Skocz do zawartości

Obywatel Ukrainy, A Program Typu Camp. Co Potrzebne Jest Do Otrzymania Wizy J-1?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pytanie dość nietypowe. Wybieram sie w tym roku (juz po raz czwarty) na program typu camp. W tym roku dołączyć do mnie ma bliska koleżanka, która ze mną studiuje. Jednak nie jest ona obywatelem Polski. Chce natomiast aplikować już tu w Polsce. Jej sytuacja wygląda w sposób następujący:

1. Ma obywatelstwo oraz paszport ukraińskie

2. Ma wizę do Polski, która traci niedługo ważność, jednak nie może jej przedłużyć

3. Posiada zezwolenie na pobyt na czas określony, wraz ze stałym zameldowaniem na terenie RP (posiadanie tej karty zwalnia, a nawet uniemożliwia wyrobienie nowej wizy do Polski, dlatego tamtej nie przedłuży). Jest ważna do lipca tego roku i oczywiście jest możliwość wyrobienia nowej (przedłużenia ważności).

4. Ma Kartę Polaka

5. Studiuje i mieszka w Polsce

6. Ubiega sie o obywatelstwo polskie

7. Posiada nieruchomość na terenie RP

I teraz tak... w biurze agencji nam przedstawiają różne informacje. To, ze aplikuje- nie ma problemu. Czy moze się ubiegać tu w Polsce wizę? Oczywiście. Jednak z informacji, które otrzymaliśmy wynika, ze oprócz chęci powrotu do Polski, musi udowodnić legalność tego powrotu. Co za tym idzie... Ważną wizę w chwili powrotu tutaj. Wizy nie może wyrobić, bo ma kartę pobytową. Karty pobytowej nie może przedłużyć w tej chwili bo nie ma zaliczonej sesji (w lutym przedłuży do końca semestru letniego, czyli do końca października- tak jak stanowi o tym legitymacja). Na przyszły rok kartę bedzie mogła przedłużyć po zakończeniu semestru letniego, czyli w połowie kwietnia (jest na 3 roku i ostatni semestr jest krótszy). Wtedy będzie już po rozmowie o wizę, a teoretycznie powinna mieć tę kartę przy sobie.

Czy ma ktoś jakiś pomysł jak wybrnąć z tej sytuacji? Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Rozumiem, że obywatelka Ukrainy ma PST z powodu studiowania w Polsce? Kiedyś w przypadku urlopu dziekańskiego były przedłużane, nie wiem, jak się to teraz przedstawia, po wejściu do Schengen.

W sumie na korzyść woli utrzymania związków z Polską może podnieść kwestię Karty Polaka i sprawy o obywatelstwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, ze podczas rozmowy, póki co, nie jest w stanie wykazać legalnej możliwości powrotu do Polski... Ale problem powoli zaczął się klarować. Największe problemy robi niestety oczywiście Polska... Bo oczywiście mogą przedłużyć karte pobytu, ale w czerwcu, a nie teraz... No chyba, ze teraz jednoznacznie udowodnimy, że ta karta jest niezbędna. Sprawę rozwiązujemy tak:

1. Koleżanka zaczęła 2- letni kurs zawodowy, kończący się egzaminem na technika. Jest to kurs uznawany przez MEN. Teoretycznie to juz powinno wystarczyć. Ale, ze to jest Polska, to na wszelki wypadek robimy więcej...

2. Z nasze uczelni poprzez Dział Współpracy z Zagranicą załatwiliśmy pomoc od tegoż działu i dziekana. Wystawią zaświadczenie, ze koleżanka będzie kontynuować naukę w Polsce na tej uczelni. Dodatkowo w kwietniu doniesie umowę o naukę od października 2013- do momentu zdania egzaminu licencjackiego, będzie na SUM słuchaczem- status na studenta zostanie przekształcony potem. Do tego dojdzie zaświadczenie o tym, ze sam egzamin licencjacki odbędzie się w drugiej połowie października, w związku z czym MUSI być wtedy w Polsce.

3. Urzędnik poinformował nas, że fakt posiadania mieszkania nic nie daje, bo wcale nie musi w nim mieszkać itp. Guzik prawda- jest to tzw. inna okoliczność. Raczej nie może być to podstawą do wydania dokumentu, ale na pewno może pomóc.

Nie wiem co to jest PST. Karta pobytowa to dokładnie pozwolenie na zamieszkanie na czas określony. Wydawane jest to na max 2 lata (dostała na rok).

Dodam, ze nie otrzymałem odpowiedzi z ambasady USA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

No i d*pa blada... Koleżanka wizy nie otrzymała. Dlaczego? Słaby związek z krajem. No niby faktycznie... od 3 lat mieszka w Polsce, na Ukrainie była ostatnio w styczniu i w tym roku kończy studia, ale...

Już fakt silnych związków z Polską, czyli karty pobytowe, studia (kontynuacja na mgr) i posiadanie nowiutkiego mieszkania koło Wrocławia w ogóle nie został wzięty pod uwagę. Fakt, nie ma raczej do czego wracać na Ukrainę, ale ma do czego wracać do Polski. Wszystkie dokumenty miała podczas rozmowy. Ale co z tego jak dostała trzy szybkie pytania: jak długo mieszka w Polsce, kiedy była ostatnio w domu i kiedy kończy studia. I po ptokach- "sorry". W ogóle nawet do słowa nie była dopuszczona i nie miała nawet jak zaprezentować karty polaka, kart pobytowych (ileż było łażenia by to załatwić) i aktu własności mieszkania... Fakt, ze broni sie w październiku (licencjat) i siłą rzeczy MUSI wrócić też nikogo nie interesował (bo tyle zdążyła powiedzieć). Żal... :(

Swoją drogą... Wie ktoś może ogólnie o co chodzi z Ukraińcami w tym roku? Ponoć bardzo dużo odmów mają właśnie w programach W&T... Jest jakiś konkretny powód? Jakieś limity?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakty są takie, że nie dostała. Byliśmy nawet na spotkaniu z urzędniczką konsulatu i dość dokładnie ją o wszystko wypytaliśmy (był chyba luty). Zrobiliśmy dokładną listę wszystkich dokumentów, które potrzebowała by dostać wizę. Do połowy kwietnia łaziliśmy po urzędach, szkołach i innych placówkach by być gotowym. Powiem więcej! Rozmowa wizowa była z dokładnie tą samą urzędniczką, z którą rozmawialiśmy na spotkaniu. I nie ma wizy...

Tymczasem ja, wieczny student, lat 26, którzy bierze udział w loterii wizowej i wykazuje wyraźną chęć zostania tam (z przyczyn ideologicznych nielegalnie nie zostanę, aczkolwiek ogólnie to bym chciał ;) ), dostałem wize bez problemów. Uważam, ze to ja miałem wiecej powodów by tej wizy nie otrzymać... :/ Plany takie porobiliśmy fajne i tylko płacz z tego wyszedł.. :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...