Skocz do zawartości
hannavas

realizacja czeku z usa

Recommended Posts

hannavas    0

niedawno otrzymałam czek ze zwrotem podatku, a ponieważ niedługo wyjeżdżam do usa chciałabym go zrealizować. podobno w banku pko można go zrealizować od razu - jednak mi powiedziano, że czeka się co najmniej 4 tygodnie. czy ktoś zna jakiś sposób na dostanie tych pieniędzy bez zbędnego czekania? lub czy w usa bez problemu można zpieniężyć czek?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

andyopole    345

Tutaj musisz miec konto zeby zcashowac czek bez kosztow. Nigdy tego tutaj nie robilem ale chyba bank zrealizuje czek, zwlaszcza z IRS ale pewnie wezmie jakas prowizje. Podejrzewam ze i tak bedzie nizsza niz w Polsce. Ja tak kiedys chcialem wymienic "stare" franki bo akurat francuzom przyszlo do glowy zeby wymienic banknoty na nowe a ja mialem starych cala garsc, tylko PKO BP chcialo sie podjac tej roboty, miesiac czekania i jakis spory % prowizji, dzis juz nie pamietam dokladnie ile. Na szczescie jakos mi wypadl niespodzianie wyjazd do Francji i tam wymienili mi bez prowizji i na poczekaniu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W Polsce czeki zagraniczne realizują banki PKO SA, Pekao BP i BZ WBK (najpopularniejszy jest PKO BP). W każdym z tych banków trzeba mieć konto, jednak można je bezpłatnie założyć tylko w celu realizacji czeku. 
Czeki ze zwrotem podatku federalnego są przeważnie realizowane "od ręki". Czeki ze zwrotem podatku stanowego są brane  tzw. inkaso i wypłata następuje po potwierdzeniu czeku przez wystawcę (kilka tygodni). 
Alternatywnie, w USA nie powinno być żadnego problemu z realizacją czeku ze zwrotem podatku i w przypadku ponownego wyjazdu do USA jest to raczej najprostsza, najtańsza i najszybsza opcja.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

KrysiaK    10

W HSBC i w  Citi Bank mozesz zrealizowac czek do $5000 bez oplaty, musisz miec ze soba  foto ID. Trzeba jednak pamietac, ze bank moze odmowic realizacji czeku starszego niz 180 dni.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
andyopole    345

Standardowo czeki są ważne zazwyczaj nie dłużej niż 6 miesięcy. Chlubnym wyjątkiem jest czek IRS że zwrotem federalnego podatku, ten jest ważny 12 miesięcy. Cashowalem niedawno, to był mój pierwszy tutaj zwrot więc go sobie obejrzałem dokładnie. Taki ładny, kolorowy, ze Statuą Wolności. :D

• Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
motorolnik    19

Jeśli chodzi i realizację czeku w Stanach bez zakładania konta, to nieudanie przerabiałem to w ubiegłym roku i będę poprawiał w tym.

Po pierwsze, trzeba znaleźć ajencję realizującą czeki. Jest ich całkiem sporo, prowizja nie jest strasznie duża (chyba było mniej niż $1 dla mojego $22 czeku). Czytałem też gdzieś, że niektóre 7-Eleven mają automaty do realizacji czeków, ale osobiście nie spotkałem takiego w NYC.

Po drugie, czek nie może być starszy niż 2 tygodnie. W ubiegłym roku popełniłem ten błąd i potem mi tłumaczono na miejscu. Było to dla mnie zaskoczenie, bo w Polsce realizowałem dużo starsze czeki w WBK bez problemów. W tym roku ponieważ lecę na miesiąc zamierzam zadzwonić na miejscu do BOK banku z którego mam czek żeby mi znowu go odnowili ale przysłali na adres w NYC i wtedy jak będzie świeżutki zrealizuję na miejscu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

kzielu    333
3 godziny temu, motorolnik napisał:

Po drugie, czek nie może być starszy niż 2 tygodnie. 

6 miesiecy zwykle. Jakby powyzsze bylo prawda to nigdy bym zadnego czeku nie zrealizowal....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
andyopole    345

Kiedyś aż mnie księgowa upomniala że czeka nie realizuje. Miałem jakiś zwrot wydatków, czekam wypisanie, wręczyli, wsadził w portfel i zapomniałem.

A pro pos ważności czeku, dostałem zwrot kilkudziesięciu dolarów od biura notarialnego po kupnie domu. Czek miał zaznaczona wartość trzy miesiące, też o nim zapomnialem, zrealizowalem dwa dni przed terminem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
motorolnik    19
48 minut temu, kzielu napisał:

6 miesiecy zwykle.

Na papierze owszem, dlatego w ogóle jak w ubiegłym roku odnawiałem czek to go zamawiałem z wyprzedzeniem przed wyjazdem, żeby zdążył przyjść pocztą z USA do PL (dwa lata temu nie zdążył). Niestety na miejscu okazało się, że te ajencje starszych niż 2 tygodnie nie realizują. W tym roku nauczony doświadczeniami z dwóch poprzednich lat zamówię go na miejscu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ilon    237
4 godziny temu, andyopole napisał:

Kiedyś aż mnie księgowa upomniala że czeka nie realizuje. Miałem jakiś zwrot wydatków, czekam wypisanie, wręczyli, wsadził w portfel i zapomniałem.

A ja kiedys skeszowalam swoj czek z pracy, a za kilka tygodni ksiegowa tez sie cos upominala o niego. Okazalo sie, ze mojemu pracodawcy nigdy nie sciagneli za to kasy, wiec dostalam jeszcze jeden czek i wtedy kupilam sobie drugiego psa :D 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
andyopole    345
4 godziny temu, motorolnik napisał:

....Niestety na miejscu okazało się, że te ajencje starszych niż 2 tygodnie nie realizują. ...

czyli praktycznie nie realizuja czekow z USA bo zwykla poczta nie dojdzie w dwa tygodnie a nikt nie bedzie wysylal glupiego czeku drogim kurierem zwlaszcza jesli jego kwota jest niewysoka.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
andyopole    345
10 minut temu, ilon napisał:

A ja kiedys skeszowalam swoj czek z pracy, a za kilka tygodni ksiegowa tez sie cos upominala o niego. Okazalo sie, ze mojemu pracodawcy nigdy nie sciagneli za to kasy, wiec dostalam jeszcze jeden czek i wtedy kupilam sobie drugiego psa :D 

To albo pies byl tani albo czek wysoki.... :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Booking.com

hannavas    0

po raz kolejny przeszłam się do banku PKO BP, tym razem innego oddziału i udało mi się spieniężyć czek. Widocznie w poprzednim była niedoinformowana obsługa ;/ Pieniądze dostaje się od razu jedyny warunek - trzeba posiadać w tym banku konto walutowe oraz złotówkowe, bo w zł jest ściągana prowizja.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
icecream    7

A w USA czek najlepiej gdzie spieniężyć? Mogę np. do Bank of America się przejść? Nie mam żadnego konta i nie wiem czy zakładać.. Ile za 125$ opłata byłaby sensowna? Bo trochę to idiotyczne, że muszę płacić za swoją kasę...

Co do PKO BP to co konto zakładane tylko na chwilę? Darmowe? Pytam, bo może będę musiała po powrocie w PL jakieś czeki realizować..

Edytowane przez icecream

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
andyopole    345

Już chciałem napisać że bank nie scashuje Ci czeku jeśli nie masz u nich konta. Przypomniało mi się jednak że kiedyś byłem w swoim banku i w okienku obok "meksio" podszedł z kilkoma czekami i po okazaniu jakiegoś ID pani mu wypłaciła gotówkę podkreślając że pobiera jakąś opłatę na co klient skinął głową, widać że nie pierwszy raz to robil. Acha, musiał jeszcze złożyć odcisk palca.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

RobertNYc    11
29 minut temu, icecream napisał:

A w USA czek najlepiej gdzie spieniężyć? Mogę np. do Bank of America się przejść? Nie mam żadnego konta i nie wiem czy zakładać.. Ile za 125$ opłata byłaby sensowna? Bo trochę to idiotyczne, że muszę płacić za swoją kasę...

Co do PKO BP to co konto zakładane tylko na chwilę? Darmowe? Pytam, bo może będę musiała po powrocie w PL jakieś czeki realizować..

Jesli nie masz konta w banku, to pozostają punkty typu check cashing jak np. Pay-O-Matic.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
icecream    7
11 minut temu, RobertNYc napisał:

Jesli nie masz konta w banku, to pozostają punkty typu check cashing jak np. Pay-O-Matic.

Serio :/ Ten co podałeś to tylko w NY a w LA jakie są? Bo jak w google sobie szukam check cashing to mało ich i żadnego blisko - interesowałyby mnie okolice UCLA

A konto w banku zancoe jeskieś całkiem darmowe bez warunku w stylu, że trzeba ileś kasy mieć tam?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
RobertNYc    11

Mam konta w 3 rożnych bankach: i tylko w polskiej unii kredytowej nie ma minimum. A zarówno w Chase jak i CityBank minimum to $1500. Jesli bilans konta jest poniżej-to są opłaty.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
ilon    237

A nie skeszuja czasem czeku w Walmarcie? ;> 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
RobertNYc    11
1 godzinę temu, ilon napisał:

A nie skeszuja czasem czeku w Walmarcie? ;> 

Na Greenpoint'cie ke$zują czeki w polskich sklepach monopolowych. Bierzesz  "ucho" takiego "Smirnoff'a" i dostajesz resztę w gotówce.:lol:
A mówiąc serio: to nie sądzę by można było skeszowac czeki w Walmart'cie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
KaeR    366
16 minut temu, RobertNYc napisał:

Na Greenpoint'cie ke$zują czeki w polskich sklepach monopolowych. Bierzesz  "ucho" takiego "Smirnoff'a" i dostajesz resztę w gotówce.:lol:
A mówiąc serio: to nie sądzę by można było skeszowac czeki w Walmart'cie.

Dawno nie bylem w walmarcie, ale pamietam, ze wlasnie chyba keszuja. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
ilon    237

Mi sie tez zdaje, ze od nas studenci na J1 ktorzy nie mieli tutejszych kont bankowych keszowali w Walmarcie. ;>

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz