie sprawy cywilne powinny byc uregulowane w momencie slubu koscielnego

Czyli księdzu trzeba pokazać dokument, że małżeństwo zostało zarejestrowane w polskim USC?

Jeśli tak, to ze ślubem kościelnym w Polsce musielibyśmy poczekać aż dostanę obywatelstwo amerykańskie, bo dopiero wtedy zmienię nazwisko. Przed zmianą nazwiska nie chcę rejestrować, bo potem w Polsce robią problemy właśnie ze zmianą nazwiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...