Skocz do zawartości

Prośba O Pomoc W Weryfikacji


Pacowsky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam moi drodzy

Mam pytanie dla osób obytych w temacie..... krótko streszczę sprawę..

Planuje powoli wyjazd do UK dlatego ostatnio wysłałem jedno CV na ofertę pracy która mi odpowiada. Zrobiłem to z czystej ciekawości, aby sprawdzic odzew (w Polsce wysyłam od roku i raczej zero efektów)

Ofertę znalazłem na http://www.totaljobs.com/ - ktoś mi ją polecił. CV wyslałem w języku ang, adres zamieszkania zmyśliłem i podałem angielski (wiem wiem jestem beee). Tak czy owak, dostałem odzew o takiej treści :

Dear Mr Pawel XXX

hereby KLF Calibration LTD would like to announce the opening of new offices in

the United Kingdom. We plan new projects and opportunities and we are looking for

enthusiastic and goal-oriented candidates to fill new job positions at the company.

We would like you to apply for the following job positions:

(13.04_01_UK) Assistant to Account Manager,

(13.04_02_UK) Data Entry/Computer Operator.

* both positions are available as full-time and part-time employment

We offer the starting annual salary:

£28,800 for the Assistant Account Manager position;

£25,200 for the Data Entry/Computer Operator position.

We invite you to submit the application for mentioned above job positions. If you get

considered for the position, we will inform you and invite you to pass an inducting

free training course before you start to work.

Should you have any questions about how to apply please contact me and I will email

you back with the information on the process.

Yours faithfully,

Patricia Burson

Human Resource Manager

KLF Calibration LTD (Wednesday, April 17, 2013)

ok, wiem że internet ma dwie twarze, wiec opanowałem emocje, napisalem :

Dear Patricia Burson

Thank You very much for Your reply. I am interested in applying for these positions. I have a lot of have experience in logistics.

Please send me more information.

Yours faithfully,

Pawel XXX

po czym dostałem odp:

KLF Calibration LTDHere is the detailed information about this vacancy.If you are interested please fill out the "Application form" and sendthe application by email.P.S The application must be completed in full detail.Our manager will call you within 1-2 working days.Sincerely ,

Patricia Burson

HR Departments ,

KLF Calibration LTD

a do tego załączniki w pliku word (zrobilem printscreen'a) :

http://www.picshot.p...iew/full/322601

http://www.picshot.p...iew/full/322602

Co o tym myśleć, wyłudzenie danych ?

Pozdrawiam i dziękuje za opinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To nie jest zadne wyludzanie danych tylko normalna procedura. Jesli nie chcesz to nie podawaj niczego oprocz imienia, nazwiaska i nr telefonu.

Totaljobs to jedna z wielu stron z ogloszeniami z praca a osoba ktora sie do ciebie odezwala to pewnie jakis rekruter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...