Skocz do zawartości

Usa Kanada - emigracja z całą rodziną


Rafal Bro

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 29
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

http://www.cic.gc.ca/english/

tutaj masz najświeższe wiadomości o Kanadzie wizach i pobycie stałym. Prawo kanadyjskie zmienia się częściej. Co do emerytury to np Quebec ma swój tez program. W Kanadzie tez możesz się ubezpieczyć prywatnie np na leczenie zębów lub pracodawca ma takie benefity.

jak dobrze stronę przeczytasz to zobaczysz na co może liczyć Twoja żona. A co do choroby Twojego syna to jak może być obciążeniem dla Kanady to nic nie będzie z pobytem . A będziesz na wizie pracowniczej i nie zdołasz załatwić pobytu stałego to musisz wyjechać po wygaśnięciu tej wizy. Są osoby ze tak im się kończy a są takie ze pozytywnie.

zobacz w przepisach jak choroba dziecka ma się do pobytu stałego. Zdrowia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak to się mówi przerobiłem oba kraje - na chwilę obecną w Kanadzie byłem dłużej (4 lata) niż jestem obecnie w USA (w lutym będzie rok).

KANADA:

Jak w Kanadzie jesteś Skilled worker (sprawdź sobie jaką klasyfikację zawodu zamierzaliby wbić Tobie do wizy) to żona dostaje z automatu open work permit na czas ważności Twojego work permit. Dziecko też idzie normalnie do szkoły. Jak jesteś na normalnym work permit, a nie typu IEC (work and travel) to idziesz do registry przedstawiasz kwity legalności swojej i rodziny w Kanadzie i dostajecie prowincjonalny health card, czyli darmową służbę zdrowia. 

Jak jesteś jako skilled worker w Kanadzie, to do złożenia kwitów o stały pobyt będziesz potrzebował zdać język angielski lub/i francuski. Pracodawca nie przedkłada kwitów w przypadku Twojej aplikacji o stały pobyt. Jeśli pamięć mnie nie myli przez rok czasu musisz pracować jako skilled worker na miejscu, w Kanadzie, legalnie (w Albercie, nie wiem jak w innych prowincjach) by móc aplikować o stały pobyt.

Dla przykładu, kumpel od wjazdu na work permit do Kanady po 16 miesiącach dostał stały pobyt w Edmonton, Alberta.

Pamiętaj, że w Kanadzie, w każdej prowincji są różne przepisy imigracyjne oraz że one się zmieniają dość często.

 

USA:

Na H1B mozesz max siedzieć 7 lat (jeśli się mylę to mnie poprawcie) potem albo poza USA albo Green Card. W przypadku wiz O nie ma chyba limitu przedłużeń. Jak wygląda kwestia z work permit dla żony - nie wiem. 

Służba zdrowia - tak jest płatna, zadaj sobie pytanie ile w PL płacisz miesięcznie na ZUS - $300 albo i lepiej... tutaj wychodzi mniej od osoby. jak pracodawca zaoferuje ubezpieczenie to możesz wybrać czy tylko dla siebie bierzesz czy dla całej rodziny.

 

Reasumując, koszta życia w Kanadzie są znacznie wyższe od kosztów życia w USA. Nawet porównując Edmonton (miasto z jednymi z najwyższych zarobków w Kanadzie i najniższymi podatkami oraz cenami) do Kalifornii która jest najdroższym stanem. Teoretycznie łatwiej dostać stały pobyt w Kanadzie w porównaniu do Zielonej Karty. Lecz prawo imigracyjne Kanady jest nieprzewidywalne i często się zmienia (myślałem, że jestem na dobrej drodze by dostać stały pobyt kanadyjski, a nagle zmienili prawo i okazało się, że jestem w d...). Przeszkodą w Kanadzie jest, że możesz maksymalnie siedzieć 4 lata na work permit, potem sorry.

Odnośnie zarobków. Nikt nie napisze, że będziesz zarabiał konkretną kwotę. Tu jest rynek pracy i za ile wynegocjujesz to za tyle pracujesz. Jeśli chcesz się zaznajomić z orientacyjnymi zarobkami dla konkretnych zawodów, miast to polecam www.glassdoor.com 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, czarex napisał:

USA:

Na H1B mozesz max siedzieć 7 lat (jeśli się mylę to mnie poprawcie) potem albo poza USA albo Green Card. W przypadku wiz O nie ma chyba limitu przedłużeń. Jak wygląda kwestia z work permit dla żony - nie wiem. 

Obecnie H-1B dostaje się na 3 lata, które można jednokrotnie przedłużyć na kolejne 3 lata. O H-1B występuje pracodawca, dodatkowo wiadomo, są limity (ograniczona pula) i wymogi (wykształcenie/doświadczenie, minimalne zarobki itd). Po 6 latach może być jeszcze przedłużana co roku, ale tylko jeśli w międzyczasie ruszył proces sponsorowania na zieloną kartę na podstawie zatrudnienia (co nie musi mieć miejsca). Jeśli o zielonej karcie nic nie słychać, trzeba opuścić USA ;) 

Work permit dla żony/męża - nie ma. Przysługująca wiza H-4 nie zezwala na pracę. W zaawansowanym etapie ubiegania się o zieloną kartę (o ile takie występuje), bodajże po I-140 approval, dostaje się karty EAD, które pozwalają na pracę trochę wcześniej, tylko trzeba pamiętać  żeby dołożyć odpowiedni form żeby dostać EAD (są opcjonalne). U nas karty EAD przyszły kilka miesięcy przed zielonymi kartami... Ale H-4 samo w sobie nie pozwala na pracę.

To tak tylko żeby dopełnić informacje, bo bardzo fajny post napisałeś, czarex!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Ivortm napisał:

Work permit dla żony/męża - nie ma. Przysługująca wiza H-4 nie zezwala na pracę. W zaawansowanym etapie ubiegania się o zieloną kartę (o ile takie występuje), bodajże po I-140 approval, dostaje się karty EAD, które pozwalają na pracę trochę wcześniej, tylko trzeba pamiętać  żeby dołożyć odpowiedni form żeby dostać EAD (są opcjonalne). U nas karty EAD przyszły kilka miesięcy przed zielonymi kartami... Ale H-4 samo w sobie nie pozwala na pracę.

 

https://www.uscis.gov/working-united-states/temporary-workers/employment-authorization-certain-h-4-dependent-spouses

To tak w temacie H-4 :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...