Skocz do zawartości

wjazd do Polski a brak polskiego paszportu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam , posiadam podwójne obywatelstwo polskie i amerykańskie i chciałabym przylecieć do Polski na około 2-3 tygodnie. Problem polega na tym,że mój polski paszport nie jest już ważny, a słyszałam ze mogą być problemy z wyjazdem z powrotem do US bez ważnego polskiego paszportu. Moje pytanie brzmi czy mogę wjechać i wyjechać z Polski tylko na amerykańskim paszporcie ? Czy będę musiała wyrobić polski paszport w konsulacie w NY ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
5 godzin temu, kaskas21 napisał:

Witam , posiadam podwójne obywatelstwo polskie i amerykańskie i chciałabym przylecieć do Polski na około 2-3 tygodnie. Problem polega na tym,że mój polski paszport nie jest już ważny, a słyszałam ze mogą być problemy z wyjazdem z powrotem do US bez ważnego polskiego paszportu. 

A dlaczego problemy? Potrzebujesz dokumentu upoważniającego Cię do wjazdu do USA. Amerykański paszport jest tym dokumentem. Twoj polski paszport ich interesuje jak zeszłoroczny snieg. Moj polski paszport wlasnie tez traci ważność jakoś chyba na początku przyszłego roku. Nie będę miec czasu aby wyrobić nowy i zacznie sie podróżowanie jedynie na amerykańskim. A ze nie mam zwyczaju przylatywać do PL na 90 dni lub dluzej, to nie ma problemu. Szerokich lotów i miłej podróży do Polski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak łatwo - W PL się o takie rzeczy czepiają i jeżeli wylatuje prosto do US to mogą jej nie wypuścić - polscy obywatele mają obowiązek używania polskiego paszportu wjeżdżając i wyjeżdżając do /z PL. Ja osobiście zawsze latam przez inny kraj Schengen więc problemu nie ma, ale jak ktoś korzysta z LOTu to będzie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio? A skad PL wie ze ja mam podwojne obywatelstwo? Szukaja w kompie ze kiedys taka osoba miala pl paszport? No bo jesli nie, to jesli pokazuje jeden amerykanski pszport od wylotu z USA az po powrot I nie przekraczam 90dni w PL to chyba nie ma powodu do dalszego przesluchiwania, prawda? Kzielu, nastraszyles mnie bo moj PL paszport stracil waznosc 2 lata lemu I nie sadzilam ze latajac tylko na 1 mozna miec problemy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kig napisał:

Serio? A skad PL wie ze ja mam podwojne obywatelstwo? Szukaja w kompie ze kiedys taka osoba miala pl paszport? No bo jesli nie, to jesli pokazuje jeden amerykanski pszport od wylotu z USA az po powrot I nie przekraczam 90dni w PL to chyba nie ma powodu do dalszego przesluchiwania, prawda? Kzielu, nastraszyles mnie bo moj PL paszport stracil waznosc 2 lata lemu I nie sadzilam ze latajac tylko na 1 mozna miec problemy... 

Niestety Kzielu ma rację. Ciekawe jest to, ze dotyczy to takze WYLOTÓW. http://londynek.net/czytelnia/article?jdnews_id=4170959

I dwa cytaty z innego artykułu:

"Funkcjonariusze SG nie prowadzą ukierunkowanych czynności, których celem byłoby ustalenie czy osoba np. o polsko brzmiącym nazwisku, urodzona w Polsce, ale przedstawiająca do kontroli paszport amerykański jest obywatelem polskim.  Podróżny jest bowiem traktowany jako obywatel tego kraju, którego dokument przedstawia do kontroli. Co to oznacza dla obywatela RP posiadającego jednocześnie amerykańskie obywatelstwo? Decydując się na posługiwanie się paszportem amerykańskim podczas przekraczania granicy będzie traktowany jak obywatel państwa trzeciego z wszystkimi z tego wynikającymi wymogami"

"WAŻNE: Jeżeli funkcjonariusz ustali, że podróżny posiada polskie obywatelstwo, to od tego momentu, nie będzie mógł go traktować inaczej, niż tylko jak obywatela RP. Oznacza to, że nie będzie można ukarać podróżnego za przekroczenie dozwolonego limitu pobytu w Polsce, ale jednocześnie warunkiem niezbędnym do uzyskania zgody na przekroczenie granicy i wyjazd z naszego kraju, stanie się okazanie ważnego polskiego dokumentu paszportowego lub dowodu osobistego (w zależności od kierunku podróży) uprawniającego obywatela RP do przekroczenia granicy Polski na podstawie odrębnych przepisów."

Zasada generalna jest jedna i obowiązuje w większości państw - prawo jest "ślepe" na inne obywatelstwa, "nie widzi" ich. Inny przypadek w tym temacie dotyczy problemów z prawem - w przypadku aresztowania czy innych kłopotów z Policją, ambasada/konsulat amerykański nie moze udzielic zadnej pomocy obywatelowi amerykańskiemu jeśli jest on takze obywatelem kraju w którym został aresztowany. Działa to oczywiście takze w drugą stronę.

Prowizorycznym, choc obecnie efektywnym rozwiązaniem, jest latanie z przesiadką w innym kraju Schengen (trzeba pamiętac aby nie przez UK czy Irlandię!), patrząc długoterminowo warto to jednak sobie ogarnąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • sly6 poleca ten temat

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...