Skocz do zawartości

Drugi wjazd do USA


Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Ziggy214 napisał:

@sly6,

dzieki za odp, moglbys sprawdzic link? pokazuje mi error...

 

Dzieki wszystkim za odp - jesli chodzi o pieczatke, nie powinno byc problemu bo mam fizycznie zielona karte (kolega przyslal mi poczta z USA).

Jesli chodzi o prawie roczny pobyt poza USA domyslam sie ze moga byc pytania od urzednikow, ale czy nie jest tak ze sa bardziej poblazliwi jesli ktos dopiero drugi raz wlatuje po aktywacji karty? czytalem gdzies, ze na zalatwienie swoich spraw i powrot do USA zwykle przyjmuja ze osoba moze potrzebowac nawet rok. W miedzyczasie wyslalem takie samo zapytanie na britsimonsays.com i dostalem odp, ze nie powinno byc najmniejszych problemow. 

A dlaczego mieliby byc bardziej poblazliwi ? To wszystko jest kwestia dosc indywidualna, ale zostales rezydentem to nim badz. Mam nadzieje ze wiesz ze zostalo Ci troche ponad dwa tygodnie zeby rozliczyc sie z IRS za zeszly rok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
1 minutę temu, Ziggy214 napisał:

@kzielu

wiem, mimo ze w 2016 bylem rezydentem zaledwie 3 miesiace to chce wyslac rozliczenie. Wiesz moze albo ktokolwiek czy na rozliczenie online jest taki sam deadline 15 kwietnia czy 31 marca? oraz jaki formularz powinienem wypelnic jako rezydent?

 

W tym roku jest to 18 kwietnia. Formularz taki sam jak wszyscy, ogolnie rzecz biorac form 1040 + dodatkowe formularze jezeli bedziesz uzywal foreign tax exemption (a podejzewam ze bedziesz) + rozne schedules w zaleznosci od tego jak rozliczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

 

Ja mam inne pytanie.  Niedawno aktywowałem GC i wróciłem do Polski. Ze względu na dzieci planujemy przeprowadzkę po zakończeniu roku szkolnego.  Natomiast w międzyczasie chciałbym pojechać na jakiś tydzień w celu spotkania o prace.  Planujemy być już na stałe w US przed upływem 6 miesięcy od aktywacji karty.

 

Czy ktoś miał podobne doświadczenia?

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, cee napisał:

I teraz w takim przypadku @kzielu. Czy zainteresowany rozlicza się z IRS z dochodu uzyskanego w Polsce? 

Oczywiscie !

Rezydent / obywatel US _rozlicza_ sie z dochou uzyskanego gdziekolwiek na swiecie, bez wzgledu na to gdzie przebywal i aktualnie mieszka (bo obywatel moze sobie mieszkac gdzie chce bez zadnych obostrzen).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rozlicza sie, ale niekoniecznie placi podatek ze wzgledu na umowy US z roznymi krajami o unikaniu podwojnego opodatkowania do pewnej kwoty (cos okolo 100k $). Polecacie rozliczyc sie przez wysylke poczta czy lepiej elektronicznie? ktos ma jakies doswiadczenia? szczegolnie jesli chodzi o rozliczanie sie bedac obecnie za granica US?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zdazylem sie zorientowac to powinienem wyslac 1040 + 2555EZ (do ubiegania sie o wylaczenie dochodu poza USA z podatku w USA). Czy jeszcze cos wam sie nasuwa? W 2016 nie mialem kompletnie zadnego dochodu w USA (a rezydentem zostalem dopiero na 3 miesiace przed koncem 2016).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...