Skocz do zawartości

Problem: Falszywe Stwierdzenie O Bycu Rezydentem?


Gość alik

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 34
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Tak, zgadzam sie ze fora sa po to zeby sie czgos dowiedziec, podzielic wiedza czy dyskutowac. Oczywiscie zawsze znajdzie sie madrala, no ale niewazne!.

Takiego tematu nie znalazlam. Bo ja to kobieta btw.

Chce podzielic sie co zrobilam, a wiec poszlam do banku i powiedzialam ze jestem "non-resident alien" i ze dokument ktory podpisalam nie jest prawda i chce t poprawic. Powiedzieli ze "no problem" i wydrukowali orme jeszcze raz i ym razem bez zaznaczonej kratki ze jestem "US person" z nowsza data, wiec ten dokument jest wazny, nie ten stary. uff!!

. Ale potem ta pani poszla kopiowac i przyniosla mi forme W2 zebym podpisala, bo owila ze dzwonila do koordynatorki ktora zajmuje sie papieramii i stwierdzily ze musze podpisac ta forme. Cale szczescie na jakims angielskim forum ktos podpowiedzial mi ze w zadnym wypadku nie powinnam podpisywac W2, ktore jest dokumentem urzedowym (w przeciwienstwie do dokumentu ktory podpisalam w banku i ponoc nigdzie nie jest wysylany, bo to "bank custom form"). W kazdym badz razie ta pani byla przekonana ze to ok i twierdzila ze jak place podatki (ze scholarshipu), to jestem "US person" a ja swoje, ze nie nie jestem US person, wiec nie moge podpisac doumentu od IRS gdzie wiem, ze stwierdzam nieprawde.... no wiec kolejny raz przyklad ze trzeba samemu znac prawo i glowe na karku, korzystac z forow i jeszcze raz samemu myslec oraz pytac w razie "in doubt", bo banki czy inne instytucje nie znaja ustanwien co do nieobywateli i osob bez zielonej arty! bank chce moje pieniadze, wiec chce klienta za wszlka cene. No i na koniec pani z banku powiedziala ze w takim razie musimy zamknac konto, jak nie chce podpisac zadnej z form. I juz, bonus $25 przeadl, bo potracili mi ta sama sume za wszesne zamkniecie konta, wiec skonczylo sie na straconym czasie i malych nerwach. Mam nauczke!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Well, o ile dobrze pamietam to kwestie non-resident or resident alien reguluje IRS a nie prawo imigracyjne. W swietle interpretacji IRS zdecydowanie jestes resident alien (http://www.irs.gov/taxtopics/tc851.html - zobacz substantial presence test) , nie jestes na pewno US permanent resident ani US citizen. Pytanie o co dokladnie pytal bank. Formularz to chyba W-9 a nie W-2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

jakie nieporozumienie

przyslali gosciowi "oferte" to powinni wczesniej sami sprawdzic czy nie naklaniaja do zlego

kolego, bierz te 50 papiera a potem szybciutko wracaj do ojczyzny

w razie jakby ktos cos mruczal to mow " aj no spik inglisz"

chyba cie pokrecilo, zeby bank sprawdzal cos co nie przynosi mu pieniedzy!

$50 dolarow na otwarcie konta dostali od Obamy wiec oczywiste ze pochodza one (te $50) od podatkowiczow usa

dlatego tylko tacy mogaje zalozyc.

Bank liczy na uczciwosc klienta ale sam pierwszy oszust.

A swoja droga to nie moge sie nadziwic za jak mala kwote diablu dusze sie sprzedaje

Twardowski to chociaz na Rzym sie powolal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...
Gość alik

ja place podatki... i to 18%... mam F1, PhD i prawie NIC nie dostaje spowrotem... :( a inni studenci amerykanscy tez na F1 dostaja prawie WSZYSTKIE podatki co zaplacili sprowrotem... wiec jaka to niesprawiedliwoosc, ja place wiecej niz amerykanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zależy ile zarabiasz, po drugie, z jakiego kraju pochodzisz. Chińczycy mają $5000 deduction, Polacy $2000 przez 5 lat. Nie wiem jak jest w innych stanch, ale zjechanie poniżej $14999 w VA uprawnia do całego zwrotu podatku stanowego, bo pracujesz dla instytucji stanowej. Mówisz, że masz PhD, albo robisz PhD, co oznacza, że jesteś krócej niż 5 lat, a to może być kluczowa róznica, bo po 5 latach jesteś tax resident i dochodzi Ci dużo dodatkowych podatków.

Ja dostawałem zwrot około 10% stanowego i 30% federalnego przed przejściem na tax resident.

Jak rozliczasz podatki? Szkoła zapewnia soft? Jak rozliczasz stanowy? Liczysz na piechotę czy elektronicznie? Byłaś na W&T?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość alik

Tak, wiem o Chinczykach i Polakach, ale $2000 to nic. ;)

Zarabiam 20K rocznie, wiec podatku bylo jakos 2.5-3 K... I dostane tylko $150 federalnego i $150 stanowego, od miasta nic.!!!! Rok temu zarobilam tylo 5K , a podatku oddali mi w sumie $350, wiec wiecej... ale mi facet tlumaczyl ze im wiecej sie zarabia tym wiecej place podatku. a w tym roku tez do zarobkow doliczyli mi to co miasto oddalo z roku wczesniej (jakas forma przyszla).

Podatki rok temu robili mi ludzie z programu VITA. W tym roku robilam sama, na seminarium dla international students... No i papierowo, bo tylko tak mozemy.

TAK bylam na W&T 6 lat temu, raz.

Ja jestem juz tax resident, bo "presence test" mi wykazuje ze jestem rozliczna jak resident.

A wogole, to jak juz sie ma GC, to jak sie rozlicza podatki, jak amerykanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, żeby się upewnić, presence test miałaś w sumie dla czterech lat pozytywny? Bo presence test może być pozytywny, ale to się liczy po kilku latach.

Rzeczywiście dostałaś bardzo mało. W Walmartach robili 1040 za darmo, mogłaś więc zweryfikować. Możesz poprosić kogoś żeby Ci przejrzał 1040 lub zobaczyć przez turbotax ile wyjdzie podatku.

Rezydenci mogą się rozliczać elektronicznie federalnie i, np. w VA, stanowo nawet na F1 po pierwszym roku.

Bez wglądu w Twoje formularze ciężko wywnioskować dlaczego dostałaś tylko tyle.

Jeżeli jesteś tax resident to rozliczasz się jak rezydenci z GC i obywatele, tylko oni mają szanse na różne dodatkowe odpisy itd. Robiłem rozliczenie osobie z GC w tym roku i było bardzo podobne do mojego bez GC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość alik

BYlam na WT w 2007. Potem bylam w PL, tutaj przyjechalam znowu na F1 w 2011 w polowie roku... teraz bylo moje drugie rozliczenie podatkowe na F1, a trzebe wogole. Mysle ze lata co tu nie bylam sie nie licza.

No to super.... :////

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...