Skocz do zawartości

Zielona Karta I Inne Możliwości Otrzymania Obywatelstwa.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie kochani,

Chciałbym żyć w USA w raz z moją dziewczyną i chcieibyśmy dostać obywatestwo, aby móc pracować i zostać tam na stałe. Mam do was parę pytań i prosiłbym o konkretne odpowiedzi, bo jest to dla nas bardzo, bardzo ważne.

1) Byłem w stanach na wizie J-1. Czy dzięki temu mogę się starać o wizę w jakiś inny sposób niż przez loterię?
2) Mam kuzynkę w stanach, czy mogę być sponsorowany?
3) Zakładając, że wygramy 1 los na loterii, weźniemy od razu ślub i czy oboje dostaniemy zieloną kartę, (rozmowa z konsulem itp.) ?

4) Za pół roku będę inżynierem geologii, czy będzie to mogło zwiększyć mi jakoś szanse w loterii, lub dać nową drogę do dostania obywatelstwa?
5) Załóżmy, że zostałem na doktoracie w Polsce, a chciałbym go napisać w USA, jaką wizę bd potrzebować i czy ułatwi mi to dostanie obywatelstwa?

Oczywiście cały czas, w każdym pytaniu przewija się chęć posiadania obywatelstwa w USA w raz z moja dziewczyną. Czytałem, że po wylosowaniu i odesłaniu wniosku stan cywilny jest pieczętujący i później trzeba czekać długie lata (3-5) na sprowadzenie drugiej połowy.

Proszę o szczere odpowiedzi, ponieważ uważam, że temat przyda się wielu osobą. Zapewnie wszystkie odpowiedzi są na forum, ale to jest dość częsty przypadek, i jasne odpowiedzi na pewno pozwolą innym błądzącym mieć jasne zrozumienie w temacie.

Pozdrawiam was ciepło,
Filip Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jeśli chodzi Ci o wizę imigracyjną to nie - loteria to Twoja jedyna opcja.

2) Przez kuzynkę? Nie. Na stronie ambasady USA jest wyraźnie napisane, jacy członkowie rodziny mogą być sponsorowani.

3) Jesli wylosujecie zieloną kartę, to w przypadku bycia małżeństwem i zaproszenia na rozmowę, oboje dostaniecie wizy imigracyjne.

4) Nie - na oba pytania.

5) Nie. Aby zostać obywatelem USA trzeba najpierw zostać rezydentem USA, utrzymać tą rezydenturę i po spełnieniu określonych warunków starać się o obywatelstwo. Aby być doktorantem w USA można się starać o odpowiednią wizę (nie jestem pewna, czy wiza studencka dotyczy też doktorantów), ale wiza ta nie będzie skutkowała obywatelstwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5) Żeby pójść na studia doktoranckie to wiza studencka. Jest też wariacja z J1.

Obywatelstwo po studenckiej to minimum, i to takie rzadkie jak jednorozec biegnący po podwójnej tęczy, 5 lat. Normalnie jak będziesz miał szczęście 12-13 z kawałkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję bardzo za odpowiedź. Aby zapieczętować już wszystkie moje wątpliwości - obecnie jesteśmy parą (3 lata), więc jak któreś z nas wylosuje wizę, to najlepiej jak najszybciej wziąć ślub abyśmy razem mogli wyjechać? W jakich terminach, w sensie jak szybko powinniśmy to zrobić? A do tego, czy w ambasadzie nie będą mieli wątpliwości, co do świeżej daty ślubu?

Pozdawiam,
Filip Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję bardzo za odpowiedź. Aby zapieczętować już wszystkie moje wątpliwości - obecnie jesteśmy parą (3 lata), więc jak któreś z nas wylosuje wizę, to najlepiej jak najszybciej wziąć ślub abyśmy razem mogli wyjechać? W jakich terminach, w sensie jak szybko powinniśmy to zrobić? A do tego, czy w ambasadzie nie będą mieli wątpliwości, co do świeżej daty ślubu?

Pozdawiam,

Filip Z.

Jak najszybciej wziac slub?

Do poki sie jeszcie kochacie. :P

Jak najszybciej wziac slub?

Do poki sie jeszcie kochacie. :P

przepraszam dopoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Hej!

Jako, że 1 października jest już jutro to chciałym trochę pochuchać na zimne :) Chciałbym rozszerzyć nieco pytanie i dostać jak najbardziej szczegółową odpowiedź, gdyż wiem, że liczy się każda chwila po otrzymaniu zielonej karty. Moje pytanie znów dotyczy zawarcia małżeństwa po wylosowaniu GC. Przeczytałem posty i oto odpowiedź, którą skolekcjonowałem :

leszekny napisał :

"Witam

Masz jeszcze trochę czasu, więc najlepiej bedzie gdy wyślesz poprawione dokumenty do KCC.
Do tego musisz dołączyć tłumaczenie odpisu zupełnego aktu ślubu. "

1) Pytanie brzmi, jakie dokumenty i gdzie je znajdę?
2) Przy wygranej w Maju i ślubie zmieni się nie tylko mój status cywilny, ale i wykształcenie - zdobędę inżyniera. Czy to wszystko razem się wysyła? Uzupełnione dokumenty, to takie, które są poprawione na nowo( cały komplet ), czy tylko uzupełnione o pojedyńcze informacje?
2) Czy po wzięciu ślubu przepada mój wylosowany numer ( do kolejki, rozpatrzenia) i otrzymam nowy w raz z żoną? Jeżeli tak, to czy ktoś zna to z autopsji i wie jak długo to trwa? Przypomnę, że nie każdy otrzyma GC mimo wylosowania w loterii. Liczy się czas wysłania dokumentów, a czy te "poprawione" o status małżeński i edukacyjny nie opóźnią nadto? Np., czy ślub powinien być najlepiej 1 Maja już po wylosowaniu, czy spokojnie można poczekać
z tydzień?
3) Zakładając, że rozmowa z konsulem jest np 15 Maja, a ślub wezmę 5 maja, a dokumenty nie zdążą dojść do KCC, to co wtedy się dzieje? Czy da się to jakoś online korygować?

Bardzą poproszę o w miarę jak najbardziej szczegółowe informacje, najlepiej oparte o własne doświadczenie z tym tematem i z góry za nie dziękuję :)

Pozdrawiam,
Filip

@edit: Wydaje mi się, że zrozumiałem i odpowiedzią na te wszystkie pytania jest : Gdy wylosuje wizę, mam czas na wysłanie papierów. Przed wysłaniem papierów, załatwiam formalności ślubne i wysyłam wszystko razem uzupełnione o to, i poprawione + odpis ślubu. Wtedy stawiam się na rozmowę w październiku, a nie w maju ze "świeżą żoną" :P czyż nie tak?

@ kzielu - dziękuje za odpowieź, mało wyczerpująca ale dosadna ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wylosowaniu zadnych papierow do KKC nie musisz. Jak Cie wyosluja to w nastepnym wnisku w ktorym sie wypelnia bedziesz musial zone dopisac oraz zazaczysz ze masz inzyniera i tyle. Papiery uzupelniajace sie wysyla tylko wtedy gdy po wyslaniu a przed rozmowa zaszla jakas wazniesza zmiana, np ktos bral slub, ktos sie rozwiodl, komus sie dziecko urodzilo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...