Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym zapytać czy ktoś na tym forum prowadził działalność handlową między Polską a USA? Jestem właścicielem firmy w Polsce i zastanawiam się od długiego czasu nad otworzeniem handlu między tymi dwoma krajami. Akurat pojawia się ku temu możliwość, gdyż będę sprzedawał firmową nieruchomość i środki ze sprzedaży częściowo chcę przeznaczyć na inwestycję. Mam jakiś segment rynku w którym chciałbym handlować, ogólnie mam koncepcję jak miałoby to wyglądać. W tym momencie robię rozeznanie czy taka działalność jest możliwa i czy w ogóle by mi się to opłaciło. W momencie gdy będę myślał już o tym na poważnie z pewnością umówię się na doradztwo w tej sprawie z odpowiednim prawnikiem, ale na razie zbieram informację na własną rękę a głównie zależy mi na informacjach praktycznych.


Największym problemem w całym przedsięwzięciu jest pobyt w USA - aby moja działalność miała szanse na rozwój musiałbym przyjeżdżać co jakiś czas do tego kraju lub przebywać tam dłużej i oczywiście pojawia się tutaj problem odpowiedniej wizy. Do kontaktów z klientami wystarczyłaby mi wiza B1, lecz z tego co rozumiem na tej wizie nie może być prowadzony obrót pieniędzmi w USA w ujęciu biznesowym, czyli nie mogę w USA sprzedać towaru pochodzącego z importu ani niczego kupić z celem eksportu na zarobek. Nie mogę także wynająć powierzchni magazynowej czy handlowej. Wobec tego potrzebowałbym jakiejś innej wizy biznesowej i w moim przypadku musiałbym ubiegać się chyba o wizę E-1. Na stronie ambasady USA znalazłem listę warunków do spełnienia aby móc ubiegać się o taką wizę, spełniam wszystkie warunki, lecz nie rozumiem jednego punktu i nie mogę znaleźć na ten temat żadnych informacji. Chodzi o punkt:

Międzynarodowa wymiana handlowa musi być „znaczna” w tym sensie, że handel zachodzi ciągle i na dużą skalę.


Rozumiem co oznacza fakt, że handel zachodzi ciągle, jednak nie rozumiem co oznacza "na dużą skalę". Jaki jest punkt odniesienia tej "dużej skali"? Czy jest to odniesienie do łącznej wartości handlu między Polską a USA czy może jest to odniesienie do całkowitych dochodów mojego przedsiębiorstwa? Według moich obliczeń i analiz w drugim roku tej działalności osiągnąłbym obrót roczny na poziomie około 2 - 2,5 miliona dolarów, nie wiem czy jest to duża skala czy nic nie znacząca dla urzędników w USA kwota.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z taką działalnością? Chodzi mi głównie o praktyczne doświadczenia związane z wizami i prawem (nie)imigracyjnym bo jeśli chodzi o przepisy gospodarcze, prawo podatkowe i analizę rynku to poradzę sobie z tym sam, wstępną analizę powyższych już wykonałem, choć za wszelkie doświadczenia i rady będę wdzięczny.

Jeszcze co do wizy E-1: czy ciężko jest taką wizę otrzymać i czy obowiązuje w jej przypadku jakaś loteria tak jak np. loteria zielonych kart? Czy w przypadku zastoju w handlu przez miesiąc, dwa, trzy spowodowanego sytuacją rynkową wiza może zostać cofnięta czy po jej wydaniu obowiązuje ona zawsze do końca terminu wydania? Czy na takiej wizie mogę swobodnie przemieszczać się między Polską a USA bez żadnych ograniczeń?

Proszę o odpowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem co oznacza fakt, że handel zachodzi ciągle, jednak nie rozumiem co oznacza "na dużą skalę". Jaki jest punkt odniesienia tej "dużej skali"? Czy jest to odniesienie do łącznej wartości handlu między Polską a USA czy może jest to odniesienie do całkowitych dochodów mojego przedsiębiorstwa? Według moich obliczeń i analiz w drugim roku tej działalności osiągnąłbym obrót roczny na poziomie około 2 - 2,5 miliona dolarów, nie wiem czy jest to duża skala czy nic nie znacząca dla urzędników w USA kwota.

There is no minimum requirement with respect to the monetary value or volume of each individual transaction. In the case of smaller businesses, an income derived from the value of numerous transactions which is sufficient to support the treaty trader and his or her family constitutes a favorable factor in assessing the existence of substantial trade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś podać źródło tego cytatu? Brzmi trochę sprzecznie z tym co napisano na stronie ambasady.

EDYCJA:

Już wiem gdzie to znalazłeś, prawdopodobnie tutaj: http://faq.visapro.com/e1-visa-faq7.asp :)

Mam jeszcze jedno pytanie, bo im dalej czytam, tym więcej sprzecznych informacji na ten temat odnajduję: czy do aplikacji o wizę E-1 jest potrzebne już jakieś doświadczenie w handlu między USA a krajem partnerskim, w tym przypadku z Polską? Ja dopiero chcę wejść do tego sektora rynku i nie mam na razie historii handlu pomiędzy USA a Polską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem większość rządowych stron dotyczących tej wizy. Na tej którą podałeś też nie ma odpowiedzi na pytania które zadałem.

Jest napisane tak:

General Qualifications of a Treaty Trader

To qualify for E-1 classification, the treaty trader must:

  • Be a national of a country with which the United States maintains a treaty of commerce and navigation
  • Carry on substantial trade
  • Carry on principal trade between the United States and the treaty country which qualified the treaty trader for E-1 classification.

1. Polska ma podpisaną wyżej wymienioną umowę z USA.

2. Użyto słowa "znaczny" co w żaden sposób nie definiuje sumy ani punktu odniesienia i nie wiem jak to interpretować.

3. Tak, 100% mojego handlu międzynarodowego byłoby prowadzone między USA a Polską.

Dalej piszą tak:

Substantial trade generally refers to the continuous flow of sizable international trade items, involving numerous transactions over time. There is no minimum requirement regarding the monetary value or volume of each transaction. While monetary value of transactions is an important factor in considering substantiality, greater weight is given to more numerous exchanges of greater value. See 8 CFR 214.2(e)(10) for further details.

Zajrzałem do: 8 CFR 214.2(e)(10) i tam jest tak:

Substantial trade. Substantial trade is an amount of trade sufficient to ensure a continuous flow of international trade items between the United States and the treaty country. This continuous flow contemplates numerous transactions over time. Treaty trader status may not be established or maintained on the basis of a single transaction, regardless of how protracted or monetarily valuable the transaction. Although the monetary value of the trade item being exchanged is a relevant consideration, greater weight will be given to more numerous exchanges of larger value. There is no minimum requirement with respect to the monetary value or volume of each individual transaction. In the case of smaller businesses, an income derived from the value of numerous transactions which is sufficient to support the treaty trader and his or her family constitutes a favorable factor in assessing the existence of substantial trade.

A więc według tego wytłumaczenia bardziej niż suma liczy się ciągłość wymiany handlowej. Suma ma zapewniać możliwość stałego handlu i utrzymania się w USA. W takim razie nie rozumiem czemu użyto słowa "znaczny" w stosunku do kwoty handlu. Być może jest to furtka dla urzędnika, który chce uznać lub odmówić przyznanie takiej wizy a nie ma do końca podstaw. Pewnie więcej na ten temat powie mi prawnik, ale konsultację z nim chcę rozpocząć dopiero jak sam zbiorę wszystkie interesujące mnie materiały.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi, wie coś więcej lub ma coś do wniesienia do tematu to za każdą wiadomość będę wdzięczny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie więcej na ten temat powie mi prawnik, ale konsultację z nim chcę rozpocząć dopiero jak sam zbiorę wszystkie interesujące mnie materiały.

No to juz osiagnales ten poziom wyglada na to. Pracuje z ludzmi na E-1 i po zapytaniu czy wiedza cokolowiek o wymogach wizy i tym "znacznym" nie mieli pojecia o jaka kwote chodzi. W wiekszosci wszystko zalatwiane jest to przez ludzi, ktorzy wiedza jak to sie robi... dzial HR czy prawnicy. W przepisach sa takie slowa w stylu "opuscic USA jak najszybciej". Konia z rzedem, jesli ktos Ci powie co to oznacza dokladnie. Dzien, tydzien czy miesiac? Skonsultuj sie z prawnikiem, bo poza prawnikami na tym forum, za wiele sie nie dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś jeszcze się wypowie, poczekam z konkretnymi działaniami u prawnika bo muszę zrobić pełne rozeznanie. Podchodzę do tej sprawy na poważnie i muszę być pewien wszystkiego co robię. Jeśli to nie tajemnica to czy mógłbyś powiedzieć czy Twoi znajomi na E-1 to przedstawiciele jakichś wielkich firm czy raczej właściciele małych przedsiębiorstw? Zbieram wszystkie informacje, każda podpowiedź będzie dla mnie cenna. :)

Myślę także, że wybiorę się do USA na wizie B1/B2 aby zrobić rozeznanie rynkowe, ocenić swoje możliwości i wstępnie poszukać już miejsca docelowego. Mam nadzieję, że wiza B1/B2 którą muszę uzyskać nie przeszkodzi mi w aplikacji o E-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś jeszcze się wypowie, poczekam z konkretnymi działaniami u prawnika bo muszę zrobić pełne rozeznanie. Podchodzę do tej sprawy na poważnie i muszę być pewien wszystkiego co robię. Jeśli to nie tajemnica to czy mógłbyś powiedzieć czy Twoi znajomi na E-1 to przedstawiciele jakichś wielkich firm czy raczej właściciele małych przedsiębiorstw? Zbieram wszystkie informacje, każda podpowiedź będzie dla mnie cenna. :)

Jedna z firm jest dosc duza (troche ponizej 50 tys pracownikow) z siedziba w Szwecji. Druga jest duzo mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak im na granicy powiem, że przyjechałem pozwiedzać. :) Z resztą pewnie będę miał od razu bilet powrotny za jakieś 3 tygodnie od wlotu do USA, chyba nie powinni się do niczego przyczepić.

W Internecie znalazłem jeszcze informacje, że czas wyrobienia wizy E-1 to od 4 - 6 tygodni, nie obowiązuje żadna loteria a koszt jaki trzeba ponieść w konsulacie za złożenie wniosku to 205 USD. To tak gdyby ktoś w przyszłości szukał informacji na temat E-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...