Skocz do zawartości

Nominacja Prowincjonalna


pawelbanff

Rekomendowane odpowiedzi

'' SLY 6 - a mozesz cos wiecej napisac o tej Nominacji Prowincjonalnej?

np w tym dziale''

Oczywiscie ze moge :)

Dostalem sie jak juz wspomnialem do Kanady poprzez '' Youth mobility program ''

Czyli program wspierania mobilnosci mlodych ludzi,

Program posiada trzy kategorie, a najbardziej korzystna wedlug mnie to ''program pracy wakacyjnej' , ktory w sumie niewiele wspolnego ma z praca wakacyjna ma wspolnego .

Wykazujac okreslona poprzez ambasade Kanadyjska w Polsce sume pieniedzy ( okolo 2500 $) mozna otrzymac '' otwarte pozwolenie na prace '' na okres 12 miesiecy , po zlozeniu dokumentow dosc szybko (okolo miesiaca ) otrzymuje sie list , z ktorym stawia sie czlowiek na lotnisku w kanadzie i tam na podstawie krotkiej rozmowy z urzednikiem imigracyjnym dostaje sie wlasciwe pozolenie na prace.

Po przepracowaniu okresloneg czasu i spelnieniu okreslonych przez prowincje w ktorej sie znaezlismy warrunkow ,mozemy (zazwyczaj po okresie od 6 miesiecy do chyba roku ) startowac o staly pobyt poprzez- programy prowincjonalne.

Nowe wymagania o ubieganie sie o staly pobyt to np , zdany egzamin z angielskiego TOEFL .

Wymagan oczywiscie jest cala lista - w zaleznosci od prowincji.

Ok teraz cos bardziej ode mnie .

Czy bylo warto ??

DO Kanady wedlug mojej opini stosunkowo latwo sie dostac , ale oczywiscie jak pewnie sie domyslacie , nic nie ma za darmo.

Przyjezdzajac tu mialem dosc spore nadzieje , dodajmy spore nadzieje ze ten kraj bedzie podobny do Usa.

Niestety prysly one dosc szybko.

Usa przynajmniej kiedy ja tam bylem byly krajem olbrzymich mozliwosci, w Usa dawalem lekcje z pianina , a moja dziewczyna miala prywatne przedszkole (tylko kilka dzieciaczkow )

Po okresie okolo roku wyjechalismy z okolo 60 tys $ (odlozonych ) , mysle ze wiele osob nadal we dwojke takie pieniadze jest w stanie odlozyc , majac serwisy sprztajace , firmy ktore dbaja o basen , mini -przedszkola itd.

Naprawde kazdy polak ktrego poznalem w USa alba wiodl zycie na wysokim poziomie albo zaczynal i mial szanse na takie .

W Kanadzie dziala to zgola troszke inaczej ,

Aktualnie posiadam status rezydenta , mieszkam w prowincij Manitoba, srednie zarobki wynosza

okolo 11-13 dolarow , za prace biurowa , po studiach , w budownictiwe w ciezkiej pracy ,

siegaja okolo 16 , 17 dolarow.

Prowincja wyglada jak jedno wielkie getto, do centrum miasta Winnipeg, po zmroku strach wejsc ,

( pijani indianie + poscigi policyjne jak z filmow gwarantowane codziennie) , stan drog - tragiczny, zima dochodzaca do - 40

Ceny sa absurdalne , przykladowo ubezpiecznie auta w teksasie ( mojego kolegi w 2012) 700 dolarow.

Wininpeg okolo 1500 $ ale jest to jedna z najtanszych bo panstowych ubezpieczalni w kraju

zywnosc kilkukrotnie drozsza niz w Usa .

Domy i nieruchomosci to jest temat rzeka, normalny dom w okolicy w ktorej nie ma sie wybitych szyb czy podpalonego

auta, zaczynaja sie od 350 tys $$$ roczne podatki za te domy to okolo 5000 $ rocznie !!!!! a mowimy o Winnipegu czyli o prerii.

Oczywiscie te miasta numer jeden do zycia jak vancouver sa troszke inne, aktualnie juz wykupione prze chinskich milionerow domy zaczynaja sie od 1 mln dolarow.

Ok , moze teraz ktos mysli ze to dlatego bo kazdy tu dobrze zarabia tzn ci co maja wlasne firmy -

NIestety te osoby musze zmartwic jezeli jestes przedsiebiorczy , i chesz otworzyc firme to lepiej wyjedz z Kanady.

Otwarcie firmy (czyli rejestracja podatkowa ) jest dosc latwa, ale juz otrzymanie wlasciwego pozolenia na prowadzenie dzialanosci moze trwal latami , poniewaz o otwarcie myjni czy restauracj czeka sie miesiacami ale czest latami.

Krotko mowiac o Kanadzie , jesli jestes milionerem z chin lub pakistanu , miejsca jak Vancouver czy Toronto ale aktualnie rowniez Winnipeg beda cudowne dla ciebie, jesli chcesz tu przyjechac zyc , zostac na stale, pomysl moze o prowincjach atlantyckich w ktorych mozna jeszcze kupic kawalek ziemi i domu.

Reszta wedlug mnie jest nie warta zachodu.

P.s

Mam skonczone studia z administracji , i znam angielski biegle, niestety ani mi ani zadnemu z moich kolegow po kierunkowych studiach i ze znajomoscia jezyka angielskiego na poziomie kanadyjczykow nie udalo sie znalezc pracy innej oprocz fizycznej po mimo 3 miesiecznych staran.

Na codzien rozmawiam z wieloma kanadyjczykami , ludzie przyjezdzajac nawet z zawodami typu informatycy , inzynierowie , bez znajomosci trafiaja tu do zawodow w ktorych pracuja PONIZEJ KWALIFIKACJI ZA MINIMALNA STAWKE.

Do momentu przyjechania do Kanady slyszalem o tym wielokrotnie, i nigdy ale to nigdy nie wierzylem w to ,

traktowalem to w kategoriach '' Urban Legend '' niestety tak to jednak wyglada z perspektywy mojej , 5 innych osob z polski , kilku niemcow , francuzow kilku informatykow z Chile i innych osob ktore tu poznalem .

Po prostu przy tych kosztach zycia ,i przy tych mozliwosciach zarbokow nie widze szansy na godne zycie w Kanadzie.

Zwykli Kanadyjczycy czyli 80- 90 procent zyje a poziomie polakow w lodzi czy innych Polskich miastach .

Piekne domy czy auta ktore sie widzi w Kanadzie nie naleza do tubylcow, naleza w 90 procentach do Chisnkich i Pakistanskich milionerow z zagranicy ktorzy posiadaja tam olbrzymie fabryki i ze wzgledu na niestabilnosc, zanieczysczenie i z innych pobudek wyjechali wlasnie do KAnady.

Kanada generalnie przyjmuje dwa typy imigrantow, milionerow i osoby do Mc donalda.

Nie bardzo kogolwiek interesuje tutaj twoje wyksztalcenie czy znajomosc jezyka , i tak bedziesz pracowal za minimalna stawke.

-Teraz dobre rzeczy o Kanadzie, poza miastami , kraj jest cudowny , czesto nieskalany przemyslem,

jest niewatpliwym rajem dla osob ktore kochaja nature .

-Kanadyjczycy pomimo tego amoze wlasnie dlatego ze sa bardzo ubodzy , sa przemilymi i wspanialymi ludzmi , szczerze mowiac uwazam ze to najmilsi ludzie jakich do tej pory poznalem

-Jesli preferujesz zycie na odludzi i ciagnie cie do natury , jest duza szansa ze bedziesz w stanie dosc tanio osiedlic sie tutaj kupic dom i ziemie.

- Porownojac do Polski w ktorej juz dawno nie bylem oczywiscie jest lepiej , (stac cie na tani samochod , utrzymanie go , jedzenie , i wynajmowanie domu czy mieszkania - na spolke z innymi ale wciaz na dobrym poziomie) w tzw miejscach niepopularnych jak wspomnialem moze byc to nawet mozliwosc kupna domu.

-Mozna nauczyc sie jezyka i poznac wspanialych interesuajcyh ludzi kotych nie poznal bys nigdzie indziej , w moim przypadku moich najlepszych przyjaciol z Chin .

To by bylo na tyle , jest to moja subniektywna opinia, kazdy moze miec inne doswiadczenia, ale z mojego punktu widzenia wyglada to wlasnie tak.

Aktualnie wraca na stale do pieknego rejonu slonecznej Europy , tak konczy sie moja przygoda z Kanada , z ktorej ani nie zaluje ani nie skacze z radosci , po roku czasu pomimo ze pracowalem od 3 tygodnia pobytu tutaj , ( a w miedzyczasie szukalem leszej pracy - bez skutku) stracilem 10 tys $ , na roznego rodzaju pozwolenia, karty , nominacje , i mase innych rzeczy , wyjezdzam szczesliwy ze jade do Europy :) i szczesliwy z mojego nowego dosiadczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...