Skocz do zawartości

W&t -> Praktyka (J1)


Rekomendowane odpowiedzi

W wakacje wybieram się po raz drugi na W&T do PA. Po skończonym programie chciałbym pozostać na dłużej w USA,, bo już będę po obronie magistra i nastawiony jestem przede wszystkim na znalezienie praktyki. Mam w związku z tym parę pytań,

Jakie są koszta i wymagania dotyczące zmiany statusu abym mógł odbyć taką praktykę?

Koszta- czyli jakie są opłaty, które trzeba ponieść zmieniając taki status.

Wymagania- wiem, że praktykodawca musi być zatwierdzony przez sponsora (tutaj jest opłata za "sprawdzenie" jeśli jeszcze nie był), do tego sporządzenie planu praktyk, no i pewnie opłata dla sponsora za "sponsorowanie", czyż tak? Co jeszcze jest wymagane?

Czy tym sponsorem musi być ICCE bądź CIEE, czy są również jakieś inne agencje tego typu?

Pytanie odnośnie już samej zmiany statusu.

Czy ciężko jest zmienić owy status pozostając na terenie USA i będąc na wizie j-1 z w&t? Co jest największą przeszkodą?

Posiadam również wizę turystyczną, czytałem na forum, że dużo łatwiej jest zmienić ten status właśnie z wizy turystycznej, czy to prawda? Jakie są tutaj różnice?

Wiem, że mogę pojechać do Kanady będąc na J-1 a potem wrócić jako turysta, jak to dokładnie "załatwić" na granicy?

(tutaj pytanie, czy aby na pewno sam paszport wystarczy do przekroczenia granicy, bo będąc w te wakacje nad Niagarą zapytałem jakiegoś pracownika kanadyjskiego na granicy, czy możemy bez wizy wjechać do kanady aby zwiedzić np. Toronto, to odpowiedział "poles need visas")

Jeszcze pytanie na marginesie, odnośnie wizy pracowniczej h1, czy ja jako magister zarządzania nieruchomościami oraz zarządzania inwestycjami kwalifikowałbym się na taką wizę? I tu też pytanie odnośnie kosztów takiej zmiany...

Wiem, że dużo pytań, niektóre już były na forum, ale są porozrzucane i nie zawsze odpowiedź była jasna/jednoznaczna.

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 marca 2008 jest zniesiony obowiazek wizowy a od 1 stycznia 2009 Polacy ktorzy maja paszporty biometryczne nie potrzebuja wiz do Kanady aby wjechac

to pisze na stronie Ambasady Kanady oraz CIC

http://www.canadainternational.gc.ca/poland-pologne/visas/waiver-suppression.aspx?lang=pl&view=d

http://www.cic.gc.ca/english/visit/visas.asp

a

teraz jaki masz paszport?jest biometryczny czy tez nie?

wyjezdzajac z USA musisz oddac np I94 ze wyjechales juz z USA,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam nowy, wyrobiony w grudniu 2010 roku.

Ok oddaje i94 a potem problemów nie będą robić, że wjeżdżam następnego dnia? Czy nie ma się czego obawiać?

Oczywiscie ze beda - wyjezdzanie na jeden dzien do sasiadujacego kraju to najczestszy sposob obejscia przepisow imigracyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też właśnie myślę, wcale to nie takie proste.

"Dobre" wytłumaczenie, dla jednego urzędnika będzie to jedno dla innego zupełnie co innego. Wolę nie kombinować...

Mógłby ktoś podzielić się wiedzą odnośnie reszty pytań?

Jeszcze jedno pytanie, ile kosztuje zmiana statusu z J-1 na turystyczny?

Wolę zapłacić niż kombinować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pomoca czy tez bez pomocy

a po co masz zmieniac status ktorego mozesz i tak nie zmienic jak masz wize turystyczna>

to nie tak ze jak wyslesz papiery to bedzie dany status.tutaj nalezy wiedziec co napisac,jak..

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=94d12c1a6855d010VgnVCM10000048f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam wizę turystyczną, ale sama wiza nie daje mi statusu turysty (jakbym np. został po czasie na J-1), tylko potrzebny jest jeszcze "ślad" w systemie, że jestem jako turysta, czyli nijako dla mnie to będzie I-94. Dobrze rozumuje?

Do tego sugerujesz, że skoro posiadam już turystyczną wize to sam ten fakt może skutkować nie przyznaniem przedłużenia? Nie bardzo rozumiem co napisałeś, sorry

Z pomocą czy bez pomocy, jakie są mniej więcej koszta takiej pomocy i na czym ona miała by polegać (bo jak mniemam chodzi o prawnika).

Czytałem o tym trochę i z tego co udało mi się dowiedzieć, to ludzie ze zmianą takiego statusu problemu jakiegoś wielkiego nie mieli. A może tak było kiedyś a teraz jest inaczej?

Wiem, że kombinuję jak koń pod górę, ale po W&T wolałbym zostać w stanach na dłużej (czy to praktyka czy praca h1?) ale przede wszystkim legalnie, przebywanie nielegalnie to już zupełna ostateczność. A status turysty to zawsze więcej czasu na szukanie czegoś właśnie legalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Supper:

Zmiana J1 na inną wizę jest możliwa, tylko zależy na jaką. Najłatwiej oczywiście zmienić wizę (status wizowy) na F1 lub B1, reszta kategorii z lekka jest a wykonalna i mam na myśli wizy nieimigracyjne.

Wizę J1 trudno jest zmienić na koleją J1 często dlatego, że fundacje nie wyrażają zgody na przyjęcie aplikacji od osoby, która w danej chwili przebywa w USA. Poza tym taki uczestnik przed zakończeniem ważności wizy J1 (programu W&T) musi złożyć komplet dokumentów w USCIS o zmianę statusu (mają już gotowy: training plan, DS-2019 od fundacji, opłacony SEVIS (180 USD) oraz dokument o zmianę/ przedłuzenie statusu (formI-539) - opłata 290 USD

No i czekać, aż nowy status zostanie przyznany (to czasami jest problem ponieważ nowy status nie zostaje przyznany od chwili przyjęcia dokumentów. A czas jego rozpatrzenia może wynosić nawet 90 dni. Jeżeli uczestnik otrzyma odmowę przyznania nowego/ przedłuzenia statusu to cały okres pobytu w USA wykraczający poza pierwotną datę będzie traktowany jako pobyt nielegalnie.

Jakie są koszta i wymagania dotyczące zmiany statusu abym mógł odbyć taką praktykę?

Koszta związane z programem (sponsor który wystawi DS-2019 - kwota na 12 miesięczną praktykę coś koło 1800 USD, jeżeli masz własną praktykę a pracodawca wymaga site visit to dodatkowe 300 USD, jeżeli oferta jest sponsora to kwota podobna. Oraz opłata SEVIS i opłata za zmianę/ przedłużenie statusu (płatne jako money order na poczcie) SEVIS można opłacić samodzielnie online po otrzymaniu DS2019.

Wymagania:

- wiem, że praktykodawca musi być zatwierdzony przez sponsora (tutaj jest opłata za "sprawdzenie" jeśli jeszcze nie był), do tego sporządzenie planu praktyk, no i pewnie opłata dla sponsora za "sponsorowanie", czyż tak? Co jeszcze jest wymagane?

Część wyjaśniłem już wyżej a reszta wyglada następująco:

Praktykant (czyli ty) - są dwa programy: Trainee (max. 18 miesiecy ale co najmniej rok doświadczenia) Interns (max. 12 miesiecy, doświadczenie nie wymagane) - ty i praktykodawca musicie napisać plan praktyk, który nastepnie sprawdzi fundacja jezeli jest do bani to sorry ale praktyk nie będzie. No i kolejna sprawa, twoja praktyka musi być zwiazana z kierunkiem studiów, albo doświadczeniem zawodowym (5 lat min.)

Czy tym sponsorem musi być ICCE bądź CIEE, czy są również jakieś inne agencje tego typu?

ICCE czy CIEE to nie agencja tylko sponsor, który wystawia DS-2019. To może być i inny sponsor, ale bez niego nie da rady..

Pytanie odnośnie już samej zmiany statusu.

Czy ciężko jest zmienić owy status pozostając na terenie USA i będąc na wizie j-1 z w&t? Co jest największą przeszkodą?

Bardzo serio, największą przeszkodą jest zdobycie DS2019 z fundacji, a potem czas na rozpatrzenie wniosku.

Posiadam również wizę turystyczną, czytałem na forum, że dużo łatwiej jest zmienić ten status właśnie z wizy turystycznej, czy to prawda? Jakie są tutaj różnice?

Wcale nie jest to takie łatwe, poza tym w przypadku zmiany wizy B1 na J1 powstaje problem terminu rozpoczęcia praktyki! Zmieniając status J1-J1 mozesz rozpocząć praktykę (musiałbym to jeszcze potwierdzić z ambasadą) z chwilą jej terminu w planie praktyk, więc nawet jeśli odpowiedz z USCIS przyjdzie po czasie to nie wpływa to na harmonogram praktyki. Natomiast przy zmianie B1- J1 nie wolno ci rozpocząć praktyki do chwili uzyskania nowego statusu (tego jestem pewien) a to oznacza, że jeżeli np. praktyka rozpoczyna się 1 NOV. a nowy status otrzymasz miesiąc poźniej (tracisz miesiąc praktyki) a to może być podstawą do odmowy przyznania statusu przez oficera orzekającego w twojej sprawie.

Wiem, że mogę pojechać do Kanady będąc na J-1 a potem wrócić jako turysta, jak to dokładnie "załatwić" na granicy?

(tutaj pytanie, czy aby na pewno sam paszport wystarczy do przekroczenia granicy, bo będąc w te wakacje nad Niagarą zapytałem jakiegoś pracownika kanadyjskiego na granicy, czy możemy bez wizy wjechać do kanady aby zwiedzić np. Toronto, to odpowiedział "poles need visas")

Na to pytanie odpowiedział już kolega.

Ważna informacja:

Przekraczając granicę zewnętrzną USA zmieniasz wizę. Jeżeli nie wyjeżdzasz poza teren USA - zmieniasz status wizowy. (to nie to samo)

Jeszcze pytanie na marginesie, odnośnie wizy pracowniczej h1, czy ja jako magister zarządzania nieruchomościami oraz zarządzania inwestycjami kwalifikowałbym się na taką wizę? I tu też pytanie odnośnie kosztów takiej zmiany...

Starać się o taką wizę może dla ciebie pracodawca który jest sponsorem twojej wizy a nie ty. Warto wziąć do takiej sprawy adwokata, który będzie pilnował terminów i dbał o detale aplikacji oraz przebieg dokumentów. Koszt takiej usługi wynosił 5 lat temu koło 6000 USD plus koszta aplikacyjne.

Zaczyna się od tego, że pracodawca musi najpierw dokonać rekrutacji pracowników w USA i przekonać DOL, że nikogo takiego nie znalazł (koszta ogłoszen w gazetach lokalnych i na tablicach serwisów z pracą) wtedy urząd wydaje certyfikację z którą pracodawca wyrusza do USCIS. wizy H1B podlegają limitom. a nabór trwa od kwietnia do września (to muszę potwierdzić jeszcze) ale z doświadczenia wiem, że wystarczy niecały tydzien, żeby limit został wyczerpany. Jeżeli jednak otrzymasz wizę w kwietniu to dobiero od 1 października możesz rozocząć pracę.

Kwalifikujesz się do otrzymania wizy bo masz ukonczone co najmniej 4 lata uczelni wyższej, teraz tylko musisz znaleźć pracodawcę, który w ciebie zainwestuje.

Mam nadzieje, że pomogłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...