Skocz do zawartości

Jednoosobowa działalność w USA


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć czy istnieje taka możliwość aby założyć działalność gospodarczą w USA (jednoosobowa), ale wszelkie zlecenia realizować w Polsce. Zakładam, że osoba otwierająca działaność ma podwójne obywatelstwo. Czy istnieje możliwość rozliczania się w USA? 

Zastanawiam się czy w ogóle taki zabieg miałby sens? Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując amerykańskie obywatelstwo musisz wyzec się polskiego.
Druga sprawa, jeśli posiadasz obywatelstwo polskie to masz obowiązek przedstawić dochody uzyskane poza granicami kraju. Aby to uniknąć (podwójnego podatku) musisz wymeldowac się z polski (na szczęście nie ma obowiązku meldunkowego) i dodatkowo wyrejestrować się z urzędu skarbowego do którego składane były roczne rozliczenia pit. O tyle o ile z pierwszym tematem nie będzie problem to z drugim może się pojawić gdyż, jak wnioskuję z posta, planujesz prowadzić firmę z Polski. W tym celu musisz podać adres stałego pobytu co automatycznie przypisuje cie do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cee napisał:

Przyjmując amerykańskie obywatelstwo musisz wyzec się polskiego.
Druga sprawa, jeśli posiadasz obywatelstwo polskie to masz obowiązek przedstawić dochody uzyskane poza granicami kraju. Aby to uniknąć (podwójnego podatku) musisz wymeldowac się z polski (na szczęście nie ma obowiązku meldunkowego) i dodatkowo wyrejestrować się z urzędu skarbowego do którego składane były roczne rozliczenia pit. O tyle o ile z pierwszym tematem nie będzie problem to z drugim może się pojawić gdyż, jak wnioskuję z posta, planujesz prowadzić firmę z Polski. W tym celu musisz podać adres stałego pobytu co automatycznie przypisuje cie do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Co za głupoty! Ja mam obywatelstwo polskie i amerykańskie. Nikt mi sie nie kazał niczego zrzekać. 

Poza tym jesli sie zamieszkuje USA na stałe to nie ma potrzeby podwójnego opodatkowania, bez wzgledu na zameldowanie. Tak dla ciekawostki nadal mam meldunek w Polsce. 

Skąd Ty czerpiesz swoje informacje?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z urzędu skarbowego w Polsce. Jestem na etapie visa e2 także na bieżąco informacje zbieram. Po za tym to ze nie odprowadza podatku w Polsce nie znaczy ze nikt się po niego nie zgłosi. Zwłaszcza że w życie weszła nowa ustawa od listopada tego roku.
Pisze z autopsji gdyż mojej siostrze w zeszłym roku w lipcu kazali zrzec się polskiego obywatelstwa gdy uzyskała amerykańskie.

Tak na marginesie to niezłym jadem odrazu plujecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cee napisał:

Z urzędu skarbowego w Polsce. Jestem na etapie visa e2 także na bieżąco informacje zbieram. Po za tym to ze nie odprowadza podatku w Polsce nie znaczy ze nikt się po niego nie zgłosi. Zwłaszcza że w życie weszła nowa ustawa od listopada tego roku.

Ja także dowiadywałem się o te rzeczy w polskim Urzędzie Skarbowym. Powiedziano mi, że wystarczy wysłać im formularz ZAP-3, by zgłosić, że rozliczam się za granicą, bo stałem się tam rezydentem podatkowym. Na mocy umów między USA i Polską o unikaniu podwójnego opodatkowania, obie strony są zadowolone. O jakiej nowej ustawie mówisz?

Godzinę temu, cee napisał:

Pisze z autopsji gdyż mojej siostrze w zeszłym roku w lipcu kazali zrzec się polskiego obywatelstwa gdy uzyskała amerykańskie.

Kto dokładnie kazał siostrze zrzekać się polskiego obywatelstwa? To nie jest łatwy proces.

Z tego co słyszałem, Stany nigdy nikomu nie każą, co najwyżej nie zalecają posiadania podwójnego obywatelstwa, ale nikomu nie każą zrzekać się obywatelstwa posiadanego z urodzenia.

Prosto z rządowej strony: https://travel.state.gov/content/travel/en/legal-considerations/us-citizenship-laws-policies/citizenship-and-dual-nationality/dual-nationality.html

Cytuj

U.S. national may acquire foreign nationality by marriage, or a person naturalized as a U.S. national may not lose the nationality of the country of birth. U.S. law does not mention dual nationality or require a person to choose one nationality or another. Also, a person who is automatically granted another nationality does not risk losing U.S. nationality. However, a person who acquires a foreign nationality by applying for it may lose U.S. nationality.

(...)

The U.S. Government recognizes that dual nationality exists but does not encourage it as a matter of policy because of the problems it may cause.

Idąc nawet za Wikipedią: https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_nationality_law#Dual_citizenship

Cytuj

Based on the U.S. Department of State regulation on dual citizenship (7 FAM 1162), the Supreme Court of the United States has stated that dual citizenship is a "status long recognized in the law" and that "a person may have and exercise rights of nationality in two countries and be subject to the responsibilities of both. The mere fact he asserts the rights of one citizenship does not, without more, mean that he renounces the other", Kawakita v. U.S., 343 U.S. 717 (1952). In Schneider v. Rusk, 377 U.S. 163 (1964), the U.S. Supreme Court ruled that a naturalized U.S. citizen has the right to return to his native country and to resume his former citizenship, and also to remain a U.S. citizen even if he never returns to the United States.

The Immigration and Nationality Act (INA) neither defines dual citizenship nor takes a position for it or against it. There has been no prohibition against dual citizenship, but some provisions of the INA and earlier U.S. nationality laws were designed to reduce situations in which dual citizenship exists. Although naturalizing citizens are required to undertake an oath renouncing previous allegiances, the oath has never been enforced to require the actual termination of original citizenship.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cee napisał:

Z urzędu skarbowego w Polsce. Jestem na etapie visa e2 także na bieżąco informacje zbieram. Po za tym to ze nie odprowadza podatku w Polsce nie znaczy ze nikt się po niego nie zgłosi.

 

Zglosic to tez sie musza w okreslonym czasie.

 

Cytuj


Pisze z autopsji gdyż mojej siostrze w zeszłym roku w lipcu kazali zrzec się polskiego obywatelstwa gdy uzyskała amerykańskie.

 

Siostra potrzebowala security clearance do pracy? Tez zreszta nie zawsze jest wymagane zrzeczenie sie drugiego obywatelstwa nawet w takim przypadku, wiec ktos siostrze kit wcisnal lub siostra Ci wcisnela kit. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co robią Anerykanie z podwójnym obywatelstwem

 

http://forsal.pl/artykuly/853319,nowa-moda-w-usa-amerykanie-zrzekaja-sie-obywatelstwa-aby-nie-placic-podatkow.html

 

kto wie może doradzano tez w urzędzie.. Bo nie znając rozmowy trudno ocenić kto co miał na myśli mówiąc tak.

wedle zasad teraZ wystarczy wyslac druk podany w tym temacie by pokazać gdzie się ma rezydencję podatkową..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ivortm napisał:

Ja także dowiadywałem się o te rzeczy w polskim Urzędzie Skarbowym. Powiedziano mi, że wystarczy wysłać im formularz ZAP-3, by zgłosić, że rozliczam się za granicą, bo stałem się tam rezydentem podatkowym. Na mocy umów między USA i Polską o unikaniu podwójnego opodatkowania, obie strony są zadowolone. O jakiej nowej ustawie mówisz?

Kto dokładnie kazał siostrze zrzekać się polskiego obywatelstwa? To nie jest łatwy proces.

Z tego co słyszałem, Stany nigdy nikomu nie każą, co najwyżej nie zalecają posiadania podwójnego obywatelstwa, ale nikomu nie każą zrzekać się obywatelstwa posiadanego z urodzenia.

Prosto z rządowej strony: https://travel.state.gov/content/travel/en/legal-considerations/us-citizenship-laws-policies/citizenship-and-dual-nationality/dual-nationality.html

Idąc nawet za Wikipedią: https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_nationality_law#Dual_citizenship

 

Właśnie, bo stałeś się rezydentem podatkowym USA. Po jakim czasie staesz się rezydentem podatkowym USA ? 

Mówię o ustawie podpisanej w 2014 roku przez Bronka, na mocy której następuje wymiana informacji (FATCA).

Z obywatelstwem podwójnym napisałem tyle ile przekazała mi siostra. Może i użyłem złego słowa. Ładniej to brzmi "NIE ZALECAJĄ". U mnie w takich przypadkach zapala się lampka bo to oznacza jakąś furtkę, i lepiej zastosowań się do zaleceń. Oczywiście moja siostra myśli tak jak większość z was i niczego się nie zrzekła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...