39 postów w tym temacie

1 minutę temu, maciopa napisał:

Tak na szybko - linie AA i UA mają zawsze komunikat, że zapraszają armed forces i uniformed forces na pokład przed/z buisness klasą.

Nigdy sie z tym nie spotkalam. Maz rowniez, a pare razy juz latal. Chyba, ze to jakis nowy wynalazek.

Ale twoje informacje, szczegolnie te o obsludze poza kolejnoscia, to troche bujda. Czesto wychodzimy z mezem czy to do kina czy restauracji. Czasami maz ma na sobie mundur. NIGDY jeszcze nikt nie obsluzyl nas poza kolejnoscia. Wiele miejsc nie oferuje zadnych znizek dla wojskowych. Szczerze to bylaby glupota, szczegolnie w okolicach bliskich military post. Co druga osoba musialaby byc obslugiwana poza kolejnoscia.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nigdy sie z tym nie spotkalam. Maz rowniez, a pare razy juz latal. Chyba, ze to jakis nowy wynalazek.
Ale twoje informacje, szczegolnie te o obsludze poza kolejnoscia, to troche bujda. Czesto wychodzimy z mezem czy to do kina czy restauracji. Czasami maz ma na sobie mundur. NIGDY jeszcze nikt nie obsluzyl nas poza kolejnoscia. Wiele miejsc nie oferuje zadnych znizek dla wojskowych. Szczerze to bylaby glupota, szczegolnie w okolicach bliskich military post. Co druga osoba musialaby byc obslugiwana poza kolejnoscia.

Nie wiem w takim razie gdzie mieszkacie - moje informacje dotyczą DC, NY, AZ, TX, FL i Waszyngtonu :)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Moje obserwacje opieraja sie na mieszkaniu na granicy KY i TN, pobytach w VA i Seatlle... Nigdzie zadnej obslugi poza kolejnoscia nie doswiadczylismy.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
9 minut temu, Roelka napisał:

Moje obserwacje opieraja sie na mieszkaniu na granicy KY i TN, pobytach w VA i Seatlle... Nigdzie zadnej obslugi poza kolejnoscia nie doswiadczylismy.

Ot tak na szybko - np. parki rozrywki na Florydzie (zarówno Universal Studio w Orlando, w Tampie jak i Disney'a) maja kasę specjalnie dla "uniformed forces" :)

Summa summarum - służby mundurowe w USA mają różne formy rekompensaty, o których ich odpowiednikom w UE się nie śniło :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

11 godzin temu, Mateusz Komajda napisał:

1. 200 000$ kosztują wszystkie rodzaje studiów?

2.Jak będę ogólnie pracował w USA, kilka nawet lat, tak z 10-15 albo więcej, to bedemial tam emeryturę?

1. Na wizie studenckiej bedziesz international student, wiec na wiekszosci publicznych (tanszych) uczelniach bedziesz placil w okolicy $50K, na prywatnych, pewnie wiecej. Jezeli jestes wybitnym uczniem (jednym z najlepszych w calym kraju, masz jakies olympiady, nieprzecietne osiagniecia poza szkola) lub sportowcem na skali krajowej/europejskiej+, to wtedy moze dostaniesz stypendium. Mozesz troche oszczedzic spedzajac pierwsze dwa lata na community college i potem sie przeniesc na 4-letnia uczelnie, wtedy tylko te ostatnie dwa lata beda w rejonie $50K na rok. Wiec zamiast $200,000 zaplacisz moze $130,000. (Przy dzisiejszych cenach; czynsz na uczelniach idzie w gore prawie co roku, czesto w rejonie 5-9 procent, wiec kto wie ile studia beda kosztowac kiedy ty bedziesz sie staral.) Jest duzo na ten temat w necie - zacznij czytac na tej stronie 'studia bez tajemnic' lub http://pso-usa.squarespace.com/

Studia medyczne, MBA, prawo, to nastepna fortuna. Studia doktoranckie sa przewaznie "funded," nie placi sie czynszu i zarabia sie troche na uczelni 

2. Jakies pieniadze dostaniesz, ale na emeryture nie wystarczy. Moze na jakies jedzenie. :) Amerykanie musza sami zaoszczedzic na emeryture jezeli chca zyc na poziomie powyzej ubostwa.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
8 godzin temu, anies7 napisał:

Możesz podpowiedzieć o co chodzi? Mignęła mi jedynie wzmianka o H-2B.

M.in. pensja minimalna ma być podniesiona 60K do 100k. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Okej. Dzięki wszystkim za odpowiedź. Otóż znalazłem na YouTube taki film. I czy to prawda ze jak zarabiają rodzice poniżej $65k rocznie to za darmo są studia?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

Tylko na kilku najbardziej elitarnych prywatnych uczelniach (Harvard, Stanford, Yale), jezeli rodzice zarabiaja malo, to moze dostaniesz 100% stypendium -- ale realia sa takie, ze te uczelnie maja przewaznie tylko okolo 10% miedzynarodowych studentow. I skladaja tam papiery najlepsi uczniowie z calego swiata, starajac sie wlasnie o zahaczenie sie na te stypendia (ilosc ktorych jest ograniczona co roku.) Wiec jezeli nie nalezysz do elity szkolnej w polsce, to nie masz szansy. Niektore mniej znane prywatne uczelnie oferuja dobre stypendia dla wybitnych uczniow. Konkurencja jest ogromna, wiekszosc aplikantow jest zawiedziona. 

Jest jedna publiczna uczelnia -- University of Alabama -- ktora teraz oferuje swietne, automatyczne stypendia dla cudzoziemcow jezeli maja bardzo dobre stopnie i bardzo wysokie rezultaty na egzaminach SAT/ACT. Czy bedzie nadal za kilka lat? Kto wie.

Ale na resztach uczelni bedziesz slono placic w rejonie $50,000 na rok+. Bo te prywatne sa dla zamoznych rodzin, a te publiczne dla legalnych rezydentow danego stanu a ty, jako polak na wizie studenckiej, takim nie bedziesz. 

Edytowane przez katlia
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A czy ktoś studiował badz studiuje w USA? Bo mam jeszcze kilka pytań.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja tu studiowalam, mam dziecko na uczelni, znam duzo miedzynarodowych studentow, i orientuje sie w temacie. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
17 minutes ago, katlia said:

Ja tu studiowalam, mam dziecko na uczelni, znam duzo miedzynarodowych studentow, i orientuje sie w temacie. 

A bylaby możliwość kontaktu z panią np przez facebooka? Aby porozmawiać?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, Mateusz Komajda napisał:

Okej. Dzięki wszystkim za odpowiedź. Otóż znalazłem na YouTube taki film. I czy to prawda ze jak zarabiają rodzice poniżej $65k rocznie to za darmo są studia?

Rodzice ktorzy sa obywatelami / rezydentami US. Nie dotyczy studentow zagranicznych.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

kzielu, nie, sa szkoly ktore gwarantuja to meet full demonstrated financial need takze dla studentow zagrnicznych. Jezeli sie zarabia mniej niz jakas tam suma (moze 65K na rodzine, to sie zmienia) to pokrywaja wszystko. 

Jest ich moze 10, w tym Stanford, Harvard, Princeton, Amherst (chyba) Williams -- wiec wiekszosc Ivy League, plus kilka super eksklusywnych, bogatych ktore maja miliardy dolarow endowment. Z tym, ze tam jest sie fantastycznie trudno dostac... Stanford ma acceptance rate nizsza niz 5% -- a dla miedzynarodowych to jeszcze trudniej.

Edytowane przez katlia
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, Mateusz Komajda napisał:

A bylaby możliwość kontaktu z panią np przez facebooka? Aby porozmawiać?

Pisz do mnie tu, na priwa. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.