Skocz do zawartości

Studia w Stanach czy Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem po liceum i wyjeżdżam do Stanów, dlatego że posiadam zieloną kartę. W Polsce chciałam studiować kierunek ekonomiczny (po angielsku!) dlatego mam wątpliwość, czy nie lepiej zostać w Polsce aż do czasu ukończenia studiów. Czy nie będę miała problemu ze znalezieniem pracy tam po polskich studiach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ogole MOZESZ zostac 4 lata w Polsce i nie tracic karty?

Jezeli masz pieniadze, to studiuj w USA. Tu sie bardzo przyjemnie studiuje jezeli finanse zupelnie sa obojetne ;) 

Jezeli jednak wolisz NIE placic od $60,000-$100,000 (lub znaaaacznie wiecej) za 4 letnie studia to ucz sie w Polsce. Ekonomia to niezly kierunek. Prace pewnie znajdziesz jezeli nie wyladujesz gdzies na odludziu lub nie bedziesz wybredna na poczatku. Jak juz wyrobisz sobie niezbedne tu "references" to mozesz szybko zmienic prace na lepsza.

Jak wiele spraw w USA -- wszystko zalezy od pieniedzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet jakbym miał takie pieniądze (no chyba ,że miałbym kilka milionów $ to już bym mnie nie zależało , ale nikt kto am tyle to o takie rzeczy nie pyta na forum) to bym studiował w Polsce , tak jak pisałem przygotowywał się pod każdym względem do wyjazdu (kursy itd.) a to zostanie przeznaczył na start w USA  a górka byłaby tak wielka ,że wystarczyła by na ponad rok (moim zdaniem nawet do 3 lat )spokojnego życia w USA i nie martwienia się o pracę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karolcia98, to jest skomplikowana sytuacja. Fakt jest, ze MOZESZ studiowac w USA, tylko to bedzie bardzo drogie. Nawet jezeli poczekasz rok i zdobedziesz residency w danym stanie (wtedy bedziesz placic mniej, bo bedziesz in-state resident) te studia beda znacznie drozsze niz w Polsce. Inne, tez. Tu wszyscy maja "general requirements" wiec studiujac ekonomie i tak musisz odbebnic historie, political science, jakis kurs literatury, jakis kurs science. To nie jest jak w Europie, ze od razu studiujesz w swojej branzy. Plusem studiowania tu, to ze w lecie mozesz zdobyc ciekawe internshipy, od razu wyrabiasz sobie te szalenie wazne kontakty, zapoznajesz sie z rynkiem/realiami pracy no i konczysz z tutejszym dyplomem ktorzy wszyscy rozumieja. Wiec jest naprawde duzo plusow, i jezeli mozecie sobie pozwolic na takie koszty (lub dlugi) to polecam. 

Ale poniewaz dla przecietnych ludzi to sa duze, i trudne sumy, warto przyjechac tu juz z dyplomem. Znam mnostwo Polakow, w tym ludzi na tym forum, ktorzy pracuja w fachu, na niezlych stanowiskach, po wyksztalceniu w Polsce. Amerykanie sa raczej na luzie jezeli chodzi o takie sprawy, czesto nie wymagaja nostryfikacji, bo dla nich to co robisz/umiesz jest tak samo wazne. Wiec absolutnie mozna sie z czasem odnalezc po studiach w Polsce (no chyba ze chodzi o cos super specyficznego jak medycyna czy prawo, itp. Ale to nie bardzo wchodzi w rachube z ekonomia) i dosyc szybko pracowac tu w swojej branzy. 

Twoja (spora) decyzja. W kazdym razie zycze powodzenia... wydajesz sie inteligentna, sensowna dziewczyna i chyba cokolwiek zdecydujesz bedzie OK. Good luck!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...