Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Super dzieki bardzo za informacje. Wiecie wole sie upewnić i zapytać niz wypisywać dokumenty i sie potem w jakies kłopoty wpakować. Czytałam tez ze w pierwszym roku tez powinnam to wypełnić jako nonresident i ze w 2016 bede miec podwójny status az nie osiągnę rezydentury podatkowej i jak zaczelam to czytać i sie zagłębiać to zupełnie dobiegłam od tematu i sie pogubiłam jak wypełnić ten dokument.

chciałabym aby było to dobrze wypełnione i nie ukrywam ze na poczatek wolałabym miec większe wypłaty ponieważ czeka mnie cała masa wydatków na wynajem, samochód, rachunki, itp itd i nie posiadając ani credit score ani zniżek zdobytych w US spodziewam sie ze opłaty miec wyższe (no ubezpieczenie auta). A napewno tez na błędach sie troche nauczę i zanim znajdę tańsze odpowiedniki roznych rzeczy czy spraw to tez mi chwile zajmie. Wolałabym zaczac z maks zniżkami jakie mi legalnie przysługują a potem po paru miesiącach przedstawić nowe w-4 jak juz sie ustabilizuje i wtedy niech sobie ściagają wyższe podatki.

Tylko musisz uwazac na tzw. lock-in letter z IRS. Generalnie zmienia sie W-4 co roku; albo kiedy zachodza wazne zmiany w zyciu - slub, dziecko sie rodzi itd. U Ciebie byloby odwrotnie, najpierw mialabys najnizsze odbicie, po czym zmienisz cyfry i przejdziesz na wyzsze.

Inna sprawa, ze nie wiem ile masz zarabiac, ale to nie sa az takie kosmiczne roznice, naprawde. Owszem, jesli placisz za szkole, jesli splacasz dom, masz zone i 3 dzieci, wtedy taki przeskok z najnizszej stawki odliczeniowej do tej jaka ma byc naprawde, bylby widoczny; ale w innym przypadku to bede pieniadze, ale nie az takie ogromne... Mam kobiete na wizie L, zrobila to co Ty tylko odwrotnie - najpierw, w 2015 roku, kiedy tutaj przyjechala, dostawala na czeku ok. $85 wiecej niz dostaje teraz kiedy ma praktycznie zerowe deductions.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

No tak, w tym przypadku to nie ma znaczenia, ale tylko w pierwszym roku, dzieki wlasnie tym regulkom. Nie chcialem sie rozpisywac, dlatego podalem jedynie przyklad z $1k niedoplaty. Generalnie natomiast warto tak przyrzadzic W-4, by refund/liability na koniec roku byl jak najblizszy zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko musisz uwazac na tzw. lock-in letter z IRS. Generalnie zmienia sie W-4 co roku; albo kiedy zachodza wazne zmiany w zyciu - slub, dziecko sie rodzi itd. U Ciebie byloby odwrotnie, najpierw mialabys najnizsze odbicie, po czym zmienisz cyfry i przejdziesz na wyzsze.

Inna sprawa, ze nie wiem ile masz zarabiac, ale to nie sa az takie kosmiczne roznice, naprawde. Owszem, jesli placisz za szkole, jesli splacasz dom, masz zone i 3 dzieci, wtedy taki przeskok z najnizszej stawki odliczeniowej do tej jaka ma byc naprawde, bylby widoczny; ale w innym przypadku to bede pieniadze, ale nie az takie ogromne... Mam kobiete na wizie L, zrobila to co Ty tylko odwrotnie - najpierw, w 2015 roku, kiedy tutaj przyjechala, dostawala na czeku ok. $85 wiecej niz dostaje teraz kiedy ma praktycznie zerowe deductions.

Dziekuje Karina!

czy "lock-in" oznacza ze blokuje dane skladki na caly rok? wydaje mi sie ze jesli maz zacznie pracowac to bede musiala przedstawic nowe W-4, wypelniajac dodatkowo sekcje na drugiej stronie "two earners" czy nie?

no i zupelnie nie wiem czy powinnismy sie rozliczac jako married filling jointly czy seperately. Co sie bardziej bedzie oplacac jesli sie dopiero startuje?

Z tym wypelnieniem z wieksza iloscia znizek sugerowalam sie tym co pisal kzielu o zwrocie ok 10k, na oko to 800$ miesiecznie wiec duzo jesli chodzi o nadplacony podatek. Jak wiec zrobic zeby bylo najlepiej? Jakkolwiek na to nie patrze, to zeby to bylo zgodne z prawda, musze zaznaczyc A, B i ewentualnie C

czy druga strone (deductions) musze tez wypisac jesli posiadam nieruchomosc/mortgage za granica, nieruchomosc nad morzem jest stale wynajmowana i bedzie generowac dochod?

No tak, w tym przypadku to nie ma znaczenia, ale tylko w pierwszym roku, dzieki wlasnie tym regulkom. Nie chcialem sie rozpisywac, dlatego podalem jedynie przyklad z $1k niedoplaty. Generalnie natomiast warto tak przyrzadzic W-4, by refund/liability na koniec roku byl jak najblizszy zera.

i tak by bylo idealnie i najlepiej w sumie. tylko pytanie - jak to teraz zrobic :( sadzilam ze na poczatku powinnam wykazac prawde a potem formularz moge zmienic uwzgledniajac zmiane gdy maz zacznie prace

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, w tym przypadku to nie ma znaczenia, ale tylko w pierwszym roku, dzieki wlasnie tym regulkom. Nie chcialem sie rozpisywac, dlatego podalem jedynie przyklad z $1k niedoplaty. Generalnie natomiast warto tak przyrzadzic W-4, by refund/liability na koniec roku byl jak najblizszy zera.

100% prawdy. Ona musi najpierw wejsc w hamerykanskie realia, a te jak wiadomo, sa nieco brutalne... Ale nawet ten pierwszy rok, dla osoby takiej, ktora przylatuje i zaczyna rozliczenia, daje czas aby pewne rzeczy obliczyc i w nastepnym roku byc przygotowanym na to co moze sie zdarzyc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Karina!

czy "lock-in" oznacza ze blokuje dane skladki na caly rok? wydaje mi sie ze jesli maz zacznie pracowac to bede musiala przedstawic nowe W-4, wypelniajac dodatkowo sekcje na drugiej stronie "two earners" czy nie?

no i zupelnie nie wiem czy powinnismy sie rozliczac jako married filling jointly czy seperately. Co sie bardziej bedzie oplacac jesli sie dopiero startuje?

Z tym wypelnieniem z wieksza iloscia znizek sugerowalam sie tym co pisal kzielu o zwrocie ok 10k, na oko to 800$ miesiecznie wiec duzo jesli chodzi o nadplacony podatek. Jak wiec zrobic zeby bylo najlepiej? Jakkolwiek na to nie patrze, to zeby to bylo zgodne z prawda, musze zaznaczyc A, B i ewentualnie C

HM.. KOLEGA KZIELU POWIEDZIAL O SOBIE - CZYLI NA PRZYKLADZIE SWOICH ZAROBKOW, KTORYCH MY NIE ZNAMY. ON MOZE ZARABIAC $20,000 NA ROK, ALE ROWNIE DOBZE MOZE $100,000; ON MOZE ODBIJAC SOBIE 3 DEPENDENTS PLUS 2 DOMY I SZKOLE - I MOZE MIEC ZWROT NAWET $30,000.

BEZ ZNAJOMOSCI JEGO SYTUACJI, NIE JESTES W STANIE OCENIC JAK TO SIE BEDZIE MIALO DO CIEBIE.

POPATRZ NA MNIE: GDYBYM MIESZKALA NA FLORYDZIE, ZOSTALOBY MI W KIESZENI JAKIES PEWNIE ZE $20,000 PODATKU STANOWEGO. MOWIE CZYSTO SCIENCE FICTION. GDYBYM MIALA EXTRA BABY - TEZ BYM MIALA WIEKSZY ZWROT. WSZYSTKO JEST "GDYBY"... I GDYBY MI ODCIAGALI OD KAZDEGO CZEKU PODATEK WEDLE TEGO ILE MAM ODLICZEN, TO POZNIEJ NIE "GDYBY" TYLKO "NA PEWNO" MIALABYM TAKA DOPLATE, ZE SZOK. PRZEROBILISMY TO - INTELIGENTNIE WIELCE - W PIERWSZYM ROKU MALZENSTWA... I KIEDY ZOBACZYLAM ILE MAM DO DOPLATY, WTEDY MYSLALAM, ZE NA ZAWAL ZEJDE Z TEGO SWIATA...

i tak by bylo idealnie i najlepiej w sumie. tylko pytanie - jak to teraz zrobic :(sadzilam ze na poczatku powinnam wykazac prawde a potem formularz moge zmienic uwzgledniajac zmiane gdy maz zacznie prace

"prawda" pojecie wzgledne. Tak mi w szkole mowili, tego sie trzymam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BEZ ZNAJOMOSCI JEGO SYTUACJI, NIE JESTES W STANIE OCENIC JAK TO SIE BEDZIE MIALO DO CIEBIE.

Dokladnie :) Moim tax return sie zupelnie nie sugeruj bo on dosc scisle zalezy od wysokosci withholdings (zarowno ja jak i zona mamy ustawione jako single), zarobkow, wszystkich dostepnych deductions (mortgage interests ktorych raczej miec nie bedziesz, child tax credit, itd)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie :) Moim tax return sie zupelnie nie sugeruj bo on dosc scisle zalezy od wysokosci withholdings (zarowno ja jak i zona mamy ustawione jako single), zarobkow, wszystkich dostepnych deductions (mortgage interests ktorych raczej miec nie bedziesz, child tax credit, itd)....

100% racji. Twoja sprawa byla tylko przykladem, a cyfry maja sie nijak do kazdej innej osoby, ktora bedzie placic podatki... Chciaz, przyznam, $10K zwrotu brzmi niezle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, ze pozyczanie rzadowi 10k w ciagu roku, bez odsetek, brzmi niezle? Chetnie sie u Ciebie zapozycze, karina ;-)

Przerabialem ten argument z żoną i dalem sobie spokój... Zresztą zwykle to było 5-6k, w zeszłym roku podskoczylo...

Poza tym $10k nie jest na cały rok, kumuluje się przecież...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, ze pozyczanie rzadowi 10k w ciagu roku, bez odsetek, brzmi niezle? Chetnie sie u Ciebie zapozycze, karina ;-)

mowie o jednorazowym doplywie gotowki w takiej kwocie...

inna rzecz, ze jak dla mnie to wole zeby mi odciagali wiekszy podatek niz pozniej zebym doplacala i miala IRS na glowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...