Skocz do zawartości

GPA


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, na wstępie powiem że jestem w drugiej klasie liceum i chciałbym pojechać na studia do Stanów, najlepiej na kierunek matematyka. Czytałem różne informacje na temat tego co bierze się pod uwagę przy rekrutacji i natknąłem się między innymi na GPA. Wiem że to coś w stylu średniej ocen ale tam jest inna skala ocen i w ogóle inaczej się to liczy, a nie znalazłem żadnych informacji odnośnie tego jak się liczy taką średnią w zwykłym polskim LO. Czy byłby ktoś w stanie mi powiedzieć jak się przelicza polskie oceny, które oceny są ważne i z których lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej wiecej tak:

Polska 5 = 4 w USA
Polska 4 = 3 w USA
Polska 3 = 2 w USA
Polska 2 = 1 w USA

Srednia liczy sie dodajac wszystkie oceny, potem dzielisz przez ilosc przedmiotow. Licza sie wszystkie przedmioty w ciagu calego LO. (Oczywiscie, uczelnie bedza bardziej patrzyly na przedmioty akademiczne niz, naprzyklad w-f -- ale wszystkie sa wliczone w GPA.) Na elitarnych uczelniach, wiekszosc aplikantow ma 3.7-4.0 

Ale to tak tylko dla ciebie, zeby wiedziec mniej wiecej -- kiedy wysylasz aplikacje na studia w USA, amerykanskie uczelnie same przetlumjaczaja twoje stopnie -- znaja polskie normy. Szalenie wazne tez sa wyniki na egzaminach SAT/ACT, extracurricular activities (zajecia poza szkola: sport, muzyka, teatr, wolontariat, praca) i -- pewnie najwazniejsze -- spora kasa. Studia w USA kosztuja dziesiatki tysiecy dolarow na rok -- niektore $70,000/rok -- i tylko elita otrzymuje stypendia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, jeszcze parę pytań :) Co z 6? Czy religia się też do tego liczy? (Zamierzam się wypisać w 3 klasie ale będę miał 18 lat w grudniu więc już po tym jak wyślę podania) Czy liczy się średnią ze wszystkich ocen ze wszystkich lat, średnią ze średnich czy wysyła z każdego roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łukasz90 napisał:

Jak masz kilka szóstek to masz powyżej 4 .

Jeśli tak to dobrze bo zdarzyło mi się kilka trój i przez to wyszłaby mi słaba ta średnia

 

Godzinę temu, Łukasz90 napisał:

Ja bym z tej religii nie rezygnował moim zdaniem można sobie średnia podnieść.

Fakt tylko że mi ona obecnie tą średnią zaniża bo w 3 gimnazjum i pierwszej liceum miałem 4 i w drugiej klasie też przewiduję 4 :/

 

To jeszcze zapytam, w 3 klasie liczą się oceny jakie będę przewidywał że dostanę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzenio12 napisał:

A w jaki sposób GPA może być większe od 4.0? Widziałem że chociażby na Harvardzie średnie GPA to 4.1 i w ogóle na prepscholar suwak z GPA przy obliczaniu szans na przyjęcie na uczelnię ma skalę od 0 do 5

Bo klasy Advanced Placement w high school licza sie wyzej.  Dlatego czesto mowi sie czy GPA jest weighed (wliczone stopnie powyzej 4.0) czy unweighed (tylko na skali do 4)

http://blog.prepscholar.com/do-colleges-use-weighted-or-unweighted-gpa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzenio12 napisał:

To jeszcze zapytam, w 3 klasie liczą się oceny jakie będę przewidywał że dostanę?

Nie -- wysylasz oceny ktore wtedy masz (wiec z 1, 2 roku i przewaznie pierwszego semestra 3go) a potem wysylasz ostateczne stopnie kiedy konczysz. Jezeli stopnie ci bardzo spadna na ten ostatni semestr ale juz zostales zaakceptowany, to uczelnia moze odmowic ci wstepu. Robia to zeby zapobiec kompletnego relaksu w ostatnim roku/semestrze nauki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w takim razie liczą się nawet oceny z przedmiotów na które uczęszczam wbrew swojej woli, 6 nie mają większego znaczenia niż 5 i nie mam nawet szans na wyższą średnią przez to że w Polsce nie ma AP, chyba pomyślę nad studiami w Anglii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...