Skocz do zawartości

Książki O Usa


diamen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam książek, które opisują przyrodę, krajobrazy lub sposób życia i zwyczaje w stanach Wyoming, Idaho, Montana, Utah, Południowa Dakota, Iowa, Pólnocna Dakota i Arizona. Z tego co widzę to przewodniki o USA są ogólne, opisują głównie największe atrakcje Stanów i wymienione przeze mnie stany są opisywane pobieżnie lub w ogóle (może oprócz Arizony). Może kojarzy ktoś książki/przewodniki opisujące te stany osobno? Ewentualnie interesują mnie książki, których akcja dzieje się w wymienionych przeze mnie miejscach.

Jakieś ciekawe filmy, gdyby ktoś kojarzył również chętnie obejrzę.

Jeśli o mnie chodzi to nie jest to żadna praca magisterska tylko zwykłe zainteresowanie :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ksziazki maja byc po polsku? Jezeli nie, to moge sporo polecic (daj znac czy czytasz po angielsku) - naprzyklad od razu moge polecic Solace of Open Spaces - autorka Gretel Ehrlich -- swietne felietony o zycu w Wyoming.

Takze te filmy:

Rancho Deluxe (Montana)

Fargo (Dakota polnocna)

The Straight Story (Iowa)

Iowa nie rozni sie specjalnie od Nebraski, a tam byl krecony dobry film z zeszlego roku pod tytulem Nebraska. Jezeli te strony cie interesuja, to polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

The Straight Story i Fargo oglądałem, bardzo fajne, szczególnie ten pierwszy. Obadam sobie Rancho Deluxe.

Książki mogą być po angielsku, chociaż po polsku mi trochę wygodniej, ale wiem, że w naszym języku nie ma aż takiego wyboru.

Dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

The Straight Story i Fargo oglądałem, bardzo fajne, szczególnie ten pierwszy. Obadam sobie Rancho Deluxe.

Książki mogą być po angielsku, chociaż po polsku mi trochę wygodniej, ale wiem, że w naszym języku nie ma aż takiego wyboru.

Dzięki za odpowiedź :)

Rancho Deluxe to taki nie specjalnie znany, ale kultowy film. Jezeli Straight Story sie podobal, bo absolutnie wyszukaj Nebraska.

http://www.imdb.com/title/tt1821549/

Ksiazki... nie wiem czy znajdziesz po polsku...

A Thousand Acres, Jane Smiley (Iowa)

Desert Solitaire, Edward Abbey (Utah)

Under the Banner of Heaven, Jon Krakauer (o mormonach w Utah)

This House of Sky, Ivan Doig (Montana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam w jakim stanie ona mieszkała ale przeczytaj sobie "delicje ciotki Dee" Teresy holowki. Bardzo ciekawa. Ona swietnie opisuje bardziej różnice kulturowe, ale naprawdę polecam!

Do tego możesz sobie przeczytać Atlantyk-Pacyfik Wańkowicza. On z reszta ma duzo serii o Ameryce. Przemierza rożne stany samochodem. Moze któraś cie zainteresuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Pomyslalem ze odswieze temat. Duzo jest pewnie ksiązek ktore sa ciekawą lekturą dla śweżych imigrantow. Ja polecam:

Wałkowanie Ameryki - Marek Wałkuski

Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero - Magdalena Rittenhouse

Pulawianin i Dziewucha - Arkadiusz Kazimierski

To te przeczytane ostatnio - wszystkie ciekawe na swoj sposob.

Disclaimer dla amerykanskich purystów - nie namawiam nikogo do budowania obrazu Ameryki na podstawie książek. Są one raczej ciekawym dodatkiem. Jak mówil Budda "Nie wierz w nic, niezależnie od tego, gdzie to przeczytałeś lub kto ci to powiedział, nawet jeśli ja to powiedziałem, o ile nie zgadza się to z twoim rozumieniem świata i zdrowym rozsądkiem" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wałkowanie Ameryki - Marek Wałkuski

Za ktoryms razem jak bylem w Polsce ta ksiazka byla hitem i postanowilem przeczytac. Przebrnalem tylko kilka rozdzialow. Nie dlatego, ze ksiazka jest slaba, ale dlatego, ze wlasnie opisywala zwykle zycie w USA dosc dokladnie i to tak jakby Polak czytal, jak wyglada edukacja w Polsce na przyklad.

W tym samym czasie przeczytalem jednym tchem dwie ksiazki o USA:

Ameryka nie istnieje i Route 66 nie istnieje, obydwie Wojciecha Orlinskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest ciekawa ksiazka,jest tam opisane jak zalatwic SSN czy prawo jazdy--stare dobre czasy ;)

http://merlin.pl/Chicago-nago_Andrzej-Bajkowski/browse/product/1,77843.html

Ale pewnie już nie bardzo aktualna ;) .

Książkę Wałkuskiego czytałam, nie rewelacyjna, aczkolwiek ciekawa, dużo statystyk, ale mi to akurat nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...