Skocz do zawartości

High School W Usa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Interesuje mnie wyjazd na rok szkolny do USA na rok szkolny 2015/16.

Wyjazd planuję z organizacją ISE, aczkolwiek koszty takiego programu łącznie wynoszą ok. 40 000 zł. Jest to duża kwota, zwłaszcza, że rodzice zgodzili się jedynie na ich wkład w wysokości 20 000 zł. Deadline aplikacji jest w kwietniu, więc muszę się śpieszyć.

Znam w USA rodzinę, która byłaby chętna na zostanie host family. Gościli oni już kilku host studentów i zaproponowali to teraz mi.

Jestem na Facebooku w grupie dla exchange studentów i wiele osób pisało, że znają wymieńców, którzy przyjechali na rok do USA bez pośrednictwa żadnej organizacji. Musieli jednak wszystkie papierkowe sprawy załatwiać sami (a mianowicie to host family, która miała ich gościć). Szukałem jakichkolwiek informacji na temat możliwości wyjazdu bez organizacji, ale nic nie znalazłem i chciałbym się dowiedzieć, czy jest tu ktoś, kto ma w takich sprawach jakieś doświadczenie, bądź byłby w stanie zalinkować mi link do strony, gdzie te kwestie są wyjaśnione.

Pisałem do Ambasady US w Krakowie, ale chyba zaszło małe nieporozumienie i przedstawiciel ambasady zrozumiał, że napisałem do nich w sprawie zafundowania mojego wyjazdu przez ambasadę. Oczywiście wyjaśniłem sprawę, ale na jakąkolwiek wiadomość zwrotną czekam już drugi tydzień (w przypadku wcześniejszych wiadomości również tak było), wobec czego postanowiłem zapytać się tutaj.

Proszę o rozjaśnienie dręczącej mnie sprawy i pozdrawiam.

Hubert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz nie tylko zalatwic sobie rodzine, ale takze sprawdzic czy ta rodzina mieszka w rejonie gdzie jest publiczna szkola ktora w ogole akceptuje exchange students (nie wszystkie chca sie tym bawic) i ile musisz zaplacic czynszu. Czynsz za publiczna szkole dla cudzoziemca kosztuje tyle samo ile mieszkancy placa w podatkach co roku za szkoly. Ta kwota przewaznie bedzie w rejonie od od $2,000 do $9,000, zeleznie od stanu/okolicy.

Jezeli znasz juz rodzine, to popros zeby sprawdzili czy moglbys uczeszczac w pobliskiej high school i ile by to kosztowalo/jak to zaplacic. W Polsce rozeznaj sie jak zalatwic ubezpieczenie medyczne ktore cie pokryje w USA. Jeden mankament jezdzenia prywatnie jest to, ze jezeli rodzina w USA sie rozmysli, lub cos sie nagle stanie ze nie moga cie pogoscic, to wtedy masz ogromny problem ze znalezieniem nastepnej rodziny w tej samej okolicy. Jadac przez organizacje, to ich problem. Dlatego to jest tak kosztowne: te firmy jednak naprawde duuuuuzzzzo ci zalatwiaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja korzystalam z biura, po ok 3 miesiacach chcialam zmienic rodzine, koordynatorka z tej organizacji miala mnie w d...

Juz gdzies pisalam - najlepiej poszukaj szkoly prywatnej jakiejs przy kosciele, moga zgodzic sie zebys uczyl sie u nich za darmo

albo na prv mi napisz to dam Tobie linka do szkoly gdzie ja bylam. Teraz oni tam maja boarding school dla miedzynarodowych uczniow, ale nie wiem ile to kosztuje. A szkola jest super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ciut latwiejszym rozwiazaniem byloby znalezienie szkoly prywatnej, ktora akceptuje int'l students

wowczas dochodzi ci koszt czesnego (w zaleznosci od szkoly i regionu to moze byc spora rozpietosc cenow - szkola, w ktore pracuje zyczy sobie ok. 16K za rok w high school, plus 2,500 kosztow miedzynarodowych - w zasadzie caly tenkoszt idzie na korespondencje, bo wszytskie papiery trzeba slac overnight), ale latwiej pozalatwiac wszystkie papiery i zazwyczaj admissions office duzo spraw zalatwia za ciebie

zostaje problem z host family, bo take szkoly czesto wspolpracuja z organizacjami, ktore dorzucaja jakies dodatowe koszta, ale skoro masz juz gdzies host family upatrzona, to po prostu szukaj szkol w regionie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

@jannapa szkoła prywatna nie wchodzi w grę ze względu na koszty.

Znalazłem szkołę, która jest gotowa mnie przyjąć, aczkolwiek czekam na info w sprawie wysokości kwoty jaką musiałbym im zapłacić.

Teraz musiałbym znaleźć tam rodzinę gotową mnie do siebie przyjąć. Z tym może być trochę łatwiej, bo jest to miasto, w którym mieszkała kilka lat temu moja ciocia, więc ma tam kilka znajomych rodzin (pytanie tylko czy będą chcieli zostać hostami).

Odnośnie powyższego - jak wyglądają późniejsze czynności?

Szukałem już odpowiedzi na to pytanie na wielu stronach, ale nigdzie nie znalazłem konkretnej, sprecyzowanej odpowiedzi.

Rozumiem, że szkoła musiałaby mi wystawić dokument poświadczający przyjęcie mnie do niej, ale co z host family? Czy ta umowa o udzielenie lokum musi być spisana i to trzeba pokazać w ambasadzie/konsulacie czy wystarczy po prostu we wniosku wizowym dać ich dane kontaktowe?

Przepraszam za głupie pytania, ale nie odnajduję się w tym wszystkim, a bardzo chcę wyjechać i sam już nie wiem co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj szkoly, ktora jest aktualnie SEVP-certified. o ile mi wiadomo, tylko szkoly z takim certyfikatem moga wystawic tobie I-20, z ktorym udajesz sie po wize do ambasady (F-1, wystawiana na okres trwania roku szkolnego, odnawiana co roku, jesli uczen chce wrocic na kolejny rok)

jesli znajdujesz hosta przez agencje (moja szkola wspolpracuje z forte i assist), to juz sprawa agencji, czy sie podpisuja umowe, czy nie

jesli szukasz hosta indywidualnie, musisz przedlozyc na interview oswiadczenie od rodziny, ze bedziesz ich gosciem (przynajmniej takie procedury zalecamy naszym "nieagencyjnym") --- w ogole musisz udowodnic, ze cie na ten wyjazd stac, wiec roznego rodzaju oswiadczenia o tym kto cie bedzie utrzymywal, badz finansowal twoj pobyt sa wskazane, nawet jesli bedziesz u ciotki, czy wuja, ktorzy sa legalnymi rezydentami usa

jesli szukasz na wlasna reke KONIECZNIE wypytaj o warunki i ustal wszystko przed wyjazdem, zeby nie dac sie zaskoczyc --- czy rodzina bedzie w pelni pokrywala koszta twojego utrzymania, czy np. kaza ci sie dokladac do zycia, co wcale nie jest tak rzadka sytuacja

zerknij sobie na strone forte, tam gdzies jest opisana procedura

http://www.forteexchange.org

mowiac szczerze, raczej radzilabym tobie poszukac rodziny przez agencje, w ten sposob unikniesz niepotrzebnych nieporozumien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez tak mysle

przez agencje ma sie pewne prawa i obowiazki a tak moze byc wolna amerykanka

jestes mloda osoba a zycie nie raz pokazuje ze co innego sie mowi a pozniej co innego sie robi ,pozniej sam bedziesz musial szukac rodziny a tak agencja powinna Ci pomoc :)-fakt nie kazdy jest taki sam lecz musisz sie liczyc z tym ze roznie jest :)

do tego wykaz takich szkol znajdziesz na necie :) co moga wystawiac I-20,odpowiednie dokumenty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...