Skocz do zawartości

Potwierdzenie Posiadania Obywatelstwa Polskiego


uga

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem pewna, gdzie umieścić ten wątek. Czy ktoś tutaj ma jakieś doświadczenia ze staraniem się o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego? Pomagam znajomemu ze Stanów w tej procedurze, wypełniam wniosek o potwierdzenie posiadania obywatelstwa. Ta osoba musiała wyjechać z Polski jako dziecko z całą rodziną. Mam dosyć szczegółowe pytanie, nie wiem, czy ktoś będzie wiedział. W instrukcjach do wniosku jest napisane, że trzeba dołączyć akty stanu cywilnego, takie jak akt urodzenia i małżeństwa. Akt urodzenia jest z Polski, ale on ożenił się w Stanach jako obywatel amerykański z Amerykanką. Jej ten wniosek w ogóle nie dotyczy. Czy mimo to musi potwierdzić, że jest żonaty i dostarczyć amerykański odpowiednik naszego odpisu małżeństwa przetłumaczony na polski? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki, jeśli ktoś ma doświadczenia z tą procedurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie, którą podał sly6, w zakładce "Wymagane dokumenty" w punkcie 2a jest napisane "kopię odpisu skróconego aktu urodzenia lub małżeństwa". Wygląda na to, że wystarczy jeden z tych odpisów, co miałoby sens, bo znajomy, o którym mowa, ma odpis aktu urodzenia z Polski, a amerykański odpis aktu małżeństwa nie ma tu nic do rzeczy. Ale w papierologii nie zawsze jest sensownie. Liczę jednak na to, że to "LUB" na stronie MUWu potwierdza, że w tym przypadku jest sensownie. Dziękuję za odzew, jakby ktoś miał coś do dodania, to chętnie przeczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze potwierdzenie obywatelstwa jake potrzebne do wyrobienia polskiego paszprtu?

We wniosku nalezy pominac fakt zawarcia zwiazku malzenskiego. W przypadku mezczyzny sprawa jest prosta bo nie zmienia nazwiska, kobiety maja gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On raczej nie może nie wspomnieć o tym, że jest żonaty, bo ta procedura to dopiero początek. Z tego, co wiem, po uzyskaniu potwierdzenia, że jest polskim obywatelem, chciałby, żeby jego (dorosłe już) dzieci otrzymały obywatelstwo polskie. O tym (obywatelstwie dla dorosłych dzieci w opisanej sytuacji) jeszcze nie czytałam, nie znam procedur, najpierw jedno, potem drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uga jak On sie nie zrzekl obywatelstwa polskiego to wtedy jest to latwa sprawa dla dzieci,wtedy nalezy umiejscowic ich akty urodzenia w USC,pozniej dostana numer PESEL, dowod osobisty moga dostac :),moga dzieci same takie cos zrobic po ukonczeniu 18 roku zycia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Zobaczcie, ile to trwało! Ale się udało. Może to nie jest temat interesujący wiele osób, ale zaczęłam wątek, więc wracam i piszę. Z papierologią spokojnie można sobie poradzić, uzupełnić na tyle, na ile się ma wiedzę. Mrówczą pracę wykonuje urząd, bo kontaktuje się z różnymi instytucjami, wnioskuje o kopie dokumentów z różnych archiwów itd. Profesor, któremu pomagaliśmy, już dostał dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekujemy za update, ciekawa sprawa, i dobrze wiedziec ze jednak cos takiego mozna (nie szybko) zalatwic. Bo wiesz, gdyby okazalo sie ze w przyszlym roku bedzie prezydent Doland Trump lub Ted Cruz, to wiecej ludzi w sytuacji Twojego profesora moze sie zainteresowac polskim obywatelstwem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...