Skocz do zawartości

wjazd do Polski a brak polskiego paszportu


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
10 minut temu, pelasia napisał:

Ja chyba nie mam innego wyjścia jak umiejscowic akt slubu i wyrobić nowe dokumenty. Wszystko mi traci ważność :) będę sie bawić w papierkowa robotę. Yay :( 

Moze nie do konca na temat, ale moze sie przydac lub cos ulatwic. Bedac w Polsce zrobilem sobie konto w ePUAP, zeby mozna bylo zalatwiac pewne sprawy przez internet. Ja np. bede potrzebowal nowy dowod osobisty, ale chce zlozyc wniosek przed nastepnym przyjazdem do Polski, zeby sie wyrobili podczas mojego pobytu. Niestety zalozenie konta w ePUAP wymaga najpierw osobistej wizyty w wybranym punkcie, zeby potwierdzic tozsamosc. Tutaj lista co mozna zrobic przez ePUAP: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-mozna-zalatwic-za-posrednictwem-profilu-zaufanego-ePUAP-7220624.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, pepeaz napisał:

...linie lotnicze nie sprawdzaja przeciez paszportu przy wysiadaniu z samolotu"...linie lotnicze nie, ale sluzba graniczna tak.

I właśnie o tym pisałem - to są dwie rózne rzeczy a niestety zlewają się, właściwie zrozumiale, ludziom w jedno. Teoretycznie Kenijczyk moze przyleciec do Warszawy na paszporcie amerykańskim, a granicę polską na lotnisku przekroczyc na paszporcie kenijskim jeśli jakimś cudem dawałby mu więcej praw i tego paszportu chciałby uzyc. Co podał linii lotniczej aby wsiąsc na samolot Strazy Granicznej nie interesuje.  Oni są zainteresowani na jakiej podstawie chce się znalezc na terytorium kraju. Tym bardziej nie interesuje ich jaki dokument podał pogranicznikom w kraju z którego wylatywał, zakładając, ze w ogóle miał kontrolę graniczną, co na przykład w USA czy Wielkiej Brytanii nie ma miejsca.

 

28 minut temu, pepeaz napisał:

..."Taki przeciez Rosjanin dla przykladu, posiadajacy takze paszport amerykanski, nie bedzie aplikowal o wize do Rosji, czyz nie? Musi wjechac do i wyjechac z Rosji na poszporcie rosyjskim, a na lotnisku w Ameryce nie ma przeciez innego wyjscia jak wycignac paszport amerykanski. "..

Piszesz o dwoch roznych rzeczach - mozesz wleciec na polskim, a wyleciec na amerykanskim.

Praktycznie mozesz, ale jeśli Straz Graniczna ustali, ze masz obywatelstwo polskie a Twój polski dokument jest niewazny lub go nie masz - nie wypuści Cię z kraju. I to będzie zgodne z prawem, co było tematem tego posta jak i podanych w linkach artykułów. Zazwyczaj piszą o tym gdy trafi na jakichś celebrytów, ale zwykłym ludziom tez to się zdarza. W krajach z bardziej restrykcyjnym słuzbami policyjnymi to juz w ogóle bym tego nie polecał.

Są to, jak zresztą całe prawo międzynarodowe, bardzo ciekawe tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, KaeR napisał:

Moze nie do konca na temat, ale moze sie przydac lub cos ulatwic. Bedac w Polsce zrobilem sobie konto w ePUAP, zeby mozna bylo zalatwiac pewne sprawy przez internet. Ja np. bede potrzebowal nowy dowod osobisty, ale chce zlozyc wniosek przed nastepnym przyjazdem do Polski, zeby sie wyrobili podczas mojego pobytu. Niestety zalozenie konta w ePUAP wymaga najpierw osobistej wizyty w wybranym punkcie, zeby potwierdzic tozsamosc. Tutaj lista co mozna zrobic przez ePUAP: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-mozna-zalatwic-za-posrednictwem-profilu-zaufanego-ePUAP-7220624.html

Poczytam, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, pelasia napisał:

Tylko problem w tym, ze Polaków w Polsce sie czepiają, inne narodowości ich nie obchodzą. 

No na tym to niestety polega... :)

Na pocieszenie powiem, ze tak jest w wielu krajach. Wiem, ze Anglosasi mają generalnie gdzies kto od nich wyjezdza zatem pod tym względem jest ok. W krajach postkomunistycznych czy latynoskich jest juz i kontrola paszportowa przy wylocie i procedury. Zaś w kwiatkach jak Dubaj ponoc nie wypuszczą Cię nawet gdy wszystko z paszportami jest ok ale wiedzą, ze masz w Emiratach długi... Choc to tylko znam ze słyszenia, zatem, niepotwierdzone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KaeR napisał:

Kiedy jest skanowy przy wylocie? Ostatnio nic mi nie skanowali. Nawet tag na bagaz wyjezdza teraz na self checkinie. Pokazalem tylko paszport na bramce i tyle. W EU pokazuje dowod osobisty na wjezdzie. rzecze1 ma racje. 

Nie bede sie  spieral musial , ostatnio lecialem do Polski 2 lata temu przez Kopenhage to skanowali mi paszport w Phoenix i w Kopenhadze jak wychodzilem z international flight zone.  Musialo sie wiele pozmieniac od tego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, rzecze1 napisał:

No na tym to niestety polega... :)

Na pocieszenie powiem, ze tak jest w wielu krajach. Wiem, ze Anglosasi mają generalnie gdzies kto od nich wyjezdza zatem pod tym względem jest ok. W krajach postkomunistycznych czy latynoskich jest juz i kontrola paszportowa przy wylocie i procedury. Zaś w kwiatkach jak Dubaj ponoc nie wypuszczą Cię nawet gdy wszystko z paszportami jest ok ale wiedzą, ze masz w Emiratach długi... Choc to tylko znam ze słyszenia, zatem, niepotwierdzone...

Sorrka usunęłam ta wypowiedz, bo ty juz właściwie wcześniej to samo napisałeś :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, pepeaz napisał:

Nie bede sie  spieral musial , ostatnio lecialem do Polski 2 lata temu przez Kopenhage to skanowali mi paszport w Phoenix i w Kopenhadze jak wychodzilem z international flight zone.  Musialo sie wiele pozmieniac od tego czasu.

 

W Phoenix skanowały Ci paszport słuzby bezpieczeństwa lotniska (?), juz nie wiem jak ich teraz w Polsce nazywają, generalnie - TSA. Ci którzy ochraniają większosc lotnisk w USA. Nie jest to ani słuzba graniczna, ani imigracyjna, ani nawet nie mają statusu oficerów federalnych (choc lubią tak o sobie mówic). Zauwaz, ze przy wylotach chociazby na takim JFK nie ma rozdziału na strefę odlotów krajowych i międzynarodowych. Zadnej róznicy, zadnej kontroli granicznej, sam nie mogłem uwierzyc jak to zobaczyłem.

W Kopenhadzie - agenci linii lotniczych, ewentualnie kontraktorzy na usługach federalnych.

Moze to masakrycznie zlasowac mózg, ale wazne jest wyczaic gdzie jest faktycznie "granica" i wtedy da się ogarnąc czy Ci sprawdzają dokumenty ludzie z kraju z którego się wylatuje, czy tez zwykli pracownicy linii lotniczej, czy juz moze kolesie z kraju do którego chce się wjechac....

Jak juz wiesz kto chce sprawdzic, to i wiesz, które dokumenty masz im dac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phoenix - london - wawa

wawa- chicago - phoenix 

Na amerykańskim paszporcie w tym roku w wakacje. Nikt się nie pytał o jakieś dodatkowe dokumenty. 

Ale jeśli przepisy zalecają posiadanie obydwu ważnych dokumentów to lepiej zrobić dla świętego spokoju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • sly6 poleca ten temat

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...