Skocz do zawartości

wjazd do Polski a brak polskiego paszportu


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
4 minuty temu, kig napisał:

Kzielu, czyli to tylko problem przy lotach bezposrednich wracajacych do USA? Jesli wylatuje z PL do USA z przesiadka w innym kraju europejskim to mnie na amerykanskim wypuszcza?? (Btw, mam nazwisko meza niepolskie a imie raczej miedzynarodowe jesli to w czyms pomoze;). 

Bez problemu. Ja tak latam od kiedy zostalem obywatelem (używając tylko US paszportu - mimo że polski mam). To tylko Polska straż graniczna się czepia - dopóki nie masz z nią do czynienia (a nie masz wlatując z innego kraju Schengen) - nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kzielu napisał:

Bez problemu. Ja tak latam od kiedy zostalem obywatelem (używając tylko US paszportu - mimo że polski mam). To tylko Polska straż graniczna się czepia - dopóki nie masz z nią do czynienia (a nie masz wlatując z innego kraju Schengen) - nie ma problemu.

Dzieki, uspokoiles mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zenek77 napisał:

pewnie tak straż graniczna nic nie wie za to ty wszedłes na neta ściągnąłeś ustawę i jesteś najmądrzejszy

Mhm, policja nie zna prawa, kierowcy przepisów ruchu drogowego a medycy w karetce pierwszej pomocy?

Mają obowiązek znać ustawę bo jest podstawą prawną do wykonywania ich pracy. 

 

Hierarchia aktów prawnych

-->  opinia jednostki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pepeaz napisał:

Nie mozesz wsiasc do samolotu na amerykanskim paszporcie , a wysiasc na polskim. Zycze powodzenia jesli ktos chce tak zrobic.

Tak jak pisalismy wczesniej - nie tylko mozna, ale nawet trzeba. Robia to miliony ludzi o podwojnym obywatelstwie. I wbrew pozorom ma to sens.

Taki przeciez Rosjanin dla przykladu, posiadajacy takze paszport amerykanski, nie bedzie aplikowal o wize do Rosji, czyz nie? Musi wjechac do i wyjechac z Rosji na poszporcie rosyjskim, a na lotnisku w Ameryce nie ma przeciez innego wyjscia jak wycignac paszport amerykanski.

Swoja droga gdyby zalozyc ze spelnia sie (niespelnialny) scenariusz gdzie Unia Europejska wprowadza wizy dla Amerykanow, Polacy, ktorym polski paszport wygasl rowniez nie mieliby wyjscia i musieliby go odnowic. Bo przeciez nie staneliby w kolejce po polska wize... :)

Dzis bedac w Schengen, nie majac wiz dla Amerykanow a za to majac do czynienia z dosc duzym polem manewru pogranicznikow (lub czesto po prostu z ich olewka pracy), nie jest to zbyt wielki problem, ale trzeba byc swiadomym "zagrozen".

Zrozumiale zamieszanie wynika czesto z tego, ze ludzie lacza 3 odrebne rzeczy - dokumenty wymagane do podrozy przez linie lotnicze (linie lotnicze nie sprawdzaja przeciez paszportu przy wysiadaniu z samolotu), informacje które linie lotnicze musza przeslac niektorym krajom (jak USA) zanim wpuszcza pasazera na poklad, oraz kontrole graniczna (przy wlocie, a w niektorych krajach - jak w Polsce - takze przy wylocie), kontole ktora jest w ogole odrebna sprawa od poprzednich dwoch.

Nie pomaga, ze jesli chodzi o USA sprawdzanie roznych dokumentow odbywa sie na roznych etapach i ludziom wszystko zlewa sie w calosc.

Moim ulubionym przykladem jest kolega Polak, ktory ma obywatelstwo brytyjskie ale do USA lata na B1/B2, ktora do tego jest w paszporcie starym!... Jak wyciaga trzy ksiazeczki brytyjski check-in agent zawsze bierze gleboki wdech....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paszport jest skanowany na lotnisku i ten sam paszport musisz miec jak wysiadasz z samolotu.

...linie lotnicze nie sprawdzaja przeciez paszportu przy wysiadaniu z samolotu"...linie lotnicze nie, ale sluzba graniczna tak.

..."Taki przeciez Rosjanin dla przykladu, posiadajacy takze paszport amerykanski, nie bedzie aplikowal o wize do Rosji, czyz nie? Musi wjechac do i wyjechac z Rosji na poszporcie rosyjskim, a na lotnisku w Ameryce nie ma przeciez innego wyjscia jak wycignac paszport amerykanski. "..

Piszesz o dwoch roznych rzeczach - mozesz wleciec na polskim, a wyleciec na amerykanskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pepeaz napisał:

Paszport jest skanowany na lotnisku i ten sam paszport musisz miec jak wysiadasz z samolotu.

 

Kiedy jest skanowy przy wylocie? Ostatnio nic mi nie skanowali. Nawet tag na bagaz wyjezdza teraz na self checkinie. Pokazalem tylko paszport na bramce i tyle. W EU pokazuje dowod osobisty na wjezdzie. rzecze1 ma racje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • sly6 poleca ten temat

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...