Skocz do zawartości

Rozszyfrowanie adnotacji wizy B1


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przeglądałem forum oraz inne strony w poszukiwaniu dokładnego wyjaśnienia z czym się je moja wiza z odpowiednią adnotacją i prawdę mówiąc tylko powielałem swoje pytania.

Do sedna sprawy.

Jakiś tydzień temu byłem na rozmowie w Konsulacie  KRK. Starałem się o wizę B1/B2 na 10 lat. Wizę potrzebuję na wyjazdy służbowe ( międzynarodowa firma, oddziały w Polsce i USA). W okienku dowiedziałem się że dostanę tylko wizę B1 i tylko na rok. Wczoraj odebrałem paszport i moim oczom ukazała się adnotacja:

"B-1 IN LIEU OF H, PER 9 FAM 402.2-5(F)"

I teraz nawarstwiły się tylko pytania:

1) Czym dokładnie jest wiza B-1 - rozumiem że nie mogę swobodnie podróżować po kraju, w dodatku na lotnisku otrzymam kilka więcej pytań... Czym B-1 różni się od B-2, w sensie co pozwala jedna względem drugiej ?

2) Czym jest wiza "B-1 in lieu of h." ?? Znalazłem tylko informacje o "B-1 in lieu of H-1B" Link do strony . Tylko czy to to samo (czyli pozwolenie na prace tymczasową)? Na co pozwala/zabrania taka wiza ? Podczas wjazdu najlepiej bym miał jakieś dokumenty, jeśli tak to jakie ??

3) Co oznacza adnotacja "PER 9 FAM 402.2-5(F) ?? tu już całkowicie mnie dobiło bo za diabła nic nie mogę znaleźć opisującego co to dokładnie jest. Na forum znalazłem tylko przypadek gdzie użytkownik miał konkretnie wpisane dla jakiej firmy leci.

Pozdrawiam serdecznie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z brzegu rekord ;):

9 FAM 402.2-5(F)  (U) Aliens Normally Classifiable H1 or H3

(CT:VISA-288;   02-22-2017)

a.  (U) There are cases in which aliens who qualify for H1 or H3 visas may more appropriately be classified as B1 visa applicants in certain circumstances; e.g., a qualified H1 or H3 visa applicant coming to the United States to perform H1 services or to participate in a training program.  In such a case, the applicant must not receive any salary or other remuneration from a U.S. source other than an expense allowance or other reimbursement for expenses incidental to the alien’s temporary stay.  For purposes of this Section, it is essential that the remuneration or source of income for services performed in the United States continue to be provided by the business entity located abroad, and that the alien meets the following criteria:

(1)  (U) With regard to foreign-sourced remuneration for services performed by aliens admitted under the provisions of INA 101(a)(15)(B), the Department has maintained that where a U.S. business enterprise or entity has a separate business enterprise abroad, the salary paid by such foreign entity should not be considered as coming from a “U.S. source;”

(2)  (U) In order for an employer to be considered a “foreign firm” the entity must have an office abroad and its payroll must be disbursed abroad.  To qualify for a B1 visa, the employee must customarily be employed by the foreign firm, the employing entity must pay the employee’s salary, and the source of the employee’s salary must be abroad; and

(3)  (U) An alien classifiable H-2 must be classified as such notwithstanding the fact that the salary or other remuneration is being paid by a source outside the United States, or the fact that the alien is working without compensation (other than a voluntary service worker classifiable B1 in accordance with 9 FAM 402.2-5(C) above).  A nonimmigrant visa petition accompanied by an approved labor certification must be filed on behalf of the alien.

b. (U) B1 visas issued in accordance with the guidance in this section must be annotated as such.  The annotation should read:

      "B-1 IN LIEU OF H, PER 9 FAM 402.2-5(F)"

 

Źródło: https://fam.state.gov/fam/09FAM/09FAM040202.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NobodyKnows, 

Może i źle napisałem: znalazłem to wcześniej, tylko dla mnie człowieka nie podróżującego dużo po świecie, a właściwie rozpoczynającego takowe, nie zabardzo mogę skumać co to wszystko ma się do siebie. Ja mam wpisane "B1 in lieu of H", a powyższe odnosi się do "Aliens Normally Classifiable H1 or H3". Czy jeżeli nie mam wyróżnionej cyfry po "H" to jak to rozumieć ??

Rozumiem że według wytycznych mogę pracować na terenie USA, ale nie pobierać wynagrodzenia ? Tylko o to chodzi w tym dopisku ?? Nie jestem dobry w kwestiach prawnych  :) a co z resztą pytań: 

1) Czym dokładnie jest wiza B-1 - rozumiem że nie mogę swobodnie podróżować po kraju, w dodatku na lotnisku otrzymam kilka więcej pytań... Czym B-1 różni się od B-2, w sensie co pozwala jedna względem drugiej ?

2) Czym jest wiza "B-1 in lieu of h." ?? Znalazłem tylko informacje o "B-1 in lieu of H-1B" Link do strony . Tylko czy to to samo (czyli pozwolenie na prace tymczasową)? Na co pozwala/zabrania taka wiza ? Podczas wjazdu najlepiej bym miał jakieś dokumenty, jeśli tak to jakie ??

Dla niektórych może być to wszystko proste i jasne, także proszę o trochę wyrozumiałości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej wiedzy, możesz pracować w USA ale pieniądze nie możesz pobierać od pracodawcy amerykańskiego, który ewentualnie może dokonywać tobie zwrotów poniesionych kosztów. Możesz swobodnie poruszać się po kraju. Czyli za twoją pracę w USA ma ci płacić polski pracodawca.  Co oznacza, że w USA możesz wykonywać tylko tę pracę do której cię oddelegowano i każda inna praca na terenie USA jest traktowana jako nielegalna. Możesz swobodnie poruszać się po USA. Kiedyś takie wizy dawano maksymalnie na 9 miesięcy, tak więc, że dostałeś na rok to pewnie coś się zmieniło. Co więcej jak przylecisz do USA to możesz dostać pieczątkę z prawem pobytu dłuższym niż 6 miesięcy (które standardowo dostają B1/B2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...