Skocz do zawartości

Koszta życia w USA - plik


czarex

Rekomendowane odpowiedzi

Może komuś się przyda, aby podjąć decyzję na temat konkretnego stanu.

Plik OpenOffice, tabelkę zrobiłem rok temu - w połowie stycznia 2016. Jeśli ktoś zasugerowałby jakieś poprawki/sugestie to mile widziane

Legenda:
A59 - roczny przebieg auta
B59 - średnie zużycie paliwa (ile mil z galona robi auto)
D59 - kwota wolna od podatku (wzięta na oko, nie sprawdzałem dokładnie gdyż nie ma zbyt dużego wpływu i jest zmienna w zależności od stanu cywilnego, ilości dzieci, i innych kwestii)
E59 - zakładany roczny zarobek
 
W niektórych stanach (typu Kalifornia) podatek drogowy (kolumna Car Plates) jest zależny od pojemności i innych kwestii, wartości przyjęte tyczą się auta które posiadam - 2009 Cadillac CTS4 V6 3,6l
 
Koszt ubezpieczenia auta jest średni dla całego stanu bez preferencji dla konkretnego auta.
 
W kolumnie PROPERTY jest średnia wartość podatku od nieruchomości dla danego stanu (nie mogłem znaleźć średnich wartości najmu, lecz stwierdziłem, że ten podatek będzie rzutował na koszta najmu)
 
Czego tabelka NIE zawiera (gdyż są to wartości stałe bez znaczenia od stanu zamieszkania):
- podatku dochodowego federalnego
- ubezpieczenia zdrowotnego (koszt roczny dla osoby $1000-$2500)
 
Teraz widzę, że powinienem uwzględnić koszt płatnych dróg, ale to tylko tyczy się głównie Chicago, NYC, New Jersey, Miami oraz DC + Baltimore.

livingbystate3.ods

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
13 godzin temu, czarex napisał:

Może komuś się przyda, aby podjąć decyzję na temat konkretnego stanu.

Plik OpenOffice, tabelkę zrobiłem rok temu - w połowie stycznia 2016. Jeśli ktoś zasugerowałby jakieś poprawki/sugestie to mile widziane

Legenda:
A59 - roczny przebieg auta
B59 - średnie zużycie paliwa (ile mil z galona robi auto)
D59 - kwota wolna od podatku (wzięta na oko, nie sprawdzałem dokładnie gdyż nie ma zbyt dużego wpływu i jest zmienna w zależności od stanu cywilnego, ilości dzieci, i innych kwestii)
E59 - zakładany roczny zarobek
 
W niektórych stanach (typu Kalifornia) podatek drogowy (kolumna Car Plates) jest zależny od pojemności i innych kwestii, wartości przyjęte tyczą się auta które posiadam - 2009 Cadillac CTS4 V6 3,6l
 
Koszt ubezpieczenia auta jest średni dla całego stanu bez preferencji dla konkretnego auta.
 
W kolumnie PROPERTY jest średnia wartość podatku od nieruchomości dla danego stanu (nie mogłem znaleźć średnich wartości najmu, lecz stwierdziłem, że ten podatek będzie rzutował na koszta najmu)
 
Czego tabelka NIE zawiera (gdyż są to wartości stałe bez znaczenia od stanu zamieszkania):
- podatku dochodowego federalnego
- ubezpieczenia zdrowotnego (koszt roczny dla osoby $1000-$2500)
 
Teraz widzę, że powinienem uwzględnić koszt płatnych dróg, ale to tylko tyczy się głównie Chicago, NYC, New Jersey, Miami oraz DC + Baltimore.

livingbystate3.ods

Po pierwsze - nie dziala link do pliku.

Po drugie - ubezpieczenie zdrowotne $1000-$2500 rocznie dla jednej osoby?? Taki noworoczny zarcik rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

$1200 rocznie to jest jak pracodawca doplaca reszte (mowimy o porzadnym ubezpieczniu i znizka za prewencyjne dzialania). Wlacznie ze skladka pracodawcy, moje ubezpiecznie to jakies $7000-8000. Moi znajomi placa z wlasnej kieszeni za jedna osoba okolo $4000, ale jak sami przyznali jest to ubezpieczenie dosc srednie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, oss napisał:

ładnie Was tam kroją...

 

ps link do pliku nie działa.

Link w pierwszym poście jest w formacie OpenOffice, tutaj załączam Excelowski format.

Szczerze nie wiem jakie ubezpieczenia macie, że piszecie $4000-$8000 na rok na osobę.

Ja płacę $55.68 na tydzień za ubezpieczenie bez limitu górnego ani jednorazowego ani lifetime, Okulista + Dentysta + na życie (kilkaset tysięcy $) też zawarte. Pierwotnie miałem kilka tysięcy deductible (w przypadku szpitala) lecz wziąłem dodatkowe z innej firmy które kryje to deductible (koszt jest ujęty już w tym $55.68 wspomnianym przeze mnie) plus jeszcze szereg dodatkowych opcji zawiera (lepszy pokój w szpitalu i inne których nie pamiętam lecz jeśli ktoś zechce to zrobię przegląd co mam zapisane - brałem max pakiet). Koszt ubezpieczenia jest odejmowany od podstawy opodatkowania, więc de facto wychodzi mniej. 

$55.68 x 52 = $2895.36 rocznie minus oszczędność na podatku. Podstawowe w tej firmie której jestem to $18.98 na tydzień czyli $986.96 rocznie (wysokie deductible, bez okulisty, dentysty, i innych czyli ubezpieczenie tylko po żeby było jak to się mówi)

Kumpel co jest na wózku, miał kilka operacji na kręgosłupie (total wartych ponad milion dolców) płaci $350 na miesiąc - pracodawca nie uczestniczy w opłatach za ubezpiecznie gdyż prowadzi firmę razem z żoną w Chicago.

Pakiety rodzinne są znacznie tańsze w przeliczeniu na osobę.

livingbystate3.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciag z mojego paystuba (ostatniego w roku) dotyczacy medical/dental/vision insurance:

Item Employee Employer
Deduction Pre-Tax Current YTD Current YTD
Dental Yes $13.21 $317.04 $24.54 $588.96
High Deduct Yes $50.00 $1,200.00 $600.26 $14,406.24
Vision Yes $1.41 $33.84 $2.62 $62.88

 Ubezpieczenie zdrowotne za $1000 - $2500 rocznie to niezly dowcip :) Powyzsze to na mnie + zone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszta życia... Pamiętam różne filmiki które mówią ile kosztuje wychowanie dziecka np w Kanadzie i nie wiem czemu nikt prawie nie mówi o przedszkolu prywatnym w domu,ze rodzice z rodzicem się dogadują i jest taniej. Ze sami oferują takie usługi. To taki przykład podaje by pokazać ze jest różnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...