Skocz do zawartości

Czy Muszę Się Rozliczać Z Podatku?


Rekomendowane odpowiedzi

Wyjeżdżam do USA na wizie J-1 na program Camp (czyli tą pochodną Work and Travel). Pracuję jako counsellor. Zacząłem w 2010 roku.

Za każdym razem dostaję formularz W-2. Pracodawca mi robi zwrot podatku od razu. Moge wrzucić skan tego jak to wygląda. Nie przysługuje mi żaden zwrot podatku. Zarobiłem kolejno: $972, $2400, $2450 i $2450. W 2011 roku po otrzymaniu pierwszego W-2 kontaktowałem się z jakąś firmą odzyskująca podatki i przez telefon (wysłałem im skan) powiedzieli mi, że nie muszę z tym nic robić, to jest tylko do mojej informacji.

Ale widząc jeden z tematów w tym dziale, że za opóźnienie podatku z 2002 roku $16000 kary przyszło... zwątpiłem już...

Pytanie więc: czy ja cokolwiek muszę robić z tymi W-2? Czy muszę pisać jakieś zeznanie podatkowe? Czy jest to listowne? Czy można to zrobić przez internet? Najważniejsze jest dla mnie, czy cokolwiek muszę robić... Wszędzie są setki informacji o zwrocie podatku. Organizator wyjazdu też nie dostarczył mi takich informacji...

Pierwsze W-2 dostałem na początku 2011, gdzieś czytałem, ze jest na to 3 lata, więc może nie być za późno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Wydaje mi się, że nie musisz.

Spójrz : http://www.irs.gov/Filing

mozesz sobie przejść przez ankietę co jest tam zamieszczona w pkt 1 i zobaczyć czy powinieneś.

http://www.irs.gov/Help-&-Resources/Tools-&-FAQs/FAQs-for-Individuals/Frequently-Asked-Tax-Questions-&-Answers/Filing-Requirements,-Status,-Dependents,-Exemptions/Filing-Requirements/Filing-Requirements-2

Nie trzeba zgłaszać sie do IRS jeśli zarobiło się mniej niż 10k$ bodajże, ale to zależy od tego jakie podatki zostały pobrane od Twojej wypłaty wiec przelećsobie przez tą ankietę i będziesz wiedział :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Nic mi nie pobrali. I dzwoniłem pisałem do Euro-Tax, twierdzą, że nie muszę nic robić. Tak też twierdzi jeszcze jedna firma z Wrocławia. Ale zadzwoniłem do jednej firmy ze Szczecina to mi powiedzieli już, że muszę... :/ Całkiem zgłupiałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taxback.com powiedzial kiedys mi ze nie muszę (zarobilam troche ponad 3.000), ze moge jedynie zlozyc zeznanie podatkowe dla samego informowania irs.

ale jak poszukasz na stronach IRS to znajdziesz, że jeśli zarobiło się mniej niż coś tam to nie trzeba - obywatele us też nie muszą..

może poszukaj sobie jakiegoś kalkulatora w necie ? cos w tym stylu https://www.taxbrain.com/tax-estimator.asp ..

Może ktoś jeszcze się wypowie kto pracował na J1 kiedyś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest własnie ponoć różnica pomiędzy W&T i Campem, gdzie ja miałem z góry określone kieszonkowe i mogłem pracować TYLKO jeden kontrakt. I mógł ktoś pracować na J-1 i od czerwca do połowy października zarobić grubo ponad kwotę zwolnioną. Inni, którzy mieli odciągany podatek pracując na campie też mogli deklarację składać, żeby dostać zwrot.

Dzięki wielka raz jeszcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że sobie odpowiedziałeś na pytanie.. :)

jesli nie pobrali Ci podatku to nie masz co deklarowac moim zdaniem.

lecisz w tym roku tak ? poszukaj sobie wczesniej gdzieś w okolicy może jakiegoś tax attorney i idź na konsultacje :)

powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No lecę właśnie. A, ze mam prawie 27 lat, wiec juz nie studencki wiek (acz studentem jestem i to nie marnym) nie chcę, żeby w konsulacie zaczęli szukać zaczepki. Generalnie nie mają do czego sie czepić, bo w Polsce mam pracę od 2011 roku i pracodawca zawsze mi zaświadcza, ze dostaję urlop na 3 miesiące, byłem juz 4 razy i nic nie przeskrobałem, nie przesiedziałem, nawet nie zmieniałem lotu powrotnego. Na campie mam mały awans, bo będę liderem specjalistów i warto takie coś mieć w CV, zwłaszcza, że planuję w turystyce się rozwijać (powoli robię zaświadczenia- jestem wychowawcą, pilotem wycieczek, animatorem i jedną noga rezydentem biura podróży). I głównie dlatego chcę jechać, bo wystawią mi naprawdę fajne referencje.

Patrzyłem wczoraj na W-2 i wszędzie jak jest podsumowanie podatków do zapłacenia jest jak wół 0. Jeszcze 3 lata temu jak wysłałem do jednej firmy rozliczającej te papiery to mi powiedzieli, że nie robią czegoś takiego, bo nie muszę. W Eurotaxie powiedzieli mi wczoraj to samo. Jedyne co mnie trzyma w niepewności to fakt, ze ta druga firma powiedziała mi, że nie ważne i i tak musze rozliczyć się... Ale facet zaproponował mi, promocyjna cenę i w ogóle... Wiec troche podejrzane. Jeszcze ich skonfrontuję zaraz i wyślę te linki + opinię z Eurotaxu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem maila do tej firmy (http://podatekusa.com.pl/ ) i czekam na ustosunkowanie się do tego. Poniżej treść mojej wiadomości.

Witam,
Wczoraj do Państwa dzwoniłem z zapytaniem o to czy muszę się rozliczać z podatku. Może przybliżę sprawę:

Wyjeżdżam do USA na wizie J-1 na program Camp (czyli tę pochodną Work and Travel, mocno okrojoną- mogę być krócej, ok 3 miesiące i moge pracować tylko jeden kontrakt). Pracuję jako counsellor. Zacząłem w 2010 roku.

Za każdym razem dostaję formularz W-2. Pracodawca mi robi zwrot podatku od razu (czyli właściwie nie odprowadza go). Moge przesłać skan tego jak to wygląda. Nie przysługuje mi żaden zwrot podatku. Zarobiłem kolejno: $972, $2400, $2450 i $2450.

Na formularzu W-2 jest wyraźnie zaznaczone, że nie muszę nic płacić i nie przysługuje mi żaden zwrot (są to kwoty wolne od podatku i żaden podatek nie został odciągnięty).
Wczoraj przez telefon powiedzieli Państwo, że i tak muszę złożyć deklarację, bo to obowiązkowe pomimo, ze nie przysługuje mi nic i nic nie muszę płacić.
Jednak przypomniałem sobie sytuację sprzed 3 lat, kiedy kontaktowałem się z firmą o podobnym profilu działalności co Państwo (firma Finanse CRV). Powiedziano mi, że spełniam takie warunki, że nie musze składać deklaracji, zacytuję: "nie ma Pan obowiązku rozliczenia jeśli pracodawca zwrócił nadpłatę, takie są tam przepisy (...) nic nie musi Pan wysyłać".
Skontaktowałem sie wczoraj również z firmą Euro- Tax i uzyskałem dokładnie taką samą odpowiedź, cyt.: "nie ma Pan obowiązku się rozliczyć- urząd nie będzie Pana ścigał". Przez telefon mi powiedzieli też, że nawet jeśli pracodawca by mi odciągnął podatek, a ja bym nie chciał go odzyskać to I TAK nie mam obowiązku składać deklaracji.
Zasięgnąłem opinii na kilku forach internetowych i również wszędzie mi mówią, że nie mam obowiązku, jako zagraniczny student- kawaler, który zarobił kwotę zwolnioną z podatku. Poradzono mi sprawdzenie na stronie IRS (http://www.irs.gov/Filing) . Przebrnąłem przez ankietę i wyszło, że nie muszę sie deklarować.
Tu jest wyraźnie, powiedziane (po linku do publikacji 501), że limit od którego TRZEBA się deklarować to 10 000$ dla singli i 3900$ dla żonatych. I jest informacja, że należy (jest to sugerowane) się rozliczyć jeśli się nie przekroczyło, a przysługuje jakikolwiek zwrot (a mi nie przysługuje).
Uważam, ze są Państwo kompetentną firmą jeśli się tym zawodowo zajmują. Jednak wczoraj wczoraj podali mi Państwo informację sprzeczną z tym co mi powiedziały dwie konkurencyjne firmy + informacje z kilku niezależnych źródeł, w tym rządowa strona IRS!
Bardzo proszę o jakieś ustosunkowanie się do tych informacji. Za 4 rozliczenia Państwa pracownik zaproponował mi ulgę i łącznie miałbym zapłacić 400zł (normalnie jest to 129zł x4), czyli cena atrakcyjna, duży ukłon z Państwa strony. Jednak jeśli znalezione przeze mnie informacje są prawdziwe, a Państwa pracownik się pomylił (nie sugeruję, ze celowo mnie w błąd wprowadził) to trochę to źle o Państwu świadczy.
Więc proszę mi raz jeszcze oficjalnie odpowiedzieć jak jest naprawdę? Muszę składać tę deklarację, czy nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieźle.

spróbuj sobie sam powypełniać z Turbotax.

jesli juz tak bardzo Ci zalezy i nie wiesz co zrobić - będziesz miał za darmo ( powinnienes - na stronie jest , ze filling free . tylko nie jestem pewna jak tam dalej jest w opcjach no ale możesz sobie spróbować :) ) .

Wątpie, żeby w ambasadzie wiedzieli czy rozliczasz się z podatków i czy by ich to tak na prawdę w tej sytuacji obchodziło..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...