Peter87

Czy Muszę Się Rozliczać Z Podatku?

31 postów w tym temacie

Wyjeżdżam do USA na wizie J-1 na program Camp (czyli tą pochodną Work and Travel). Pracuję jako counsellor. Zacząłem w 2010 roku.

Za każdym razem dostaję formularz W-2. Pracodawca mi robi zwrot podatku od razu. Moge wrzucić skan tego jak to wygląda. Nie przysługuje mi żaden zwrot podatku. Zarobiłem kolejno: $972, $2400, $2450 i $2450. W 2011 roku po otrzymaniu pierwszego W-2 kontaktowałem się z jakąś firmą odzyskująca podatki i przez telefon (wysłałem im skan) powiedzieli mi, że nie muszę z tym nic robić, to jest tylko do mojej informacji.

Ale widząc jeden z tematów w tym dziale, że za opóźnienie podatku z 2002 roku $16000 kary przyszło... zwątpiłem już...

Pytanie więc: czy ja cokolwiek muszę robić z tymi W-2? Czy muszę pisać jakieś zeznanie podatkowe? Czy jest to listowne? Czy można to zrobić przez internet? Najważniejsze jest dla mnie, czy cokolwiek muszę robić... Wszędzie są setki informacji o zwrocie podatku. Organizator wyjazdu też nie dostarczył mi takich informacji...

Pierwsze W-2 dostałem na początku 2011, gdzieś czytałem, ze jest na to 3 lata, więc może nie być za późno...

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wydaje mi się, że nie musisz.

Spójrz : http://www.irs.gov/Filing

mozesz sobie przejść przez ankietę co jest tam zamieszczona w pkt 1 i zobaczyć czy powinieneś.

http://www.irs.gov/Help-&-Resources/Tools-&-FAQs/FAQs-for-Individuals/Frequently-Asked-Tax-Questions-&-Answers/Filing-Requirements,-Status,-Dependents,-Exemptions/Filing-Requirements/Filing-Requirements-2

Nie trzeba zgłaszać sie do IRS jeśli zarobiło się mniej niż 10k$ bodajże, ale to zależy od tego jakie podatki zostały pobrane od Twojej wypłaty wiec przelećsobie przez tą ankietę i będziesz wiedział :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki!

Nic mi nie pobrali. I dzwoniłem pisałem do Euro-Tax, twierdzą, że nie muszę nic robić. Tak też twierdzi jeszcze jedna firma z Wrocławia. Ale zadzwoniłem do jednej firmy ze Szczecina to mi powiedzieli już, że muszę... :/ Całkiem zgłupiałem...

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

taxback.com powiedzial kiedys mi ze nie muszę (zarobilam troche ponad 3.000), ze moge jedynie zlozyc zeznanie podatkowe dla samego informowania irs.

ale jak poszukasz na stronach IRS to znajdziesz, że jeśli zarobiło się mniej niż coś tam to nie trzeba - obywatele us też nie muszą..

może poszukaj sobie jakiegoś kalkulatora w necie ? cos w tym stylu https://www.taxbrain.com/tax-estimator.asp ..

Może ktoś jeszcze się wypowie kto pracował na J1 kiedyś :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tylko jest własnie ponoć różnica pomiędzy W&T i Campem, gdzie ja miałem z góry określone kieszonkowe i mogłem pracować TYLKO jeden kontrakt. I mógł ktoś pracować na J-1 i od czerwca do połowy października zarobić grubo ponad kwotę zwolnioną. Inni, którzy mieli odciągany podatek pracując na campie też mogli deklarację składać, żeby dostać zwrot.

Dzięki wielka raz jeszcze...

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wygląda na to, że sobie odpowiedziałeś na pytanie.. :)

jesli nie pobrali Ci podatku to nie masz co deklarowac moim zdaniem.

lecisz w tym roku tak ? poszukaj sobie wczesniej gdzieś w okolicy może jakiegoś tax attorney i idź na konsultacje :)

powodzenia!

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No lecę właśnie. A, ze mam prawie 27 lat, wiec juz nie studencki wiek (acz studentem jestem i to nie marnym) nie chcę, żeby w konsulacie zaczęli szukać zaczepki. Generalnie nie mają do czego sie czepić, bo w Polsce mam pracę od 2011 roku i pracodawca zawsze mi zaświadcza, ze dostaję urlop na 3 miesiące, byłem juz 4 razy i nic nie przeskrobałem, nie przesiedziałem, nawet nie zmieniałem lotu powrotnego. Na campie mam mały awans, bo będę liderem specjalistów i warto takie coś mieć w CV, zwłaszcza, że planuję w turystyce się rozwijać (powoli robię zaświadczenia- jestem wychowawcą, pilotem wycieczek, animatorem i jedną noga rezydentem biura podróży). I głównie dlatego chcę jechać, bo wystawią mi naprawdę fajne referencje.

Patrzyłem wczoraj na W-2 i wszędzie jak jest podsumowanie podatków do zapłacenia jest jak wół 0. Jeszcze 3 lata temu jak wysłałem do jednej firmy rozliczającej te papiery to mi powiedzieli, że nie robią czegoś takiego, bo nie muszę. W Eurotaxie powiedzieli mi wczoraj to samo. Jedyne co mnie trzyma w niepewności to fakt, ze ta druga firma (http://podatekusa.com.pl/) powiedziała mi, że nie ważne i i tak musze rozliczyć się... Ale facet zaproponował mi, promocyjna cenę i w ogóle... Wiec troche podejrzane. Jeszcze ich skonfrontuję zaraz i wyślę te linki + opinię z Eurotaxu.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wysłałem maila do tej firmy (http://podatekusa.com.pl/ ) i czekam na ustosunkowanie się do tego. Poniżej treść mojej wiadomości.

Witam,
Wczoraj do Państwa dzwoniłem z zapytaniem o to czy muszę się rozliczać z podatku. Może przybliżę sprawę:

Wyjeżdżam do USA na wizie J-1 na program Camp (czyli tę pochodną Work and Travel, mocno okrojoną- mogę być krócej, ok 3 miesiące i moge pracować tylko jeden kontrakt). Pracuję jako counsellor. Zacząłem w 2010 roku.

Za każdym razem dostaję formularz W-2. Pracodawca mi robi zwrot podatku od razu (czyli właściwie nie odprowadza go). Moge przesłać skan tego jak to wygląda. Nie przysługuje mi żaden zwrot podatku. Zarobiłem kolejno: $972, $2400, $2450 i $2450.

Na formularzu W-2 jest wyraźnie zaznaczone, że nie muszę nic płacić i nie przysługuje mi żaden zwrot (są to kwoty wolne od podatku i żaden podatek nie został odciągnięty).
Wczoraj przez telefon powiedzieli Państwo, że i tak muszę złożyć deklarację, bo to obowiązkowe pomimo, ze nie przysługuje mi nic i nic nie muszę płacić.
Jednak przypomniałem sobie sytuację sprzed 3 lat, kiedy kontaktowałem się z firmą o podobnym profilu działalności co Państwo (firma Finanse CRV). Powiedziano mi, że spełniam takie warunki, że nie musze składać deklaracji, zacytuję: "nie ma Pan obowiązku rozliczenia jeśli pracodawca zwrócił nadpłatę, takie są tam przepisy (...) nic nie musi Pan wysyłać".
Skontaktowałem sie wczoraj również z firmą Euro- Tax i uzyskałem dokładnie taką samą odpowiedź, cyt.: "nie ma Pan obowiązku się rozliczyć- urząd nie będzie Pana ścigał". Przez telefon mi powiedzieli też, że nawet jeśli pracodawca by mi odciągnął podatek, a ja bym nie chciał go odzyskać to I TAK nie mam obowiązku składać deklaracji.
Zasięgnąłem opinii na kilku forach internetowych i również wszędzie mi mówią, że nie mam obowiązku, jako zagraniczny student- kawaler, który zarobił kwotę zwolnioną z podatku. Poradzono mi sprawdzenie na stronie IRS (http://www.irs.gov/Filing) . Przebrnąłem przez ankietę i wyszło, że nie muszę sie deklarować.
Tu jest wyraźnie, powiedziane (po linku do publikacji 501), że limit od którego TRZEBA się deklarować to 10 000$ dla singli i 3900$ dla żonatych. I jest informacja, że należy (jest to sugerowane) się rozliczyć jeśli się nie przekroczyło, a przysługuje jakikolwiek zwrot (a mi nie przysługuje).
Uważam, ze są Państwo kompetentną firmą jeśli się tym zawodowo zajmują. Jednak wczoraj wczoraj podali mi Państwo informację sprzeczną z tym co mi powiedziały dwie konkurencyjne firmy + informacje z kilku niezależnych źródeł, w tym rządowa strona IRS!
Bardzo proszę o jakieś ustosunkowanie się do tych informacji. Za 4 rozliczenia Państwa pracownik zaproponował mi ulgę i łącznie miałbym zapłacić 400zł (normalnie jest to 129zł x4), czyli cena atrakcyjna, duży ukłon z Państwa strony. Jednak jeśli znalezione przeze mnie informacje są prawdziwe, a Państwa pracownik się pomylił (nie sugeruję, ze celowo mnie w błąd wprowadził) to trochę to źle o Państwu świadczy.
Więc proszę mi raz jeszcze oficjalnie odpowiedzieć jak jest naprawdę? Muszę składać tę deklarację, czy nie?
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nieźle.

spróbuj sobie sam powypełniać z Turbotax.

jesli juz tak bardzo Ci zalezy i nie wiesz co zrobić - będziesz miał za darmo ( powinnienes - na stronie jest , ze filling free . tylko nie jestem pewna jak tam dalej jest w opcjach no ale możesz sobie spróbować :) ) .

Wątpie, żeby w ambasadzie wiedzieli czy rozliczasz się z podatków i czy by ich to tak na prawdę w tej sytuacji obchodziło..

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak nie muszę to po co? :D

Btw... na zapytanie od razu odpowiedzieli- dosłownie w 5 minut i juz wycenili. A teraz nie odpowiadają. Więc prawdopodbnie ich zgasiłem :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jeszcze jedno... jaka jest różnica pomiędzy "gross income" a "earned income"?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zaproponowałam turbotax tak zebys zrobil dla siebie samego z ciekawosci co Ci wyjdzie w ogóle :P

te firmy zdzierają kase z ludzi , nie ma co się dziwić, ze juz nie odp.

Earned income - to jest to co zarobiłes pracą - employed lub selfemployed

Gross - earned income + wszystkie inne przychody np. dochód z obrotu akcjami, jakieś inwestycje, dochód z wynajmu mieszkania, etc.

:)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to zrobiłem i mi tak wyszło:

Results
Refund
$
Balance Due
$0

0

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czyli zero zero zero.

Nie przejmuj się tylko idź po wizę leć pracuj i wracaj :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może to pomoże:

"If you are a nonresident alien doing business or working in the United States, you are required to file a tax return if your U.S. source income is greater than your personal exemption ($3,900 in 2013). "

Wg tego Peter87 nic nie musisz składać w IRS :)

Jedynym problemem jest polski US :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

w ogóle gdzieś zapytanie wysłałem kiedyś do jakiejś takiej lepszej firmy zagranicznej i dzwonili do mnie dzisiaj z... Bułgarii O_o bo tam centralę mają na tę część Europy i... też twierdzą, że nie muszę.

Natomiast firma ze Szczecina dalej uparcie twierdzi, że powinienem sie rozliczyć... >_<

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to ich olej, są w mniejszości :D

tu masz link o przepisach dla Nonresident Alien: http://www.form1040nr.com/filingrequirements.php

nie chcę Cię straszyć, ale niestety mamy obowiązek wykazać dochód zagraniczny w Polsce i zapłacić podatek.... kochany urząd skarbowy :wub:

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to ich olej, są w mniejszości :D

tu masz link o przepisach dla Nonresident Alien: http://www.form1040nr.com/filingrequirements.php

nie chcę Cię straszyć, ale niestety mamy obowiązek wykazać dochód zagraniczny w Polsce i zapłacić podatek.... kochany urząd skarbowy :wub:

Kochany jak go zglosisz. nigdy nie zglaszalem dochodow z W&T i dam sobie uciac costam, ze zaden z moich znajomych rowniez. Tak naprawde zadnych dochodow z USA nigdy nie zglaszalem.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to Cię zmartwię, ale jeśli jesteś rezydentem podatkowym Polski to jest obowiązkiem (nieograniczony obowiązek podatkowy). Każdy jednak robi co chce... i radzę dobrze zapoznać się z przepisami, bo ich nieznajomość nie zwalania z ich przestrzegania:

"Polski rezydent podatkowy rozliczenia rocznego dokonać musi sumując całość uzyskiwanych w danym roku kwot przychodów, zarówno tych uzyskanych w kraju, jak i za granicą (nieograniczony obowiązek podatkowy)."

Jak Cię nie złapią to tylko się cieszyć, ale jeśli kiedykolwiek będziesz miał kontrolę to może być niewesoło.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znam przepisy i nie mowilem, ze nie trzeba placic. Kontrola "kiedykolwiek" nie zadziala, bo to juz sie przedawnilo.

Mowilem od strony praktycznej z wlasnego doswiadczenia i osob, z ktorymi jezdzilem na WT. 11 lat to dosc dlugo, zeby sie przekonac. :) W obecnym cyklu pobytu w USA, US sie nigdy nie zainteresowal czemu nagle przestalem w Polsce pracowac 4 lata temu (bo mialem dochody przez dwa lata po wyjezdzie do USA). Bardzo mi przykro z tego powodu. :(

Kazdy musi podjac decyzje indywidualnie. US musialby sprawdzac wszstkie kraje na swiecie odnosnie kazdego obywatela czy przypadkiem nie zarobil tam pieniedzy na boku. Ty wiesz, ze bylas w stanach, ale US nie.

Po Warszawie niby trzeba jezdzic 50 km/h. A jak jest w rzeczywistosci?

Cieszy mnie jednak, ze nasz narod sie zrobil taki uczciwy. Roznie z tym bywalo. :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mna sie z kolei zainteresował z tym że nie byłem już polskim rezydentem podatkowym...

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mna sie z kolei zainteresował z tym że nie byłem już polskim rezydentem podatkowym...

Pamietam. :) Moze sie jeszcze mna zainteresuje, ale mowimy tu o W&T czyli ludzie ladnie wracaja i placa podatki od dochodow w Polsce. US musialby wiedziec, ze ktos pojechal na trzy-cztery miesiace.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No właściwie... No właściwie tak... ALE:

1. Jeśli zarobiłem w USA $2400 i dostawałem to w 4 wypłatach po $600 w okresie od np. 12 lipca 2011 do 10 sierpnia 2011 to ile zarobiłem PLN? Po jakim kursie?

2. Jeśli pracuję na programie camp to oficjalnie otrzymuję nie wypłatę, ale kieszonkowe

3. W jaki sposób mogę wykazać koszt udziału w programie? Przecież nie mam tego wyszczególnionego na W-2. A za udział w programie zapłaciłem 1,5K PLN + przeszło 2K za bilet lotniczy. Czyli nie zarobiłem na czysto $2,4K tylko... no właśnie ile? Udział w programie płaciłem w złotówkach. Mam to przeliczyć na USD? Znów, po jakim kursie? A płaciłem to też w 3 ratach (bo tak jest w Camp America).

4. Jeśli całość wydałem na terenie USA (a wydałem, nawet dołożyłem z oszczędności z Polski) to na jakiej podstawie mają mnie opodatkowywać? Wydając pieniądze w USA płacę tamtejsze podatki przecież...

Ten ostatni punkt to bardziej moralny niz faktyczny... ale w szczególności 1 i 3 sprawiły, ze jak siadłem do pitu to nie miałem pojęcia co wpisać i mimo najszczerszych chęci w diabły to rzuciłem. I bynajmniej nie mam wyrzutów sumienia, bo nikogo nie skrzywdziłem tym. Uważam, ze to tak jakbym wydał pieniądze (zawsze jestem mniej więcej 5-6 stów w plecy) na wakacje i jeszcze od tego miał zapłacić podatek. To nie jest praca w Londynie, gdzie po pół roku wracam z napakowanym portfelem.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak więc, ja też miałam z tym problemy i Pani z urzędu pośpieszyła radośnie w wyjaśnienami. Oczywiście zaznaczyła, że trzeba się rozliczyć gdyż 'wymiana informacji' wzrasta i mogą niby kiedyś przyjść z USA kopie naszych W-2 i się zaczną łowy. Wątpię, ale ok, nigdy nie wiadomo.

1. Po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego datę na payslip'ie.

2. Masz kontrakt, wpisujesz to w 'inne źródła'. Musisz załączyć pit 0, i pit ZG.

3. Rozliczasz się wg W-2, a tam nie ma ujętych kosztów programu, więc na dzień dzisiejszy nic nie przeliczasz na USD, bo nic nie możesz sobie odjąć.

4. Jak dostałeś formularz W-2, to powninieś się rozliczyć.

I żeby nikt mnie źle nie zrozumiał, nie stoję na straży US, tylko sama się najadłam strachu, że mnie kiedyś capną, a jak poczytać ustawę karno-skarbową to włos się na głowie jeży... :angry:

ehhh najgorsze jest to, że nasi organizatorzy w ogóle o tym nie wspomniają, i bo takich wakacjach dostaję setki pytań od uczestników, czy mają się rozliczać, to zawsze im mówię: "obowiązek teoretycznie masz, ale zrobisz jak zechcesz" :)

Jest jedna rzecz, ale to już się panie w urzędzie nabrały wody w usta, bo teoretycznie jeżeli z danego roku ma się dochody jedynie zagraniczne to w Polsce w ogóle nie składa się rozliczenia. Można się pogubić.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na żadnym W-2 nie ma mojego NIPu ani PESELu, a nazwisko i adres są poprzekręcane. W moim mieście jest 5 urzędów skarbowych. Już ja to widzę jak IRS, albo mój pracodawca wyśle to do US... Do którego US? A to w ogóle ja jestem ten na W-2 -_-

A zresztą... ja przecież żadnego W-2 nie dostałem. Może zaginęło gdzieś w przesyłce. Nie wiem :D

Z całym szacunkiem, ale to jest poryte jakieś. Nie dość, ze musiałem wydać kupę kasy by tam wyjechać, nie przywiozłem praktycznie nic, bo wszystko wydałem na podróż to jeszcze mi dos*ają podatek od tego? I to od kwoty, która stanowi jakieś 30% mojego rocznego dochodu! 2,4K USD to +/- 7,5 K PLN. I od tego 18% i robi się 1400 PLN do zapłacenia...* no chyba ktoś ma nie po kolei w głowie...

* no tak... wszak miałem to nieopodatkowane w USA.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz