Skocz do zawartości

Podatek


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

strasznie sie pogubiłam co z tymi podatkami mam właściwie zrobić. Jestem na F1 od jakiś 160dni (mam SSN) a wcześniej byłam na B1 też jakieś 190 dni (plus 70 z poprzedniego roku) i Cintax mi mówi że jestem resident alien dla podatkow federalnych i musze zgłośić podatki w Polsce. Przez ten czas zarabiałam w USA i dostawałam kase z Pl na umowę zlecenie (to chyba jeszcze muszę od tego zapłacić podatek w PL prawda?).

Czy to oznacza ze musze zaplacic w usa podatek od tego co zarobilam w Polsce ? tj musze zaplacic 2 podatki?

Kompletnie nie wiem jak sie do tego wszystkiego zabrac szczegolnie ze chyba jeszcze rozliczenie stanowe musze zrobic (IL)? moze znacie kogos dobrego kto mi to rozlczy? mieszkam na polnoc od chicago.

Dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Kara

znalazlas kogos kto Ci pomogl w tej sprawie? ja mam podobny problem, tylko ze troche przesuniety w czasie. Bylam w USA na stypendium naukowym przez 4 lata 2002-2006 i urzad w Polsce chce aby rozliczyla sie ze zwrotu podatku z usa w 2005.

Czy moglby mi kto podpowiedziec jak to ugryzdz? mieszkalam przeciez przez 4 lata w stanach ,dla czego musze sie rozliczyc w Polsce za ten rok? jak udowodnic ze moj osrodek zycia i intersow znajdowal sie w tym czasie w USA.

Prosze o pomoc? w USA lub w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specjalistow to mozna spotkac np na tym numerze telefonu:

Krajowa Informacja Podatkowa:

telefon jest czynny od 7 rano ale radze uzbroic sie w cierpliwosc

http://www.mf.gov.pl/index.php?const=4&amp...=2⊂=sub3

a dlaczego musisz?a znasz prawo o drukach NIP..tam masz napisane ze jesli zamieszkujesz-bedziesz mieszkac po za Polska to musisz zlozyc dekralacje o tym i wtedy masz czarno na bialym ze bylas po za Polska -plus to ze mieszkalas w USA a tak brakuje tego wpisu w NIP i moze miec ale urzad

spytaj sie na tej infolinii o tym NIP

tak wlasnie wyglada prawo skarbowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za Twoj wpis!!

Masz racje, powinnabylam zlozyc podanie do skarbowki ze bede mieszkac poza Polska, jest to chyba druk NIP3, natomiast tego nie zrobilam. W 2001 skladalam pit w polsce, w 2002 do 2006 przebywalam w stanach na uczelni, i w stanach tez sie rozliczalam, nie mieszkalam w polsce; natomiast po powrocie znow poszlam w Polsce do pracy i znow rozliczalam sie skarbowce. Kilka tyg temu dostalam pismo ze musze rozliczyc sie ze zwroty podatku w USA w 2005r.. Obecenie wyszlam za maz w USA i w 2009 przenioslam sie znow do USA.

Poszlam do specjalisty ( tak przynajmniej sie nazywa) i mowi ze kiepsko to widzi, bo urzad mi nie uwierzy ze przesnioslam swoj osrodek zycia na 4 lata do stanow; powiedzial rowniez ze jak sie bardzo przyczepia to moga mi cale stypendium opodatkowac- a uwierzcie mi to ogromna suma ( ktora nie podlega opodatkowaniu w USA). Uwarzam to za chory absurd.

Takze gdybym zlozyla w 2002 roku druk do skarbowki nie byloby problemu. Strasznie sie teraz denerwuje. Przez 4 lata nie mieszkalam w Polsce, odwiedzalam rodzine tylko na kilka tyg w roku, wydaje mi sie to strasznym absurdem zebym jeszcze za nic Polsce placila podatki!!

dzwonilam do krajowej informacji podatkowej.. Pani nie umiala duzo pomoc.

moze powinnam sie z tym udac do prawnika, niz do specjalisty podatkowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie jest prawo jak narazie,,,jak masz jakies ale to pisz do Poslow,Senatorow aby cos zmienili,,teraz beda wybory Prezydenckie i napisz aby cos zrobili a jak nie to nie beda liczyc na duza liczbe glosow w wyborach-moze to cos pomoze ale moze...

mozesz udac sie do doradcy podatkowego dobrego i moze on cos podpowie ale jak wiadomo informacja kosztuje i praca tak wiec badz przygotowana na koszta jakies..

a wiesz co to oznacza przeniesc swoj interes zyciowy po za Polske>jakbys zlozyla NIP to by Ci urzad uwierzyl a tak wedle prawa uwazane jest ze tutaj wrocisz,tutaj masz swoj interes zyciowy a wiec na stale nie wynioslalas sie z Polski...taki maly szczegol a jak widac duzo robi zamieszania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowałam się iść do specjalisty w tych sprawach.

a co do opodatkowania tu masz fajny artykuł

http://www.eporady24.pl/podatki_polskie_os...15,86,1372.html

Dzieki za linka, znalazlam duzo waznych informacji!

Czy specjalista CI pomogl? ja rowniez oddalam sprawe do specjalisty podatkowego, ale jednak czuje ze to ja mu podpowiadam niz on mnie.

Dzieki jeszcze raz.

Czy ktos moze polecic jakas firme, lub specjaliste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

strasznie sie pogubiłam co z tymi podatkami mam właściwie zrobić. Jestem na F1 od jakiś 160dni (mam SSN) a wcześniej byłam na B1 też jakieś 190 dni (plus 70 z poprzedniego roku) i Cintax mi mówi że jestem resident alien dla podatkow federalnych i musze zgłośić podatki w Polsce. Przez ten czas zarabiałam w USA i dostawałam kase z Pl na umowę zlecenie (to chyba jeszcze muszę od tego zapłacić podatek w PL prawda?).

Czy to oznacza ze musze zaplacic w usa podatek od tego co zarobilam w Polsce ? tj musze zaplacic 2 podatki?

Kompletnie nie wiem jak sie do tego wszystkiego zabrac szczegolnie ze chyba jeszcze rozliczenie stanowe musze zrobic (IL)? moze znacie kogos dobrego kto mi to rozlczy? mieszkam na polnoc od chicago.

Dzieki!

Tu jest lista krajow, ktore naleza do tax treaty Maja umowe z USA o ELIMINACJI PODWOJNEGO OPODATKOWANIA

http://www.irs.gov/businesses/internationa...d=96739,00.html

tu jest instrukcja

http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p519.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...