Skocz do zawartości

Sponsorowanie Pracownicze - Kilka Spraw.


karina

Rekomendowane odpowiedzi

W zwiazku z tym, ze wiele osob zadaje mi pytania na priv dot. sponsorowania pracowniczego, zamieszczam tu te najpopularniejsze:

1. Dlaczego ktos byl sponsorowany jako kucharz w kategorii niewykwalifikowanej a ktos inny w kwalifikowanej?

Dlatego, ze mozna bylo miec inny opis zawodu, inne wymogi i doswiadczenie. I tak jest z wieloma zawodami - czesc zawodow, ktora byla w kategorii 3 teraz przechodzi kategoria 2 - po prostu mozna sie kierowac dana zatwierdzona sprawa w danej kategorii. Znam np. sprawe osoby z wyksztalceniem biologicznym, ktora byla sponsorowana przez piekarnie (2 kategoria); znam osobe sponsorowana przez firme jako sekretarka dwujezyczna - kiedys taka sprawa bylaby w kategorii 3, a dziewczyna dostala zatwierdzenie I-140 w kategorii 2; osoba majaca z Polski dyplom z prawa i administracji albo administracji- kiedys ciezko bylo znalezc zawod i jesli juz to tylko EB3 - teraz przechodza sprawy w EB2; EB2 czy EB3 zalezy od pozycji na jaka ktos bedzie sponsorowany i wymogow.

Przyklady spraw i kategorii:

agent ubezpieczeniowy - 3 s w

kucharka - 3 s w

masazystka - 3 s w

ekonomista - 2

housekeeper - 3

malarz - 3 s w

ESL instruktor - 2

hydraulik - 3 s w

legal researcher - 3 prof.

analityk finansowy - 2

osoba zarzadzajaca domem - 3 s w

front office manager - 3 s w

kontroler finansowy - 2

fizyk - 2

ponizsze zawody moga byc tak w kategorii 2 jaki i 3 :

programista komputerowy

accountant

nauczyciel

analityk systemow

osoba zarzadzajaca biznesem

2. Czy jezeli mam deportacje to moge zaczac sponsorowanie pracownicze?

Bez znajomosci dokumentow ciezko powiedziec czy da sie otworzyc sprawe deportacji wiec najpierw ktos musi przejrzec dokumenty.

3. Czy moge wejsc na czyjes miejsce w kolejce na sponsorowanie?

Nie.

4. Czy moge za dodatkowa oplata kupic ochrone paragrafu 245(i)?

Nie.

5. Czy to prawda, ze firmy zatrudniajace mniej niz 10 pracownikow czesciej maja audit spraw przy PERM?

Tak.

6. Czy to prawda, ze EB-2 jest tylko dla osob z wyksztalceniem magistra (MA albo MS) a nigdy dla osob z licencjatem?

Do kategorii EB-2 kwalifikuje sie takze osoby z BA/BS plus min. 5 lat doswiadczenie. Wymog jest nastepujacy: US Master's degree or the equivalent.

7. Czy wszyscy majacy H1B moga byc sponsorowani w kategorii EB-2?

Nie wszyscy. Czesc osob majacych H1B ma tylko licencjat, nie ma doswiadczenie - tylko jeden z przykladow kiedy ktos sie nie kwalifikuje na EB-2.

8. Czy fotograf moze byc sponsorowany w USA?

Tak.

9. Czy to prawda, ze dodanie wymogu znajomosci jezykow utrudnia sprawe?

Czasem tak, bo moze byc audit, ale moze sie to oplacic jesli ktos ma do wyboru kategorie 3 (gdzie daty sie nie ruszaja a wrecz cofaja) a kategoria 2, gdzie sklada sie dokumenty na biezaco.

10. Jestem pod ochrona paragrafu 245(i) i moje sponsorowanie jest w toku. Moja narzeczona jest tu nieleganie, przesiedziala wize o 4 lata. Czy jesli sie pobierzemy, to ona tez dostanie zielona karte?

Zalezy na jakiej wizie wjechala, jesli np. na K-1 wtedy nawet malzenstwo nie pomoze aby zalegalizowac pobyt. Jesli na np. turystycznej, wtedy tak, zona dostanie zielona karte po zaplaceniu kary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
10. Jestem pod ochrona paragrafu 245(i) i moje sponsorowanie jest w toku. Moja narzeczona jest tu nieleganie, przesiedziala wize o 4 lata. Czy jesli sie pobierzemy, to ona tez dostanie zielona karte?

Zalezy na jakiej wizie wjechala, jesli np. na K-1 wtedy nawet malzenstwo nie pomoze aby zalegalizowac pobyt. Jesli na np. turystycznej, wtedy tak, zona dostanie zielona karte po zaplaceniu kary.

A co z osobami, ktore maja sponsorowanie w toku ale nie podlegaja pod 245(i)? Czy malzonek (osoby sponsorowanej), ktory przesiedzial wize turystyczna tez moze dostac zielona karte po zaplaceniu kary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z osobami, ktore maja sponsorowanie w toku ale nie podlegaja pod 245(i)? Czy malzonek (osoby sponsorowanej), ktory przesiedzial wize turystyczna tez moze dostac zielona karte po zaplaceniu kary?

1. Jezeli jestes sponsorowana i Ty nie podlegasz pod 245(i) to Twoj wspolmalzonek nie dostanie green card, nawet gdyby zaplacil kare.

2. Jezeli jestes sponsorowana i Ty podlegasz pod 245(i) - wtedy Twoj malzonek dostanie green card po zaplaceniu kary.

Malzonek (jesli mowimy o sytuacji numer 1) moze przez jakis czas dostawac pozwolenie na prace (jesli jakis malo rozwiniety adwokat mu to poradzi aby zlozyl dokumenty albo jakis pan z agencji) tyle, ze pozniej dostanie pismo, ze sprawa jest denied a za kilka tygodni dostanie wezwanie do immigration court w sprawie "order of removal".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Pani Karino,

czy jesli bym zaczelabym sponsorowanie od razu o green card bez H1B i w tym samym czasie pracowala nielegalnie dla pracodowacy, bedac caly czas na F1 wiza i zrozliczala sie z taxow to czy to mogloby mi zaszkodzic pozniej w tym calym procesie? wiem ze to jest takie pytnie "off record" bo prawnik mi od razu powie ze jesli cos jest nielegalne to zawsze ma negatywne skutki, ale moze jakims cudem jest to mozliwe.

druga opcja jest taka ze jestem na F1 caly czas studiuje i pracuje nielegalnie, mam swoj social sec. number rozliczam sie z pracodwaca on o tym wie ze nie mam pozwolenia na prace a pozniej chce mnie sponsorowac czy fakt ze pracowalam dla niego nielegalnie moze w jakis sposob wplynac na proces sponsorwania o green card?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Witaj Karinko :)

Wiem, że jestes obeznana w temacie więc piszę do Ciebie, bo wiem, że mi pomożesz. Chciałem zapytać o sponsorowanie przez pracodawcę. Wiem, że pisałaś już o tym na forum, oczywiście przeczytałem, ale mam jeszcze pytanie. Czy jeśli skończyłem zarządzanie w hotelarstwie (hotel management) i mam magistra to czy mogę być sponsorowany przez pracodawcę? Pisałem z ambasadą w warszawie i odpisali mi, że pracodawca musi udowodnić, że w USA nie ma pracownika o takich kwalifikacjach i jeśli to udowodni, to zaczną postępowanie w mojej sprawie. Ale przecież tyle osób jeździ i otrzymuje wizy, potem green card poprzez sponsorowanie w normalnych zawodach jeszcze bardziej popularnych tak jak kucharz czy nauczyciel, więc jak to jest? Są jakieś odstępstwa od tego udowadniania? Nie jestem obeznany w sprawie dlatego pytam.

Proszę o odpowiedź bo jest to dla mnie bardzo ważne.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...