Skocz do zawartości

Zielona karta a doktorat/praca w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Właśnie sprawdziłam swój status dotyczący loterii wizowej i zobaczyłam, że zostałam zakwalifikowana do kolejnego etapu. Obecnie jestem doktorantką, niedawno dostałam swój własny grant naukowy z NCN (Narodowe Centrum Nauki) i na dniach dostanę do podpisu umowę z NCNem i z moim Uniwersytetem (umowę o dzieło). W związku z tym mam do Was kilka pytań:

1) Czy posiadając zieloną kartę, można przebywać na terenie Polski i pracować (umowa o dzieło, stypendium)? Oczywiście mogłabym jeździć do USA co pół roku do ciotki oraz na konferencje. Również złożyłabym wniosek o biały paszport. Ale czy mogę oficjalnie mieć podpisaną umowę oraz być doktorantem w Polsce i jednocześnie posiadać zieloną kartę? Po obronie doktoratu, za około 2 lata, chcę zamieszkać w stanach "na stałe" i podjąć tam pracę. 

2) Mam narzeczonego z którym chcę wyjechać. Przymierzamy się do ślubu od dłuższego czasu, ale jeszcze nie mamy wyznaczonej daty. Mieszkamy razem, mamy wspólne konto. Czy jeśli byśmy wzięli ślub cywilny "na szybko" przed wizytą u konsula, to czy mój narzeczony też otrzymałby zieloną kartę?

3) Jakie są realne szanse, że otrzymam zieloną kartę? We wniosku wizowym oczywiście nic nie nakłamałam, wtedy jeszcze nie byłam doktorantką. Obecnie oboje posiadamy od roku wizę turystyczną B1. Byliśmy we wrześniu w USA odwiedzić moją ciocię oraz na wakacjach. 

4) Jak już dostanę zieloną kartę i to po jakim czasie od jej dostania muszę wyjechać do USA?

5) Po dostaniu zielonej karty, jaki jest minimalny okres przebywania w Stanach, żeby móc wyjechać na kilka miesięcy do Polski? 

Proszę o odpowiedzi, niestety nie znalazłam podobnego wątku na żadnym forum. Liczę, że moja sytuacja byłaby trochę inaczej potraktowana, ze względu na studia doktoranckie. Będę mogła jeździć do USA na np miesiąc raz na pół roku, oprócz tego jeśli dostałabym biały paszport byłoby świetnie. Po tych 2 latach trwania doktoratu i grantu będę mogła już spokojnie osiąść w USA.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na tym forum dostaniesz i sa odpowiedzi. Tak na szybko

odp1 będziesz mogla i pamiętaj aby rozliczać sie z amerykańskim urzędem podatkowym,masz prawa i obowiązki mając GC. I najlepiej abyś miała bialy paszport tylko co wpisze Twój przyszły mąż bo Ty to doktorat.

Odp 2 jak jest zdrowy,nie ma zakazu wjazdu na teren USA i nie byl karany to ma szansę.

odp3 zależy od numeru jaki masz,kiedy wyślesz ds260. I macie b2 bo to są wizy turystyczne.

odp4 ten czas to pól roku od zrobienia badan medycznych dlatego je robisz przed samą rozmowa.

odp5 możesz byc 1 dzień tylko ze w 1 dzień nie załatwisz paszportu białego a to trwa i 3 miesiące. A takie latanie parę dni w USA a dluzej po za USA za którymś razem źle się skończy. Pozostaje wlecieć i poczekać na odciski palców do białego paszportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly6 - dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Odnośnie pkt 5 chciałam latać co 6 miesięcy na 2-3 tygodnie. Nie ma też problemu z zameldowaniem  w Stanach, ponieważ mogę zameldować się w Detroit u mojej rodziny. Czy taki meldunek pomoże udowodnić moją więź z USA? Za mniej więcej 2 lata skończę doktorat i od razu po doktoracie planuję wyjechać na dobre za ocean, tylko w tym okresie przejściowym chcę więcej czasu spędzać w Polsce niż w Stanach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za informacje. Jeszcze mam wątpliwości odnośnie mojego narzeczonego. On też składał wniosek w tym samym czasie co ja, a jego nie wylosowali. Jutro zorientuję się jakie są terminy ślubów w urzędach cywilnych. Ale wątpię że będzie to termin tygodnia. Czy przy wypisywaniu wniosku DS-260 mogę wskazać że chcę iść na rozmowę z konsulem z moim przyszłym mężem? To głupie, ale może po prostu pojedziemy razem na rozmowę z konsulem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to doczytałam teraz na forum, że nie ma problemu z narzeczonym. Teraz wypiszę wniosek DS-260 i przed rozmową z konsulem, zadzwonię i powiem że nastąpiły zmiany i jestem zamężna :D Tylko mam teraz do Was inne pytanie: czy jeśli nie wiedzieć czemu, nie przyznają nam tej zielonej karty lub nie dojedziemy, to czy nie będziemy mieli problemu z przekroczeniem granicy na naszej obecnej wizie B2 (turystycznej)? We wrześniu mamy konferencję naukową i nie wyobrażam sobie żeby mieli nas nie przepuścić na granicy :/ . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kierownik w USC się zgodzi to może być szybki ślub.

nie możesz wpisywać w ds nie prawdy.. Wpisujesz tak jak jest teraz później po zaproszeniu na rozmowę informujesz Ambasadę ze jesteś mężatką lub tez czekasz z odesłaniem ds aż do dnia ślubu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...