Skocz do zawartości

Podatki


Asi

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc . Chcialam sie zapytac jak placicie podatki kiedy macie zone w Polsce . Dla mnie to troche nie pojete . Zarabialam 800$ mniej wiecej w Czechach tam placilam Podatek . Rozliczylam sie w Czechach . W Polsce zlozylam zeznanie ze nie zarobilam nic w Polsce . Bo potrzebne to bylo do rozliczenia  w czechach . W USA jestem od maja I teraz jak  social security nr to mezowi  za 2016 wyliczyli ze ma zaplacic 1300$ za to ze ja nie placilam podatku w USA . Nie bylam w USA przed majem 2017 nie mam obywatelstwa . Moj maz Amerykanin. Czy ja dobrze rozumiem ze powinien zaplacic podatek za zone ktora pracuje I mieszka w polsce I tam placi podatki? To wtedy wychodzi ze z moich powiedzmy 900$z podatkiem powinnam zaplacic w czechach iles tam nie wiem ile za miesiac 50$ I 100 w USA ? Placicie podatki za zony ktore zyja w Polsce? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
3 minuty temu, Asi napisał:

Czesc . Chcialam sie zapytac jak placicie podatki kiedy macie zone w Polsce . Dla mnie to troche nie pojete . Zarabialam 800$ mniej wiecej w Czechach tam placilam Podatek . Rozliczylam sie w Czechach . W Polsce zlozylam zeznanie ze nie zarobilam nic w Polsce . Bo potrzebne to bylo do rozliczenia  w czechach . W USA jestem od maja I teraz jak  social security nr to mezowi  za 2016 wyliczyli ze ma zaplacic 1300$ za to ze ja nie placilam podatku w USA . Nie bylam w USA przed majem 2017 nie mam obywatelstwa . Moj maz Amerykanin. Czy ja dobrze rozumiem ze powinien zaplacic podatek za zone ktora pracuje I mieszka w polsce I tam placi podatki? To wtedy wychodzi ze z moich powiedzmy 900$z podatkiem powinnam zaplacic w czechach iles tam nie wiem ile za miesiac 50$ I 100 w USA ? Placicie podatki za zony ktore zyja w Polsce? 

A żona jest rezydentem ? Bo to jest podstawowe pytanie. Obywatelstwo nie ma żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, karusek napisał:

A ja mam nieco inne pytanie odnosnie podatkow w USA. Jesli bylem po za USA niemal przez caly rok podatkowy i nie osiagnalem tam zadnego dochodu, powinienem zlozyc zeznanie do IRS z zerowym dochodem tak jak to jest niestety w Polsce?

Rozliczasz się z dochodu osiągniętego gdziekolwiek na świecie, nie tylko w US - jeżeli taki miałeś. Jeżeli nie miałeś albo miałeś ale poniżej limitu, to nie musisz się rozliczać. Miejsce osiągnięcia nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kzielu napisał:

Rozliczasz się z dochodu osiągniętego gdziekolwiek na świecie, nie tylko w US - jeżeli taki miałeś. Jeżeli nie miałeś albo miałeś ale poniżej limitu, to nie musisz się rozliczać. Miejsce osiągnięcia nie ma znaczenia.

@kzielu a jesli rozlicze sie w Polsce z dochodu osiagnietego w Polsce? Jak to sie ma do umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania Pomiedzy USA i Polska? Jest cos takiego chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Asi napisał:

W2015 w grudniu wzielismy slub I czekalam na wize do marca 2017 . Czyli w 2016 nie bylam Podatek jest za 2016 

A kto mu "wyliczył " ? Rozliczyć się moze jako married filing separately I żadnych Twoich dochodów nie będzie musiał pokazywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kzielu znalazlem cos takiego: "Kwota, od której amerykańscy podatnicy pracujący za granicą, są zwolnieni z płacenia podatków jest co roku waloryzowana wraz z inflacją. Za rok 2015 wynosi ona $100,800. Czyli krótko mówiąc, jeżeli obywatel amerykański pracował w Polsce w 2015 roku i zarobił mniej niż $100,800 może być zwolniony z obowiązku płacenia podatków dochodowych w USA. Nie dzieje się to jednak automatycznie.

Zwolnienie z obowiązku płacenia podatku w USA nazywa się Foreign Earned Income Exclusion i zgłoszone musi być na formie 2555. Aby kwalifikować się do zwolnienia z opłaty podatków, należy spełniać następujące warunki:

  • podatkowa rezydentura musi być w Polsce, co oznacza, że należy płacić podatki w Polsce;
  • dochód musi pochodzić z pracy (czyli tzw. earned income);
  • należy spełniać jeden z poniższych kryteriów:
    • być obywatelem USA i nieprzerwanym rezydentem w Polsce przez cały rok podatkowy;
    • być posiadaczem zielonej karty w USA i jednocześnie być obywatelem Polski, a także nieprzerwanym rezydentem w Polsce przez cały rok podatkowy;
    • być obywatelem USA lub posiadaczem zielonej karty i być fizycznie obecnym w Polsce przez co najmniej 330 dni w ciągu 12 miesięcy."

http://www.tygodnikplus.com/pl/n821/pobyt-w-polsce-a-zobowiazania-podatkowe-w-usa

wklejam bo moze sie przydac dla innych zainteresowanych

dziekuje za pomoc i naprowadzenie na temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Asi - podalas troche za malo informacji, ale z tych strzepkow domyslam sie, ze maz zlozyl zeznanie jako rozliczenie wspolne malzonkow, ale nie mialas wtedy jeszcze numeru social security wiec z automatu zostalo to uznane za pomylke, urzad skarbowy przeliczyl jego rozliczenie podatkowe na indywidualne co spowodowalo obnizenie kwoty wolnej od podatku o 6300 dolarow i od tych 6300 dolarow musi zaplacic podatek (1300 to jakies 20% tego wiec by sie zgadzalo). To nie jest tak, ze on placi podatek za ciebie, tylko przez zlozenie wspolnego zeznania obnizyl sobie nalezny podatek, a IRS to zakwestionowal bo nie bylo twojego SSN podanego.

Ja na waszym miejscu bym zlozyl korekte zeznania, wpisal tym razem ten numer social security ktory juz dostalas, wykazal dochod z Czech, wtedy pi razy drzwi musialby doplacic 20% z 900 czyli 180 dolarow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, karusek napisał:

@kzielu znalazlem cos takiego: "Kwota, od której amerykańscy podatnicy pracujący za granicą, są zwolnieni z płacenia podatków jest co roku waloryzowana wraz z inflacją. Za rok 2015 wynosi ona $100,800. Czyli krótko mówiąc, jeżeli obywatel amerykański pracował w Polsce w 2015 roku i zarobił mniej niż $100,800 może być zwolniony z obowiązku płacenia podatków dochodowych w USA. Nie dzieje się to jednak automatycznie.

Zwolnienie z obowiązku płacenia podatku w USA nazywa się Foreign Earned Income Exclusion i zgłoszone musi być na formie 2555. Aby kwalifikować się do zwolnienia z opłaty podatków, należy spełniać następujące warunki:

  • podatkowa rezydentura musi być w Polsce, co oznacza, że należy płacić podatki w Polsce;
  • dochód musi pochodzić z pracy (czyli tzw. earned income);
  • należy spełniać jeden z poniższych kryteriów:
    • być obywatelem USA i nieprzerwanym rezydentem w Polsce przez cały rok podatkowy;
    • być posiadaczem zielonej karty w USA i jednocześnie być obywatelem Polski, a także nieprzerwanym rezydentem w Polsce przez cały rok podatkowy;
    • być obywatelem USA lub posiadaczem zielonej karty i być fizycznie obecnym w Polsce przez co najmniej 330 dni w ciągu 12 miesięcy."

http://www.tygodnikplus.com/pl/n821/pobyt-w-polsce-a-zobowiazania-podatkowe-w-usa

wklejam bo moze sie przydac dla innych zainteresowanych

dziekuje za pomoc i naprowadzenie na temat

No spoko - ale pisalem o tym z piecset razy bo sam takie zeznanie skladalem w moim pierwszy roku rezydencji. Wielokrotnie pisalem ze z dochodu w PL trzeba sie _rozliczyc_ z IRS - co nie oznacza automatycznego placenia do IRS jakiegokolwiek podatku.

Bottom line - jezeli jestes rezydentem to zeznanie zlozyc trzeba. Nie rozliczanie sie z IRS moze byc uznane na porzucenie rezydencji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...