kaskas21

wjazd do Polski a brak polskiego paszportu

59 postów w tym temacie

Witam , posiadam podwójne obywatelstwo polskie i amerykańskie i chciałabym przylecieć do Polski na około 2-3 tygodnie. Problem polega na tym,że mój polski paszport nie jest już ważny, a słyszałam ze mogą być problemy z wyjazdem z powrotem do US bez ważnego polskiego paszportu. Moje pytanie brzmi czy mogę wjechać i wyjechać z Polski tylko na amerykańskim paszporcie ? Czy będę musiała wyrobić polski paszport w konsulacie w NY ? 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Analogiczną sytuację miała moja siostra w te wakacje i normalnie przyleciała do PL i wróciła do USA na paszporcie amerykańskim. Zero problemów.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

jesli chcesz wyrobić paszport w Polsce to uda Ci się to przez ten czas Twojego pobytu .

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
5 godzin temu, kaskas21 napisał:

Witam , posiadam podwójne obywatelstwo polskie i amerykańskie i chciałabym przylecieć do Polski na około 2-3 tygodnie. Problem polega na tym,że mój polski paszport nie jest już ważny, a słyszałam ze mogą być problemy z wyjazdem z powrotem do US bez ważnego polskiego paszportu. 

A dlaczego problemy? Potrzebujesz dokumentu upoważniającego Cię do wjazdu do USA. Amerykański paszport jest tym dokumentem. Twoj polski paszport ich interesuje jak zeszłoroczny snieg. Moj polski paszport wlasnie tez traci ważność jakoś chyba na początku przyszłego roku. Nie będę miec czasu aby wyrobić nowy i zacznie sie podróżowanie jedynie na amerykańskim. A ze nie mam zwyczaju przylatywać do PL na 90 dni lub dluzej, to nie ma problemu. Szerokich lotów i miłej podróży do Polski. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie tak łatwo - W PL się o takie rzeczy czepiają i jeżeli wylatuje prosto do US to mogą jej nie wypuścić - polscy obywatele mają obowiązek używania polskiego paszportu wjeżdżając i wyjeżdżając do /z PL. Ja osobiście zawsze latam przez inny kraj Schengen więc problemu nie ma, ale jak ktoś korzysta z LOTu to będzie miał.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Serio? A skad PL wie ze ja mam podwojne obywatelstwo? Szukaja w kompie ze kiedys taka osoba miala pl paszport? No bo jesli nie, to jesli pokazuje jeden amerykanski pszport od wylotu z USA az po powrot I nie przekraczam 90dni w PL to chyba nie ma powodu do dalszego przesluchiwania, prawda? Kzielu, nastraszyles mnie bo moj PL paszport stracil waznosc 2 lata lemu I nie sadzilam ze latajac tylko na 1 mozna miec problemy... 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A PL chyba nie specjalnego problemu żeby sprawdzić bo czy ktoś jest obywatelem PL, ja osobiście nie zmienialem imienia / nazwiska dostając obywatelstwo US (uważam że to słabe jest) więc nietrudno zgadnąć...

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
7 minut temu, kig napisał:

Serio? A skad PL wie ze ja mam podwojne obywatelstwo? Szukaja w kompie ze kiedys taka osoba miala pl paszport? No bo jesli nie, to jesli pokazuje jeden amerykanski pszport od wylotu z USA az po powrot I nie przekraczam 90dni w PL to chyba nie ma powodu do dalszego przesluchiwania, prawda? Kzielu, nastraszyles mnie bo moj PL paszport stracil waznosc 2 lata lemu I nie sadzilam ze latajac tylko na 1 mozna miec problemy... 

Niestety Kzielu ma rację. Ciekawe jest to, ze dotyczy to takze WYLOTÓW. http://londynek.net/czytelnia/article?jdnews_id=4170959

I dwa cytaty z innego artykułu:

"Funkcjonariusze SG nie prowadzą ukierunkowanych czynności, których celem byłoby ustalenie czy osoba np. o polsko brzmiącym nazwisku, urodzona w Polsce, ale przedstawiająca do kontroli paszport amerykański jest obywatelem polskim.  Podróżny jest bowiem traktowany jako obywatel tego kraju, którego dokument przedstawia do kontroli. Co to oznacza dla obywatela RP posiadającego jednocześnie amerykańskie obywatelstwo? Decydując się na posługiwanie się paszportem amerykańskim podczas przekraczania granicy będzie traktowany jak obywatel państwa trzeciego z wszystkimi z tego wynikającymi wymogami"

"WAŻNE: Jeżeli funkcjonariusz ustali, że podróżny posiada polskie obywatelstwo, to od tego momentu, nie będzie mógł go traktować inaczej, niż tylko jak obywatela RP. Oznacza to, że nie będzie można ukarać podróżnego za przekroczenie dozwolonego limitu pobytu w Polsce, ale jednocześnie warunkiem niezbędnym do uzyskania zgody na przekroczenie granicy i wyjazd z naszego kraju, stanie się okazanie ważnego polskiego dokumentu paszportowego lub dowodu osobistego (w zależności od kierunku podróży) uprawniającego obywatela RP do przekroczenia granicy Polski na podstawie odrębnych przepisów."

Zasada generalna jest jedna i obowiązuje w większości państw - prawo jest "ślepe" na inne obywatelstwa, "nie widzi" ich. Inny przypadek w tym temacie dotyczy problemów z prawem - w przypadku aresztowania czy innych kłopotów z Policją, ambasada/konsulat amerykański nie moze udzielic zadnej pomocy obywatelowi amerykańskiemu jeśli jest on takze obywatelem kraju w którym został aresztowany. Działa to oczywiście takze w drugą stronę.

Prowizorycznym, choc obecnie efektywnym rozwiązaniem, jest latanie z przesiadką w innym kraju Schengen (trzeba pamiętac aby nie przez UK czy Irlandię!), patrząc długoterminowo warto to jednak sobie ogarnąc.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak swoją drogą to US wymaga dokładnie tego samego od swoich obywateli.

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kurczę dobrze wiedzieć, mnie pewnie nie bardzo bedzie dotyczyć skoro nie latam bezpośrednio do USA, ale dobrze miec na uwadze. Ja lubie przesiadki :) 

To teraz pytanie, co jesli sie ma jedynie paszport amerykański i wylatuje sie z polskiego lotniska np: przez Niemcy. Nigdy na lotnisku w PL nie sprawdzali mi zielonej karty ale bedą miec w systemie ze docelowe miejsce to Denver. Wpuszcza mnie do samolotu na podstawie dowodu? 

Edytowane przez pelasia
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
8 minut temu, pelasia napisał:

Kurczę dobrze wiedzieć, mnie pewnie nie bardzo bedzie dotyczyć skoro nie latam bezpośrednio do USA, ale dobrze miec na uwadze. Ja lubie przesiadki :) 

To teraz pytanie, co jesli sie ma jedynie paszport amerykański i wylatuje sie z polskiego lotniska np: przez Niemcy. Nigdy na lotnisku w PL nie sprawdzali mi zielonej karty ale bedą miec w systemie ze docelowe miejsce to Denver. Wpuszcza mnie do samolotu na podstawie dowodu? 

Prawdopodobnie nie, ale wtedy spokojnie mozesz dac amerykanski paszport. Bo to nie celnicy beda Cie odprawiac tylko zwykli pracownicy linii lotniczej.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak czy inaczej jestem udupiona, bo moj  dowod ma nadal stare nazwisko :lol: no I zonk! 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, pelasia napisał:

Spokojnie - pokażesz US paszport i tyle. Ja tak latałem wiele razy przez CDG i AMS. Ludzi z ground handling to wali, czepia się SG czy jak tam polskie CBP się nazywa.

Edytowane przez kzielu
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

znajomy ma obywatelstwo i polskie i amerykańskie i lata do Polski na amerykanskim , polski juz dawno stracił ważność nie siejcie zamętu... skoro ktoś ma podwójne obywatelstwo to moze jednego i drugiego paszportu używać

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
9 minut temu, zenek77 napisał:

znajomy ma obywatelstwo i polskie i amerykańskie i lata do Polski na amerykanskim , polski juz dawno stracił ważność nie siejcie zamętu... skoro ktoś ma podwójne obywatelstwo to moze jednego i drugiego paszportu używać

Przestań gadać głupoty. Prawo mówi że masz posługiwać się polskim paszportem.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a skąd tyle nerwów? Piszę bo sam widziałem paszport z ciekawości chciałem zobaczyc jak wygląda amerykański paszport i tak sie składa że miałem okazję odwozić ich na lotnisko... posługiwał się tylko amerykańskim... To po co mu ten paszport amerykański skoro nie może się nim posługiwać? 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 minutę temu, zenek77 napisał:

a skąd tyle nerwów? Piszę bo sam widziałem paszport z ciekawości chciałem zobaczyc jak wygląda amerykański paszport i tak sie składa że miałem okazję odwozić ich na lotnisko... posługiwał się tylko amerykańskim... To po co mu ten paszport amerykański skoro nie może się nim posługiwać? 

Masa osób posługuje się amerykańskim, co nie oznacza że według prawa mają używać polskiego. Poczytaj o pułapce paszportowej.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
16 minut temu, zenek77 zbanowany napisał:

ja pracuje z tym na co dzień i wiem lepiej nie wprowadzaj ludzi w błąd ok? 

Wiesz, to jest złośliwe wprowadzanie ludzi w błąd, ale okej. Osobiście uwazam, ze ludzie powinni byc odpowiedzialni za swoje czyny. Jeśli ktoś uwierzy plotkom "Zenka który widział i słyszał" a zignoruje "Ustawę z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych"  Dz.U. 2006 nr 143 poz. 1027, to w razie kłopotów będzie sam sobie winien.

Opieranie się na plotkach i pogłoskach zasłyszanych od znajomych prowadzi naiwnych na drogę rozzalonych płaczek z pretensjami do całego świata tylko nie do siebie. Jedynie co pozostaje takim nieszczęśnikom to usprawiedliwianie swoich błędów i porazek "niesprawiedliwością" swiata, przekonywaniem innych i siebie ze jest się lepszym od "muslimów", "ciapatych" i terrorystów, w ekstremalnych zaś przypadkach - tłumaczenie niepowodzeń "pechostwem" :)

2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
15 godzin temu, kzielu napisał:

Spokojnie - pokażesz US paszport i tyle. Ja tak latałem wiele razy przez CDG i AMS. Ludzi z ground handling to wali, czepia się SG czy jak tam polskie CBP się nazywa.

Kzielu, czyli to tylko problem przy lotach bezposrednich wracajacych do USA? Jesli wylatuje z PL do USA z przesiadka w innym kraju europejskim to mnie na amerykanskim wypuszcza?? (Btw, mam nazwisko meza niepolskie a imie raczej miedzynarodowe jesli to w czyms pomoze;). 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
47 minut temu, zenek77 zbanowany napisał:

ja pracuje z tym na co dzień i wiem lepiej nie wprowadzaj ludzi w błąd ok? 

Może ktoś trolla permanentnie zbanuje bo wpisuje głupoty - jak zawsze zresztą.

-1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
4 minuty temu, kig napisał:

Kzielu, czyli to tylko problem przy lotach bezposrednich wracajacych do USA? Jesli wylatuje z PL do USA z przesiadka w innym kraju europejskim to mnie na amerykanskim wypuszcza?? (Btw, mam nazwisko meza niepolskie a imie raczej miedzynarodowe jesli to w czyms pomoze;). 

Bez problemu. Ja tak latam od kiedy zostalem obywatelem (używając tylko US paszportu - mimo że polski mam). To tylko Polska straż graniczna się czepia - dopóki nie masz z nią do czynienia (a nie masz wlatując z innego kraju Schengen) - nie ma problemu.

Edytowane przez kzielu
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
5 minut temu, zenek77 zbanowany napisał:

Nie wiesz jakich mam znajomych czy nie pracuja przypadkiem na przejściu granicznym przy odprawie paszportowej...

Jezeli myślą to co Ty piszesz, to rzeczywiście, musieli tam zostac zatrudnieni przypadkiem...

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, kzielu napisał:

Bez problemu. Ja tak latam od kiedy zostalem obywatelem (używając tylko US paszportu - mimo że polski mam). To tylko Polska straż graniczna się czepia - dopóki nie masz z nią do czynienia (a nie masz wlatując z innego kraju Schengen) - nie ma problemu.

Dzieki, uspokoiles mnie ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
16 godzin temu, rzecze1 napisał:

Jezeli myślą to co Ty piszesz, to rzeczywiście, musieli tam zostac zatrudnieni przypadkiem...

pewnie tak straż graniczna nic nie wie za to ty wszedłes na neta ściągnąłeś ustawę i jesteś najmądrzejszy

-2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz