Skocz do zawartości

FACTA i obawy o blokade konta bankowego


mercer

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wiadomo Wam cos o porozumieniu FACTA, jak to bedzie wygladac w praktyce ? czy moze dojsc do ablokowania kont w Polsce ?? jak to w ogóle rozumieć ? Mam konto w Polsce i jakies srodki ale czy w związku mam obawiac zablokowania go od 1 grudnia w ramach porozumieniaFACTA ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dziękuję bardzo za odpowiedź Nie mogłem znaleźć w wyszukiwarke forum. Dzieki za link. To tylko tyle, jedno kryterium zwiazane z w/w kwotą ? Czyli jak ktos ma np zblizona kwote lub jakies 100 tys zl np ze sprzedazy mieszkania i w razie czego ma potwierdzenie notarialne na pochodzenie kasy to nie ma sie czego obawiać rozumiem ? A jak ktos ma powyzej 50ntys dol ze sprzedazy mieszkania to juz ma sie czego obawiac ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem to nie ma się czego obawiać jeśli zrobisz to, co trzeba. Jeśli teoretycznie masz łącznie powyżej 50 tysięcy dolarów na polskich kontach, to powinieneś się zarejestrować w swoim banku jako rezydent podatkowy USA (każdy bank ma swoje wzory takich oświadczeń). Na podstawie FATCA wszystkie banki muszą przekazywać amerykańskiemu IRS informacje o takich osobach - na pewno imię, nazwisko i salda kont, na pewno co najmniej raz w roku, ale nie znam szczegółów. Rozsądne jest założenie, że te setki tysięcy złotych trzymasz na jakiejś lokacie, więc dostajesz odsetki, które z punktu widzenia USA są zagranicznym przychodem - a który to powinieneś zgłosić w zeznaniu podatkowym dla IRS.

Jeżeli się nie zarejestrujesz jako rezydent podatkowy USA mimo tego że powinieneś, a bank się domyśli że miałeś to zrobić, to ma prawo zablokować Ci konto. Tyle. Czy rzeczywiście będzie blokował albo na jakiej podstawie oni stwierdzą, że ktoś mieszka w USA to już inna sprawa i chyba nikt na forum nie ma odpowiedzi.

Ale jeśli taka osoba po prostu się zarejestruje jak trzeba, to żaden bank niczego nie zablokuje. Ty nadal masz prawo mieć dowolną kwotę pieniędzy, good for you. :) Tyle że IRS będzie o tym wiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzieki za odpowiedz. Wystarczy więc (najprościej) pilnować pułapu 50 tys dolarów. A jezeli ...pojawi się opcja na wieksze przypływy gotowki, to wtedy dopiero,wczesniej zarejestrować się. 

Jest chyba jeszcze inny sposob. Trymac na koncie u kogos z rodziny i mieć upoważnienie do niego. Tylko wowczas ciekawe czy bank będzie informowal o osobach trzecich ktore maja dostep do konta

Z tego co ja rozumiem chyba jest czego sie obawiać, bo IRS moze wyciągnąć łapki po podatek od w/w kwoty

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, RobertNYc napisał:

Ja widzę inne rozwiązanie: otworzyć kilka kont w rożnych bankach tak by na żadnym z nich nie było wiecej niż $50k.

FATCA requires certain U.S. taxpayers who hold foreign financial assets with an aggregate value of more than the reporting threshold (at least $50,000) to report information about those assets on Form 8938, which must be attached to the taxpayer’s annual income tax return.

Polecam zwrocic uwage na slowa "aggregate value".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze strony Geting banku:

 

13. Co się stanie, jeśli nie przekażę oświadczenia dotyczącego FATCA?

W przypadku osób, które otworzyły rachunek / rachunki w okresie od 1.07.2014 roku do 30.11.2015 roku a saldo na ich rachunku / rachunkach ustalone na 01.12.2015 roku przekroczyło 50.000 USD i nie przedłożą w Banku oświadczenia do 30.11.2016 roku, Bank dokona czasowej blokady rachunku / rachunków (co oznacza uniemożliwienie dysponowania i korzystania z wartości majątkowych na nim/nich zgromadzonych) do momentu otrzymania oświadczenia.

W przypadku osób, które odmówią złożenia oświadczenia w trakcie procesu otwierania rachunku po 1.12.2015roku, Bank może odmówić otwarcia rachunku.

Znaczy to nie mniej nie wiecej, że jeżeli zostało choć raz przekrocozne 5o tys dol w 2015, to i tak trzeba podpisać FACTA ? Jak wy to interpretujecie,   tak ostatecznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia November 16, 2016 o 13:58, kzielu napisał:

FATCA requires certain U.S. taxpayers who hold foreign financial assets with an aggregate value of more than the reporting threshold (at least $50,000) to report information about those assets on Form 8938, which must be attached to the taxpayer’s annual income tax return.

Polecam zwrocic uwage na slowa "aggregate value".

Ja mam $$$ w kilku bankach. W każdym suma mniejsza niż $50k. I jak dotąd-ten sposób działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...