Skocz do zawartości

Zatrudnienie Na Wizie L-1


Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na forum, także witam serdecznie wszystkich użytkowników! :)

Pojawiłem się tu ze względu na możliwość wyjazdu do USA na wizie L-1.

Obecnie aplikacja o wizę została złożona (przynajmniej z tego, co mi wiadomo, gdyż załatwia to pracodawca wraz z firmą zajmującą się imigracjami do US), chociaż powoli oczekiwanie na jakiekolwiek wieści zaczyna męczyć. Ostatnio dostałem informację, iż ambasada zażądała jakichś dodatkowych informacji i cały proces się przeciągnie (dokumenty wypełniałem pod koniec marca, chociaż z tego co mi wiadomo aplikacja została złożona w okolicach 10ego maja).

Ale do rzeczy. Ostatnio moja manager zaskoczyła mnie trochę mówiąc mi, że nadal będę zatrudniony w PL - po prostu wynagrodzenie będę otrzymywał takie jak do tej pory w PL + benefity w jakiejś formie, które pozwolą na wysoki, swobodny standard życia. I tutaj moje zaskoczenie, ponieważ cały czas byłem przekonany, że relokacja obejmuje również zmianę miejsca zatrudnienia. Dlatego chciałbym zapytać o Wasze doświadczenia - czy kiedy przenosiliście się na L-1 do US, zostaliście zatrudnieni w US, czy pozostaliście zatrudnieni w Polsce? Czy jest to w ogóle możliwe przy wizie L-1, aby zatrudnienie pozostało w rodzinnym kraju? Szczerze mówiąc, wydawało mi się, że właśnie to jest sensem tej wizy - czyli przeniesienie zatrudnienia.

Jeśli macie jakieś doświadczenie i wiedzę w tym temacie (a także w innych, którymi powinienem się zainteresować :)), z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.

Pozdrawiam!

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 23
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Calkowicie mozliwe zeby pozostac zatrudnionym w PL - sens wizy jest zmiana geograficzna miejsca pracy, nie ma zadnych wskazowek dotyczacych w ktorym miejscu powinien posiadacz L-1 byc zatrudniony.

Moj wyjazd na L-1 bym ze tak powiem dosc specjalny, bylem najpierw formalnie zatrudniony w PL, pozniej w US a pozniej mialem GC.

Dodatkowo dokumenty to sa chyba w USCIS a nie w ambasadzie - ja do ambasady uderzylem z petycja I-129S (z tym to byla blanket petition - moze to ma znaczenie) + wszystkie supporting documents wiec faze USCIS calkowicie pominalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wielkie dzięki za odpowiedź :).

Tak, masz rację, dokumenty są najprawdopodobniej w USCIS.

Czy możesz mi powiedzieć ile czasu trwało to u Ciebie? Załatwianie wizy, później praca jako pracownik w PL, zatrudnienie w US i ubieganie się o GC?

Jeśli chodzi o blanket petition - ja niestety musiałem iść tą dłuższą drogą bo z tego co wiem, jestem pierwszą osobą przenoszoną w ten sposób w firmie. Nie wiesz może ile dłużej mogą potrwać całe procedury w tym wypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wielkie dzięki za odpowiedź :).

Tak, masz rację, dokumenty są najprawdopodobniej w USCIS.

Czy możesz mi powiedzieć ile czasu trwało to u Ciebie? Załatwianie wizy, później praca jako pracownik w PL, zatrudnienie w US i ubieganie się o GC?

Jeśli chodzi o blanket petition - ja niestety musiałem iść tą dłuższą drogą bo z tego co wiem, jestem pierwszą osobą przenoszoną w ten sposób w firmie. Nie wiesz może ile dłużej mogą potrwać całe procedury w tym wypadku?

Wiec moja sytuacja wiele Ci nie da bo moja GC nie byla przez pracodawce - dostalem ja w ~dwa miesiace natomiast jezeli by pracodawca wyslal na Ciebie petycje EB to raczej potrwa to dluzej niz krocej, szczegolnie ze prawie na pewno (zgaduje) nie zrobia tego od reki.

Wiec jezeli dokumenty sa w USCIS to Twoja petycja I-129S nie zostala zatwierdzona i pewnie dostali RFE z tego co piszesz - jezeli zaplacili za premium processing (podejrzewam ze tak jezeli juz wiedza ze sa potrzebne dodatkowe dokumenty) to petycja powinna byc rozpatrzona dosc szybko. Jak dostaniesz zatwierdzona petycje to od razu do ambasady na interview - powinno potrwac nie dluzej niz kilka tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Witam,

Niestety, moja aplikacje o wize zostalo ostatecznie odrzucona (po RFE) przez USCIS. W zasadzie nie dostalem od managementu firmy, ani od firmy imigracyjnej jednoznacznej odpowiedzi dlaczego - najprawdopodobniej chodzilo o to, ze jestem w firmie od 1,5 roku i USCIS uznal, ze po takim czasie, nie moge byc ekspertem w oprogramowaniu, ktore jest tworzone przez firme.

Managerka powiedziala mi, ze oczywiscie jest opcja, aby w przyszlosci znow aplikowac, jednak kiedy spytalem o czas, jaki musi minac nie byla mi w stanie odpowiedziec.

Teraz pytanie do Was - czy to tylko wodzenie za nos, czy faktycznie tak jest? Nie ma jakiejkolwiek drogi zlozenia apelacji w tej sprawie, czy innej formy odwolania?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Niestety informacje w podesłanym linku dotyczą raczej managerów wyższego stopnia, jadących do USA otworzyć nowe biuro. Ja miałem tam jechać jako pracownik ze specjalistyczną wiedzą (jako, że nasze oprogramowanie nie jest popularne), a mamy kilkoro klientów w USA, dla których robione są projekty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc generalnie odrzucenie petycji tu się rzadko zdaza (bo są firmy które maja petycje "blanket" czyli z góry zatwierdzone dla przyszłych kandydatow - tak było u mnie) - więc albo zupełnie nie spełniałes warunków (i wtedy ponowne aplikowanie nie ma wielkiego sensu) albo prawnik był dupa i słabo sporządził cały pakiet (albo jedno i drugie). Patrz post KaeRa.

http://www.uscis.gov/working-united-states/temporary-workers/l-1b-intracompany-transferee-specialized-knowledge

Jak na programistę to Twoje Google skills póki co marnie wypadają ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Niestety informacje w podesłanym linku dotyczą raczej managerów wyższego stopnia, jadących do USA otworzyć nowe biuro. Ja miałem tam jechać jako pracownik ze specjalistyczną wiedzą (jako, że nasze oprogramowanie nie jest popularne), a mamy kilkoro klientów w USA, dla których robione są projekty...

To jak twoja wiedza i umiejetnosci koresponsuja z tym http://www.murthy.com/2013/06/11/attempting-to-define-specialized-knowledge-for-l1b-approvals/?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...