Skocz do zawartości

Tax return, z nieruchomością w Polsce (na kredyt)


now77ak

Rekomendowane odpowiedzi

Składam mój pierwszy tax return (jestem tutaj niecały rok). Używam TurboTax i jest tam pytanie o nieruchomość.

Tutaj wynajmuje pokój, ale w Polsce mam mieszkanie własnościowe (na kredyt). Nikomu go nie wynajmuje, nie mam z niego dochodów, ale płacę (w złotówkach) kredyt, czynsz, prąd.. nawet internet. Czy muszę to zgłosić?

Mieszkanie kupiłem kilka lat przed przyjechaniem do USA, ale wiem, że amerykanie lubią wiedzieć.. dużo, więc zacząłem się zastanawiać czy powinienem to zgłosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozliczeniu podatkowym rozliczasz sie z dochodu, a twoje mieszkanie takiego nie przynosi, wiec tutaj sprawa jest jasna. Jedyna kwestia jest w tym, ze z tytulu posiadania mieszkania/domu przysluguja rozne odliczenia. Natomiast czy mozna je naliczyc do nieruchomosci i kredytu, ktory jest w Polsce to niestety nie wiem, musisz sobie wygooglowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pierwsze z brzegu, napisane ze mozna robic odliczenia odsetek od kredytu, media I naprawy. Moze warto pierwszy raz udac sie do kogos, kto ci zrobi to rozliczenie, a kolejny rok juz bedziesz wiedzial jak robic sam. 

Mysle ze warto sie dowiedziec, bo zwroty moga byc calkiem spore

 

http://www.investopedia.com/articles/personal-finance/022415/do-you-get-us-tax-deductions-real-estate-abroad.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One of the biggest perks of the Mortgage Interest Tax Deduction is its international reach. In fact, qualifying U.S. taxpayers may claim this deduction on their foreign mortgages. Of course, the claimed home must serve as a primary or secondary residence and can't be added to the two-home deduction limit that the IRS imposes. There are few geographical restrictions for this deduction.

Virtually anyone who pays taxes in the United States can claim this deduction. This includes citizens, permanent residents and certain long-term visa holders. Even recent immigrants who rent properties in the U.S. while continuing to own homes in other parts of the world may claim this deduction. However, non-citizens who claim this deduction stand a far greater chance of being audited by the IRS than permanent U.S. residents.



Law Dictionary:  Can I Deduct Mortgage Interest on a Home Outside of the U.S.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @laurels

Znalazłem też informacje tutaj. Wygląda na to, że mogę to mieszkanie odliczyć (w życiu bym nie przypuszczał). 

Mam jeszcze pytanie.. "żeby się upewnić". Miesięcznie płacę rate 1400zł, z czego około 220zł to "rata odsetkowa" and 1180zł to "rata kapitałowa". Rozumiem, że "Mortgage Interest" który mogę odliczyć w USA to suma wszystkich rat odsetkowych w roku 2016, tak? Moja końcowa rata jest stała przez cały okres, dlatego "rata odsetkowa" jest zmienna (oczywiście maleje). Jestem też ciekawy po jakim kursie. Kurs dolara troche szalał w 2016 roku. 

PS. Nie mam nic do ukrycia, ale to zdanie " However, non-citizens who claim this deduction stand a far greater chance of being audited by the IRS than permanent U.S. residents." nie brzmi zbyt fajnie. Miał ktoś kiedyś doświadczenie z takim audytem? Jestem ciekawy co będę musiał przedstawić.. wszystkie dokumenty od tego mieszkania mam w Polsce. Jak akt notarialny, papiery z banku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, now77ak napisał:

Dzięki @laurels

Znalazłem też informacje tutaj. Wygląda na to, że mogę to mieszkanie odliczyć (w życiu bym nie przypuszczał). 

Mam jeszcze pytanie.. "żeby się upewnić". Miesięcznie płacę rate 1400zł, z czego około 220zł to "rata odsetkowa" and 1180zł to "rata kapitałowa". Rozumiem, że "Mortgage Interest" który mogę odliczyć w USA to suma wszystkich rat odsetkowych w roku 2016, tak? Moja końcowa rata jest stała przez cały okres, dlatego "rata odsetkowa" jest zmienna (oczywiście maleje). Jestem też ciekawy po jakim kursie. Kurs dolara troche szalał w 2016 roku. 

PS. Nie mam nic do ukrycia, ale to zdanie " However, non-citizens who claim this deduction stand a far greater chance of being audited by the IRS than permanent U.S. residents." nie brzmi zbyt fajnie. Miał ktoś kiedyś doświadczenie z takim audytem? Jestem ciekawy co będę musiał przedstawić.. wszystkie dokumenty od tego mieszkania mam w Polsce. Jak akt notarialny, papiery z banku.  

Normalnie dostaje się 1098 z banku który pokazuje sumę odsetek które zapłaciłeś w roku podatkowym więc podejrzewam że w przypadku audytu będą oczekiwać czegoś podobnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, now77ak napisał:

@kzielu dzieki. Coś takiego mogę załatwić. Chociaż, pewnie musi być przetłumaczone na j. angielski, prawda?

Nie mam mowiac szczerze najmniejszego pojecia - sam mam nieruchomosc na kredyt w PL i teoretycznie moglbym odliczac odsetki ale sa one tak niskie ze dalem sobie spokoj, bo wiecej klopotu by z tym bylo w razie audytu niz ewentualnego zwrotu (nasz zwrot w tym roku byl 5-cyfrowy wiec ze tak powiem nie narzekam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to wiecej nie pomoge, bo nie wiem, dlatego proponuje udac sie do kogos kto sie zna. Na pewno udzieli ci dokladniejszej informacji. Ja do przeliczania pln na dolary uzywam tego przelicznika ponizej. Zawsze sume wszystkich kwot w pln przeliczam po kursie podanym z konca roku. Moze to niedokladne, ale trudno, jakies wielkie kwoty to raczej nie sa, wiec wychodze z zalozenia, ze takie zaokraglenie jest ok. 

Jesli nie masz czego sie obawiac, to nawet audyt ci nie zaszkodzi. Korzystasz z przyslugujacego ci prawa jak pewnie wiele innych osob. Zreszta to ostatnie zdanie jest niezrozumiale, bo non-citizen stand better chance than permanent residents? Permanent resident to green card holder, wiec wieksze szanse na audyt maja osoby przebywajace na wizach pracowniczych, chyba o to chodzi. Nie wiem czy jestes na wizie czy na zielonej karcie. 

https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/treasury-reporting-rates-of-exchange-as-of-december-31-2016

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...