Skocz do zawartości

Wyjazd Do Tenesee, Przygotowanie Do Życia Od Podstaw.


kawonnd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jeżeli temat znalazł się nie w tym dziale w którym powinien to z góry przepraszam.

W okolicach listopada wyjeżdżam na ok. pół roku do pracy na uczelni do Tenesee.

Czasu jeszcze dużo ale chciałbym powoli przygotować się do wyjazdu.

Jest kilka problemów, których nie jestem w stanie sam rozwiązać. Liczę na Waszą pomoc.

  1. Samochód - to podstawa, przynajmniej w USA ;) Wydaje mi się, że na tak długi okres wypożyczenie mija się z celem, nie mam wygórowanych wymagań, coś za 2k $ powinno mi wystarczyć. Gdzie warto kupić, eBay, komisy? Jak wygląda sytuacja szeroko pojętej rejestracji i ubezpieczenia takiego pojazdu? Jakie są koszty, terminy i czy jest to uciążliwy proces? Co będę potrzebował? Może ktoś mógłby poratować wskazówkami na co zwracać uwagę?
  2. Mieszkanie - przeglądałem oferty "Apartmentów" (na www.apartmentguide.com), jest spory wybór np. 70 m2 za ok 700$. Z tego co widzę na zdjęciach, są one umeblowane, dodatkowo siłownia, basen. Czy warto w coś takiego iść? Oglądałem też oferty domów do wynajęcia ale przeważnie są one nieumeblowane i za duże. Jedziemy tylko we dwójkę z narzeczoną, i wielkość lokum nie ma większego znaczenia. Tym bardziej, że wyjazd na stosunkowo krótki okres. Może znajdzie się ktoś kto mógłby coś tutaj poradzić?
  3. Telefon - Podpisanie abonamentu odpada, jakiś PrePaid godny polecenia? Z telefonu będę korzystał raczej sporadycznie więc unlimited plan nie jest warunkiem koniecznym.
  4. Bank/Konto - pracodawca pensje będzie przelewał na konto. Teraz pytanie, czy wystareczy konto walutowe w $ w Polskim banku czy może lepiej założyć konto w Amerykańskim banku? Przy tym punkcie bardzo proszę o pomoc i życiowe rady :) Sprawa dość istotna.

Jeżeli komuś przypomni się coś istotnego a co pominąłem to również będzie to mile widziane :D

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Samochód na Craigslist, bo komisy biorą dodatkowe opłaty i zawyzaja ceny.

Odnośnie mieszkań, to zawsze dzwon bezpośrednio do kompleksu. Umeblowane mogą być tylko do zdjęcia. Pytaj co jest wliczone w rent. Sprawdź mapę przestępczości, średni dochód okolicy i np. Ranking szkół. Spytaj jak traktują ludzi bez credit score.

Konto w banku USA oczywiście, bo pracodawca poprosi cie pewnie o voided check I w ogóle dużo łatwiej się posługiwać.

Telefon to zależy od Twoich potrzeb. Jeśli pracujesz dla uczelni, to możesz dostać zniżkę. T-mobile ich chyba nie ma. T-mobile oferuje serwis bez kontraktu i na takim się skupiaj. Ja miałem prepaid 3 lata, bo teraz często wybrać opcję, że płacisz za miesiąc. Ale są opcje, że płacisz od minuty lub tylko w dni, które używasz telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód na Craigslist, bo komisy biorą dodatkowe opłaty i zawyzaja ceny.

Konto w banku USA oczywiście, bo pracodawca poprosi cie pewnie o voided check I w ogóle dużo łatwiej się posługiwać.

Dzięki za cenną uwagę! A jak wygląda sprawa rejestracji pojazdu? Ile zajmuje to czasu? Wiem, że z ubezpieczeniami jest bardzo różnie i wpływa na to wiele czynników ale jakiej kwoty mogę się spodziewać? Załóżmy dla auta za 2 tyś. $ jakie mogą być widełki ? 100$, 500$, 1000$. Co właściwie jest brane pod uwagę? Pojemność silnika, wiek kierowcy, wiek auta? I czy muszę ubezpieczać np. an 6 miesięcy czy muszę na cały rok?

Podsumowując ile muszę czasu przeznaczyć na załatwienie wszystkich formalności? Czy jest to tak samo męczące jak w PL ? :)

Jaki bank godny polecenia?

Uczelnia nie oferuje tzw faculty housing?

Niestety tego jeszcze nie wiem, na razie zakładam tą gorszą opcję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy są jakieś marki samochodów które należy omijać np. ze względu na częste awarie albo drogie części zamienne?

Temat rzeka :) Ile ludzi tyle opinii, ale jezeli chodzi o starsze (bo o takim rozumiem myslisz) to GM i Chrysler/Jeep/Dodge mialy katastrofalna niezawodnosc, natomiast czesci do nich bedzie pelno i beda tanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenną uwagę! A jak wygląda sprawa rejestracji pojazdu? Ile zajmuje to czasu? Wiem, że z ubezpieczeniami jest bardzo różnie i wpływa na to wiele czynników ale jakiej kwoty mogę się spodziewać? Załóżmy dla auta za 2 tyś. $ jakie mogą być widełki ? 100$, 500$, 1000$. Co właściwie jest brane pod uwagę? Pojemność silnika, wiek kierowcy, wiek auta? I czy muszę ubezpieczać np. an 6 miesięcy czy muszę na cały rok?

Podsumowując ile muszę czasu przeznaczyć na załatwienie wszystkich formalności? Czy jest to tak samo męczące jak w PL ? :)

Moje pierwsze auto bylo za $3K i za premium placilem $800. Jak powiedzialem, zeby sobie premium wsadzili to mi policzyli $700 za rok. No to trzymalem premium. Na to sie skladal brak historii w USA. Potem dowalili jeszcze jakies $80 za prawko ponizej 3 lat. Teraz place za nowy samochod(premium) i stary(podstawowe) z wysokim limitem odszkodwan ok. $900 rocznie.

Formalnosci to pryszcz. Wizyta w DMV pol godzinki, ubezpieczenie 10 minut przez telefon.

Niestety tego jeszcze nie wiem, na razie zakładam tą gorszą opcję :)

Nie wiem jaki ma byc Twoj status na uczelni ale u nas nie ma zbytnio opcji jak wspomniala Anubis. Jak mamy jakiegos wizytujacego na pol roku, idzie email czy ktos ma pokoj na pol roku do wynajecia.

Pamietaj, im krotszy lease tym przewaznie placi sie wiecej.

Jaki bank godny polecenia?

Jesli zamierzasz odleciec z TN to nie ma znaczenia zbytnio. Ja mam konto w BoA, glownie dlatego, ze mam bankomaty i wplatomaty blisko. Do placowek nie chadzam. Nie mam po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mieszkan:

-prawie na pewno nieumeblowane; meble mozesz czesto wynajac za dodatkowa oplata. Jak nie wynajac, to tanio mozna kupic uzywane na estate sales, w sklepach salvation army, garage sales

-w niektorych miejscach zanim Ci wynajma mieszkanie, robia tzw credit i criminal background check( szczegolnie w duzych firmach/kompleksach) i czasami zajmuje to kilka dni. Takze jesli bedziesz potrzebowac mieszkania od razu przylocie i nie chcesz sie blakac kilka dni po hotelach, warto zaarezerwowac mieszkanie wczesniej "w ciemno". Kompleksy moga miec tez swoje wymaganioe odnosnie Twojego dochodu, na przyklad ze musi byc trzykrotnie wyzszy od czynszu.

- tak jak pisali poprzednicy, zanim zaczniesz rezerwowc, zapytaj sie jak traktuja wynajmujacych bez credit history i SSN (jesli nigdy nie pracowales w USA, to nie masz)

- w wiekszosci mieszkan w kompleksach nie bedzie pralki, ew moze byc mozliwosc podlaczenia i pralke mozesz sobie wynajac, ale standardem jest robienie prania w pralniach publicznych

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...