Skocz do zawartości

Zielona Karta A Prowadzenie Samochodu W Polsce I Eu


jkb

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam miec metlik w glowie, wiec zwracam sie do Was z prosba o wyjasnienie ;)

Mam polski paszport, GC, stanowe DL (prawo jazdy), i IDP (miedzynarodowe prawo jazdy). Mam takze prawo jazdy z Polski, ale z racji tego, ze sie wymeldowalem przed wyjazdem na stale, no i de facto tu nie mieszkam, to rozumiem, ze dokument ten jest nie wazny (tak? nie?)

Scenariusz: jestem w Polsce turystycznie, prowadze samochod. Zatrzymuje mnie policja do kontroli.

Pytanie: ktore dokumenty okazuje? czy wystarczy okazac stanowe prawko z IDP, gdy jestem wylacznie obywatelem PL? A moze okazuje moje stare prawko z Polski?

Dajcie znac! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Dlaczego polskie prawo jazdy nie może być? To potwierdza nabycie uprawnień a nie czy ktoś jest zameldowany.

Jak ktoś z jakiegoś powodu nie meldunku, to nie może jeździć samochodem?

Na upartego moja rodzina może mnie wymeldowac, bo generalnie zachodzą przesłanki. Mogą to zrobić bez mojego udziału. Co to ma do mojego prawa jazdy? Ani prawko, a teraz i dowód, nie ma adresu wpisanego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jak mnie zatrzymala policja w Warszawie i pokazalem im prawo jazdy z OH to mi powiedzieli ze jezdze na nielegalu i powinienem miec miedzynarodowe. Wyciagnalem polskie i dali mi spokoj...

Natomiast ostatnio w Hertzu na Okeciu zaczeli sie burzyc ze amerykanskie to nie, ma byc miedzynarodowe albo polskie... Jak masz polskie to bym jezdzil i sie nie przejmowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam w różne opinie prawników i urzędników włącznie z RPO, mogę być problemy przy nowym i wymianie, ale przy wydanej odmowie w trybie administracyjnym trzeba się odwoływać, ale...

Jak masz polskie to bym jezdzil i sie nie przejmowal.

... W tym przypadku ja również bym jeździł na polskim i się nie przejmował. BTW obcokrajowcy płacą mandaty na miejscu. :-|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam w różne opinie prawników i urzędników włącznie z RPO, mogę być problemy przy nowym i wymianie, ale przy wydanej odmowie w trybie administracyjnym trzeba się odwoływać, ale...

... W tym przypadku ja również bym jeździł na polskim i się nie przejmował. BTW obcokrajowcy płacą mandaty na miejscu. :-|

:) Wiec tutaj sie rodzi drobny problem bo jak pokazesz polskie a nie zaplacisz na miejscu to wysla kredytowy na adres z prawa jazdy...

Jak mnie zlapali, to najpierw chcieli gotowke (bo amerykanskie prawo jazdy), i dyskusja poszla mniej wiecej tak :

- To moj ostatni dzien w PL, musze do bankomatu pojechac w takim razie

- To niech Pan jedzie i wroci ?

- Bez dokumentow ??! (mieli moje obydwa PJ)

- No tak...To damy Panu kredytowy na to Polskie

- To ja wole gotowka bo nie chce zeby cokolwiek przychodzilo na adres zameldowania a nie mam kiedy zaplacic bo jutro rano wylatuje (nie sciemnialem)

- to juz niech Pan jedzie bo Pan uczciwy jest...

(300 pln bodajze za predkosc oczywiscie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Wiec tutaj sie rodzi drobny problem bo jak pokazesz polskie a nie zaplacisz na miejscu to wysla kredytowy na adres z prawa jazdy...

Na polskie nie mozna zaplacic i tak na miejscu... cos tam, ze korupcja itp. :)

Mnie nie zatrzymano jeszcze od wyjazdu i jestem zameldowany, ale nawet jakbym nie byl to dalbym polskie prawko, polski dowod (mam w nim nawet adres, bo bez zaczeto wydawac w 2015). Niech sobie glowkuja.

BTW Tusk mial zlikwidowac obowiazek meldunkowy, bo to i tak fikcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, miedzynarodowe mam. Watpliwosci mam dlatego, ze jestem obywatelem PL, mam polski paszport, wiec nie wiem czy moge sie tym prawkiem (stanowe + IDP) poslugiwac...

Dlaczego polskie prawo jazdy nie może być? To potwierdza nabycie uprawnień a nie czy ktoś jest zameldowany.

A to nie jest tak, ze ten dokument traci waznosc po wymeldowaniu sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, ze ten dokument traci waznosc po wymeldowaniu sie?

Dlaczego? Zostaly Ci uprawnienia odebrane? Czy jak ktos zostal bezdomnym lub zostal wymeldowany przez kogos (czasem sie to dzieje bez wiedzy lub zgody wymeldowywanego) to nie wolno mu prowadzic samochodu? Sa przypadki gdy traci sie prawo jazdy lub jest ono zatrzymane, ale brak meldunku do niego nie nalezy, bo z automatu to nic nie ma. Musialby Ci ktos wskazac podstawe prawna. Wrecz przeciwnie, bylo troche spraw sadowych przeciwko urzedom odmawiajacym wydawania praw jazdy bez meldunku. Sady stawaly po stronie obywatela. Oczywiscie urzedy staraja sie w sadach to przeciagac, bo generalnie adres jest potrzebny, zeby Ci wyslac mandat.

Masz prawo jazdy, ktore Cie uprawnia do prowadzenia samochodu. Jesli chcesz byc ok, informujesz policjanta i w przypadku mandatu bedziesz go musial uiscic na miejscu tak jak kzielu opisal. Jak go nie poinformujesz, to uzyja adresu, na ktore masz prawo jazdy. W ktoryms momencie dostana zwrotke, ze jestes wymeldowany. Przypominam, ze dowody nie maja obecnie adresu i nie musisz go miec przy sobie poza tym. Generalnie jest to dziura prawna, bo praktycznie nie ma mozliwosci wyegzekwowania mandatow od takich ludzi jak Ty czy ja. Mandat przedawnia sie po roku, a jesli podjeto postepowanie to po dwoch latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...