Skocz do zawartości

Wrzesień 2014 - Nowy Jork


Aslan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

We wrześniu lecę z 3 koleżankami do Nowego Jorku na 2 tygodnie. Chcemy sporo zobaczyć i cieszę się, że jest takie forum gdzie można się dużo dowiedzieć.

Dzisiaj spojrzałam na dzielnicę finansową i okolice, i takie są moje punkty do zobaczenia:

1. Rejs do Statuy Wolności i na Ellis Island - wejście na Statuę do korony, zwiedzanie muzeum emigracji.

2. National Museum of American Indian,

3. Fraunces Tavern,

4. Wall Street i wszystkie budynki: Bank Federalny, Bank of NY, Byk, City Bank, Giełda itd - to w formie spaceru bo chyba nigdzie się nie wchodzi.

5. Trinity Church, St. Paul's Chapel, St Peter's Church

6. Woolworth Building - może uda się kupić bilet przez net żeby wejść do holu,

7. Spacer po Civic Center - wszytkie większe, najbardziej znane budynki.

8. Muzeum Policji NY

9. Ground Zero i Memorial Museum.

Nie wiem co z Brooklyn Bridge tego dnia bo będzie gdzieś po drodze. Po moście można się przejść? Co na drugiej stronie można zobaczyć?

Czy damy radę to wszystko obejrzeć? Zakładając, że na Statuę pojedziemy już koło 9-10 rano.

Ile mniej więcej czasu można tam spędzić na dwóch wysepkach tak żeby nie pędzić jakoś specjalnie.

Co ewentualnie można przerzucić na kolejny dzień? Chciałam jeszcze Battery Park pobieżnie, ale to już chyba nie da rady.

Proszę Was o porady i jakieś sugestie. Co zamienić, zmienić, wyrzucić, dołożyć itp. itd.

I pytanie do tych co mieszkają w Nowym Jorku: Będziemy od 9 września, czy 11 września jest dniem wolnym np.? Pewnie wszędzie będzie pełno ludzi? Jak wygląda NY tego dnia?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Jak przystało na niujorkerkę nigdy na Ellis Island i Liberty nie byłam, więc nie wiem ile czasu zajmują te wycieczki, ale przypuszczam że jeżeli chcecie zaliczyć jedną po drugiej, zajmą Wam większą część dnia - dojazd + zwiedzanie. Bilety należy zamówić zawczasu on line.

Niedawno inaugurowano muzeum 9/11 w WTC. Bilety też zamawia się wcześniej, szczególnie na wrzesień,

Nie bedzie dnia wolnego 9 września, ale rejony WTC będą oblegały większe niż na codzień tłumy turystów.

Wytypujcie sobie trasę z zachodu (wycieczki na obie wysepki, WTC, Wall St., wymienione kościoły, American Indian Museum, Fraunces Tavern - na wschód.

Broadway jest linią rozdzielczą (Woolworth Building) - Civic Center, City Hall Park, Brooklyn Bridge. Muzeum Policji możecie odpuścić, ale zaliczyć South Street Seaport Museum - odrestaurowane stare uliczki i zacumowane okręty oraz Chinatown (na północ od City Hall).

Przez Brookyn Bridge należy jak najbardziej przejść. Wejście po stronie Manhattanu obok Civic Center.

http://www.everytrail.com/guide/brooklyn-bridge-walk-new-york-city

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze się jednak zapytać :) Już zmieniłam plan. Zakładając, że nawet wycieczka na Statuę i Ellis I. będzie trwać 2-3 godziny i zwiedzanie Memorial Museum też ok. 1-1,5 to powinnyśmy zdążyć. Brooklyn bridge wg opinii pod linkiem, zostawimy na dzień kiedy będziemy zwiedzać China Town i Little Italy i połączymy to z South Street Seaport. Kolejnośc poukładam później ;)

Jako, że trafiłam na niujorkerkę ;) to zapytam Cię jeszcze o metro. Będziemy mieszkać na W 74th (nie wiem w ogóle jak te adresy się szuka, pisze i jak je wpisywać sobie) i jak tak spojrzałam na mapę metra to widzę, że do South Ferry dojadę jedną linią nr 1 (czerwona). Mam rację?

i jeszcze jedno pytanie: Chciałybyśmy też zrobić jakieś większe zakupy. Słyszałam o Century 21, znam Macy's i słyszałam też o outletach gdzie jedzie się autousem, ale tak się trochę obawiam tych naszych rzucających się w oczy toreb. Czy słusznie, czy może nikt na to nie zwraca uwagi? O ile jeszcze z Century można dojechać pewnie jedną liną i jakoś przemkniemy o tyle z tego outletu to już kawałek jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przystało na niujorkerkę nigdy na Ellis Island i Liberty nie byłam, więc nie wiem ile czasu zajmują te wycieczki,

Raz wysiadlem na obydwu... i dzis wiem, ze nie bylo warto. Teraz jak kogos oprowadzam po NY, to bierzemy jakis statek co podplywa do statuy i robi kurs na obydwie strony Manhattanu. Ale kto co lubi.

Muzeum policji - dobry wybor. Moje ulubione muzeum w NY. Intrepid bylby pewnie numer 1, ale jeszcze nie bylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Aslan - Z W. 74 dojedziesz jedynką do South Ferry, do WTC Memorial - (stacja Chambers St.) Nr.1 i 2, do City Hall Park Nr. 2 (stacja Park Place)

Statua i Ellis to 2 osobne kilkukodzinne wycieczki z długimi kolejkami na promy. No ale być w NY i nie wdrapać się na Statuę..... KaeR poleca przepłynięcie tam i z powrotem na Staten Island ferry - też proponuję to wyjście jak oprowadzam swoich gości po NY, bo i darmowe, i przepływa obok Liberty, Ellis, i innych wysepek, i zdjęcia wychodzą świetne, i cała wycieczka trwa ok. godziny.

Adresy w NY zaczynają się od Fifth Ave i są podzielone na zachodnie (W) i wschodnie (E) tak że 1 E. 42nd St. jest przez ulicę (5th Av) od 1 W. 42nd St. I numeracja zwiększa się na zachód z jednej strony, na wschód z drugiej, więc te E i W w adresach są b. ważne.

Zakupy: Century 21 na Church St. naprzeciw WTC - 6 pięter markowych ciuchów po zaniżonych cenach. Niestety przeważnie zatłoczony po wręby. Masz też C21 na Broadwayu między 65 i 66 więc bliżej domu.

Po mieście rozsiane są off-priceowe sklepy TJMaxx/Marshall's, też warto zajżeć..

Macy's to dom towarowy na średnią kieszeń, i zazwyczaj mają jakieś promocje i wysprzedaże.

Te outlety po za Manhattanem niewarte zachodu. Niby pod szyldami znanych sklepów, ale w środku badziewie.

Na Wasze torby nikt nie zwróci uwagi, ale ostrożność obowiązuje: bezpiecznie zamykające się torebki, jeżeli plecaki, to portfel w kieszeni nie w plecaku z tyłu, itp. Portmonetki nigdy nie wypuszcza się z ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statua i Ellis to 2 osobne kilkukodzinne wycieczki z długimi kolejkami na promy. No ale być w NY i nie wdrapać się na Statuę..... KaeR poleca przepłynięcie tam i z powrotem na Staten Island ferry - też proponuję to wyjście jak oprowadzam swoich gości po NY, bo i darmowe, i przepływa obok Liberty, Ellis, i innych wysepek, i zdjęcia wychodzą świetne, i cała wycieczka trwa ok. godziny.

Statua i Ellis to jedna wycieczka, mozna zrobic calosc w jakies 2-3 godziny. nie licze czasu w kolejce po bilety, ale te mozna rezerwowac online. Prom plynie z Battery Park na Statue, nastepnie na Ellis i wraca do Battery Park. Jest kilka promow, ktore plywaja po tej trasie w odstepach jakich 25-30 minut, pomiedzy Statua i Ellis mozesz wsiadac i wysiadac kiedy chcesz. O ile sie nie myle po 3:00 pm promy ze Statui wracaja prosto do Battery bez zatrzymywania sie na Ellis.

Staten Island Ferry - zgadzam sie z przedmowcami, dobra opcja zeby przeplynac kolo Statui i zrobic swietne zdjecia w strone Manhattanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od siebie dodam że za tymi biletami na koronę, to już zacznij się rozglądać ( teraz na ich stronie wyskakuje "tickets temporarily unavailable, please call...") ostatnim razem sprawdzałam na początku kwietnia bilety były zabookowane na 3 miesiące do przodu.

Wiem że pytanie dotyczyło południowej części, ale jak już jesteśmy przy Nowym Jorku, polecam rozejrzeć się za biletami na któreś z show np NBC, Żeby dostać się do Saturday Night Live trzeba mieć naprawdę wielkie szczęście , do Jimmiego Fallona teraz też jest troszkę gorzej a bilety do dostania tylko online ( ale macie mnóstwo czasu i na waszym miejscu tak z 1,5 -2 mcy przed wylotem wyrobiłabym sobie nawyk sprawdzania codziennie strony)

Za to do Late night with Seth Myers raczej nie ma problemu, przed chwilą z ciekawości dzwoniłam na infolinie i mają dostępne bilety na July 7-11.

Jezeli nic wam się nie uda dostać to też nic straconego, codziennie poza weekendami pod wejsciem do NBC na Rockefeller Plaza o 9am rozdają "stand up" tickets, one nie gwarantują wejścia ale można spróbować.

Naprawdę warto coś takiego zobaczyć od "środka", poza tym wszystkie bilety są darmowe.

I jeszcze jedna rzecz, wieczorem po zwiedzaniu i bieganiu po mieście, idźcie sobie na drinka do Sky Room (330 W 40th St,) lub do Press Lounge (653 11th Ave) widoki , szczególnie na osoby które są w tym mieście pierwszy raz, robią wielkie wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekiwanie w kolejce na statek do Statuji ;) i Elis może trwać nawet dwie godziny, więc to też weźcie pod uwagę :)

Joanna, chcemy kupić/zarezerwować większość biletów przed wyjazdem. Właśnie żeby nie stać w kolejkach. Dlatego najpierw robimy rozeznanie i próbujemy ułożyć dni żeby wiedzieć gdzie co którego dnia. Bierzemy też pod uwagę opcję City Pass - z tą kartą też mamy pierwszeństwo wejścia bez kolejek.

Anubis, nawet nie wiedziałam, że jest drugi Century bo wszędzie w przewodnikach piszą tylko o tym przy WTC. I nie wiedziałam, ze ma 6 pięter! Wow. Cały dzień trzeba na niego zarezerwować. TJMaxxa i Marshalla też lubię.

Na kasę biorę taką płaską saszetkę, którą zakładam pod ubranie. Coś takiego: http://www.schwarzwolf.waw.pl/index.php?id=74

Będziemy ostrożne bo w dużych miastach zawsze jest niebezpiecznie. Dzięki za wyjaśnienie dot. ulic i metra :)

Statua i Ellis to jedna wycieczka, mozna zrobic calosc w jakies 2-3 godziny. nie licze czasu w kolejce po bilety, ale te mozna rezerwowac online. Prom plynie z Battery Park na Statue, nastepnie na Ellis i wraca do Battery Park. Jest kilka promow, ktore plywaja po tej trasie w odstepach jakich 25-30 minut, pomiedzy Statua i Ellis mozesz wsiadac i wysiadac kiedy chcesz. O ile sie nie myle po 3:00 pm promy ze Statui wracaja prosto do Battery bez zatrzymywania sie na Ellis.

Staten Island Ferry - zgadzam sie z przedmowcami, dobra opcja zeby przeplynac kolo Statui i zrobic swietne zdjecia w strone Manhattanu.

Jim Beam właśnie o tej wycieczce myślałam. Opcja jakby dwa w jednym. Może ten Staten Island Ferry jest ok, ale pewnie już tam nigdy (lub nie prędko ;) ) wrócę do Nowego Jorku więc wolę to zobaczyć. Dla mnie ta Statua to jak wieża Eiffla w Paryżu i piramidy w Egipcie - być i nie dotknąć? ;)

A ja od siebie dodam że za tymi biletami na koronę, to już zacznij się rozglądać ( teraz na ich stronie wyskakuje "tickets temporarily unavailable, please call...") ostatnim razem sprawdzałam na początku kwietnia bilety były zabookowane na 3 miesiące do przodu.

Wiem że pytanie dotyczyło południowej części, ale jak już jesteśmy przy Nowym Jorku, polecam rozejrzeć się za biletami na któreś z show np NBC, Żeby dostać się do Saturday Night Live trzeba mieć naprawdę wielkie szczęście , do Jimmiego Fallona teraz też jest troszkę gorzej a bilety do dostania tylko online ( ale macie mnóstwo czasu i na waszym miejscu tak z 1,5 -2 mcy przed wylotem wyrobiłabym sobie nawyk sprawdzania codziennie strony)

Za to do Late night with Seth Myers raczej nie ma problemu, przed chwilą z ciekawości dzwoniłam na infolinie i mają dostępne bilety na July 7-11.

Jezeli nic wam się nie uda dostać to też nic straconego, codziennie poza weekendami pod wejsciem do NBC na Rockefeller Plaza o 9am rozdają "stand up" tickets, one nie gwarantują wejścia ale można spróbować.

Naprawdę warto coś takiego zobaczyć od "środka", poza tym wszystkie bilety są darmowe.

I jeszcze jedna rzecz, wieczorem po zwiedzaniu i bieganiu po mieście, idźcie sobie na drinka do Sky Room (330 W 40th St,) lub do Press Lounge (653 11th Ave) widoki , szczególnie na osoby które są w tym mieście pierwszy raz, robią wielkie wrażenie.

Agatenka, pomyślę o tej koronie, aczkolwiek patrzyłam ostatnio właśnie i opcja z wycieczką odrazu jest z wejściem na koronę lub bez, ale spojrzę raz jeszcze co i jak.

Dobrze, że piszesz o tych wejściach na show bo jedna z nas ma to w planach - i to właśnie na Jimmiego Fallona. Jak nam się uda coś darmowego złapać to pójdziemy wszystkie. Wczoraj właśnie czytałam też o TKTS, ze można tam złapać jakieś tańsze bilety na Broadway - a jest plan żeby iść na Holler if Ya Hear Me. Zresztą tych planów jest pełno a to tylko 2 tygodnie :)

Weszłam zobaczyć ten Sky Room. Ceny są normalne, ale po całym dniu chodzenia to chyba nie wypada nam tam wejść. To knajpka z klasą i trzeba się pewnie wystroić? .....trzeba będzie tam iść po zakupach w Century 21 ;)

A ktoś może wie jak długo można jechać z tej 74 W na Coney Island i czy warto zarezerwować sobie jeden dzień na spacer i polezenie na plazy? Czy dużo razy trzeba się przesiadać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joanna, chcemy kupić/zarezerwować większość biletów przed wyjazdem. Właśnie żeby nie stać w kolejkach. Dlatego najpierw robimy rozeznanie i próbujemy ułożyć dni żeby wiedzieć gdzie co którego dnia. Bierzemy też pod uwagę opcję City Pass - z tą kartą też mamy pierwszeństwo wejścia bez kolejek.

Nie mówiłam o kolejce po bilety, ale o kolejce na statek.

My miałyśmy NY Passa i dzięki temu bez kolejki mogłyśmy odebrać bilet na miejscu.

Ale wejście na prom bez kolejki nie było możliwe.

Dlatego sprawdźcie, czy aby na pewno w tym City Pass macie wejście na prom bez kolejki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...