Skocz do zawartości

Rozliczenie Podatkowe A Brak Przychodu W Usa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się czy bede musial wypelniac rozliczenie podatkowe skoro zielona karte mam od 2014 a w Usa jeszcze nie mialem zadnego przychodu. Mam tylko jakieś oszczednosci w amerykanskim i polskim banku. W 2014 mialem niewielki przychod ze swojej firmy w Polsce. Oczywiscie rozliczylem sie z urzedem skarbowym w Pl. Rozumiem ze juz sie nie musze rozliczac w Usa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Witam

Zastanawiam się czy bede musial wypelniac rozliczenie podatkowe skoro zielona karte mam od 2014 a w Usa jeszcze nie mialem zadnego przychodu. Mam tylko jakieś oszczednosci w amerykanskim i polskim banku. W 2014 mialem niewielki przychod ze swojej firmy w Polsce. Oczywiscie rozliczylem sie z urzedem skarbowym w Pl. Rozumiem ze juz sie nie musze rozliczac w Usa?

Oczywiście że musisz. Rozliczasz się z dochodów na całym świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oczywiście że musisz. Rozliczasz się z dochodów na całym świecie.

<script type="text/javascript"></script>

Nie jest to aż takie oczywiste, bo USA to jeden z niewielu krajów na świecie, który wymaga z rozliczania się dochodu całościowo.

Istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, więcej np. tutaj http://prawo.rp.pl/artykul/980431.html i w google, warto poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze ona nie ma zupełnie nic do obowiązku rozliczania się będąc rezydentem US. Obowiązek jest oczywisty i w N-400 - jak się kiedyś chce zostać obywatelem, jest pytanie czy kiedykolwiek się nie rozliczylo z podatku. Jeżeli ma się gdziekolwiek na świecie dochód przekraczający próg konieczności wypełnia 1040, to każdy rezydent ma obowiązek go wypełnić. Nie oznacza to że będzie musial zapłacić podatek. Sam moze google poczytaj bo piszesz nie na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja właśnie się przygotowuję do wyjazdu na dłużej (teraz jestem w PL) i też zastanawiam się nad kilkoma rzeczami.

Jedna sprawa jest chyba prostsza - chcę wyjechać mniej więcej w połowie roku (przełom czerwca i lipca) i zastanawiam się czy to może mieć dla mnie znaczenie z punktu widzenia rezydencji podatkowej w PL. Teoretycznie w USA są niższe podatki więc lepiej w takiej sytuacji nie być już w 2015 rezydentem podatkowym w PL i wyjechać przed połową roku. Ale pytanie ile mi się uda zarobić w USA w 2015.

Drugie pytanie jest jeszcze ciekawsze. Rezydentem USA stałem się w połowie grudnia 2014 (czyli w USA byłem dokładnie 19 dni w roku 2014). Do Polski wróciłem na początku stycznia 2015 i nawet nie doczekałem się na CG (przyszła dopiero jak byłem w PL - nie ma to oczywiście znaczenia). Pytanie czy te 19 dni w USA jako rezydent (żadnych dochodów w tym czasie, ani kont bankowych) też muszę złożyć zeznanie podatkowe w USA do 15 kwietnia 2015 za rok 2014? Nawiasem mówić w PL miałem w tym czasie (2014) dość spory przychód.

A przy okazji jeszcze jedno pytanie (może ktoś ma podobny przypadek):

Czy jeżeli w tym roku pojawię się w USA na stałe ok. lipca to co mam zrobić z tym, że ani ja ani moja rodzina nie jesteśmy ubezpieczeni?

Z tego co wiem to obowiązek wyboru ubezpieczenia był do lutego (czy jakoś tak), ale mnie wtedy nie było w USA...

Będę wdzięczny za ewentualne info.

arbo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec generalnie - moim zdaniem - odpowiedz brzmi tak - musisz sie rozliczyc.

http://www.irs.gov/Individuals/International-Taxpayers/Alien-Residency---Green-Card-Test

Na N-400 - jezeli kiedys bedziesz chcial dostac obywatelstwo - jest pytanie "Have you ever failed to file a federal tax return...." i jezeli nie wyslesz to bedziesz musial odpowiedziec yes i pozniej sie z tego tlumaczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Kwestia obywatelstwa mnie przekonuje :)

Czyli jak rozumiem mam 7 dni na rozliczeni? Gdzieś czytałem, że w uzasadnionych przypadkach można ten okres przedłużyć (czy jest coś takiego)?

Masz jakieś linki jak się do tego zabrać?

Pozdrawiam,

arbo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Kwestia obywatelstwa mnie przekonuje :)

Czyli jak rozumiem mam 7 dni na rozliczeni? Gdzieś czytałem, że w uzasadnionych przypadkach można ten okres przedłużyć (czy jest coś takiego)?

Masz jakieś linki jak się do tego zabrać?

Pozdrawiam,

arbo

Mozesz wystapic o extension, ale osobiscie nigdy tego nie robilem, zawsze wysylalem return najszybciej jak moglem. Zwykle uzywam Turbotaxa, linkow troche odnosnie jak sie rozliczyc majac dochody w dwoch miejscach gdzies mam i chyba je kiedys wklejalem - mogly sie troche zdeaktualizowac. Jak baaaaardzo chcesz to ich poszukam ale to mi troche zajmie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...