Skocz do zawartości

Praca na Payroll


Tomasz.P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie i Pozdrawiam.

W związku iż w Stanach jestem dopiero od trzech miesięcy i nie mam jeszcze jako takiego pojęcia o formach zatrudnienia tutaj chciał bym zwrócić się do Państwa o Pomoc.

Od około dwóch miesięcy pracuję na tzw Payroll,wypłatę co tydzień dostaję przelewem na konto plus do tego odcinki <papierowe od szefa>ile i na co poszły podatki.

Bardzo bym był wdzięczny aby ktoś mi coś o tej formie zatrudnienia więcej napisał.

Chciał bym wiedzieć co mi się należy i czy pracodawca jest wobec mnie ok.

Zastanawia mnie też kwestia związana z nadgodzinami.

Ostatnio miałem taką sytuację że wraz z kolego pracowaliśmy w Poniedziałek a było to święto,szef powiedział iż Poniedziałek a przepracowaliśmy 11 godz nie bedzie nam się liczył jako nadgodziny tylko normalnie.

Powiedział że nadgodziny to są dopiero po 40 godz pracy w tygodniu.

Jak wiemy dużo pracodawców kombinuje dla własnej korzyści wiec bardzo bym chciał wiedzieć co jest czym.

Co mi się należy a co nie i za co mam płacone extra.

Bardzo dziękuję za Pomoc 

Pozdrawiam.

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jackie napisał:

 

Prawda. Takie prawo federalne.

https://www.dol.gov/general/topic/wages/overtimepay

To prawda, jest tak jak mowisz z nadgodzinami.

 Człowiek jednak pracował w Labor Day, który ja mam np. płatny, choć nie pracuję nigdy w takie dni. Czy z tego powodu nie przysługuje mu extra wynagrodzenie lub wolne w inny dzień. Nie wiem czy są jakieś regulacje prawne w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za malo wiemy. Jaki stan? Jaka to firma? Tu gdzie ja mieszkam, swieto narodowe moze byc traktowane jak zupelnie normalny dzien: to znaczy nic pracownikowi nie musi przyslugiwac, ani dodatkowe wynagrodzenie ani wolne w inny dzien. No i sa miejsca pracy ktore funkcjonuja normalnie w swieta, szpitale naprzyklad, i one beda mialy wlasne przepisy na ten temat.  

Mozna sprawdzic prawa danego stanu w Google - wrzuc stan, department of labor, wage holiday pay i zacznij czytac.

Pozatym wiele firm ma tak zwana Employee Handbook gdzie wszystko jest wytlumaczone: zasady urlopu, overtime, itp. Ale jezeli to jest jakis maly business to niekonieczne ma cos takiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nadgodzin pracodawca ma racje, musi Ci płacić tylko powyżej 40 godzin tygodniowo ( sa wyjątki, np. CA gdzie za więcej niż 8godz dziennie obowiązuje 150%) , 

"Under federal law, a holiday doesn’t have a special designation for overtime pay, nor is working on a holiday considered overtime. The law views holidays as just another business day."

2 godziny temu, Tomasz.P napisał:

...Chciałbym wiedzieć co mi się należy i czy pracodawca jest wobec mnie ok....

Jeżeli jesteś w PA, tutaj masz FAQ co Ci się należy co nie, jeżeli o to Ci chodziło:

http://www.dli.pa.gov/Individuals/Labor-Management-Relations/llc/Pages/Wage-FAQs.aspx

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nagdodzin to wszystko zależy od tego jak jest zatrudniony.

Jeżeli jest exempt (z FLSA) to w ogóle żadnych nadgodzin nie musi płacić, się wątpię że to akurat taki przypadek.

A poza tym to nie wiadomo o co chodzi w tym pytaniu "co mi się należy". Generalnie należy się to co jest w umowie, prawo chroniące pracownika praktycznie nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ci powiedziano. Musisz przepracować 40 godzin w tygodniu, ale do tego nie wlicza się urlop czy świeto. Czyli jeśli miałaś płatny Labor day to masz za niego płatne 8 godzi i jeśli przepracowałaś/-es od wtorku do piątku po 10 godzin to suma i tak daje 40 godzin czyli nie masz nadgodzin. Dalej urlop tak samo jest liczony. Uważaj na nadgodziny nie pracuj więcej niż 56, bo będziesz pracować za darmo dzięki OBAMIE. Wyższy próg podatkowy uniemożliwia pogłębianie różnic społecznych.  Zorientuj się czy masz 200% powyżej 56 godzin jak nie to nie pracuj więcej. Biurowi przeważnie nie maja 200% tylko fizyczni pracownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i ciesz się 5 dniami urlopu po przepracowanym roku.  Amerykanie dumnie mówią masz 1 tydzień urlopu. Po dwóch latach będziesz miała 10 dni, a amerykanie będą dumnie mówić masz 2 tygodnie urlopu. W Polsce po 10 latach wraz ze szkolą
 wliczoną przysługuje 26 dni urlopu, a to dumnie ponad 5 tygodni urlopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...