Skocz do zawartości

DV Lottery - pytanie dotczące Requirement #2 tj. wykształcenie i staż pracy


roboor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pytanie już raz się tutaj pojawiło ok. 2 lat temu... ale nie było na nie klarownej odpowiedzi. W zasadzie to chyba nie było żadnej.

Otóż są 2 niezbędne warunki aby nasze zgłoszenie miało jakikolwiek sens: warunek dot. kraju urodzenia (Requirement #1) i warunek dotyczący wykształcenia i staży pracy (Requirement #2).

Moje pytanie dotyczy Requirement #2 (wykształcenie minimalne i staż pracy) bo jest tam pewna kwestia "językowa" wprowadzająca w lekką dezorientację. 

Wygląda to mniej więcej tak:

 

Requirement #2: Each DV applicant must meet the education/work experience requirement of the DV program by having either:

- at least a high school education or its equivalent, defined as successful completion of a 12-yearcourse of formal elementary and secondary education;

OR

- two years of work experience within the past five years in an occupationthat requiresat least two years of training or experience to perform.  The Department of State will use the U.S. Department
of Labor’s O*Net Online database to determine qualifying work experience.

For more information about qualifying work experience, see the Frequently Asked Questions.
Do not submit an entry to the DV program unless you meet both of these requirements.

 

Tak więc minimum pełne średnie tj. pełny minimalny tzn. 12 letni cykl nauczania podstawowe/gimnazjalne+średnie (liceum/technikum) LUB 2 lata stażu pracy na przestrzeni ostatnich 5 lat w zawodzie, który wymaga co najmniej 2 letniego doświadczenia/szkolenia zawodowego. Czy dany zawód spełnia w/w kryteria odsyłacz nakierowuje nas na stronę: https://www.onetonline.org/

I tutaj następuje najbardziej kuriozalny wątek podkreśliony w pdf instruktażowym:  Nie wysyłaj zgłoszenia jeśli nie spełniasz obu tych warunków.

 

Ja rozumiem, że odnosi się on zarówno do całości czyli zarówno Requieriment #1 i Requeriment #2 (to są te oba warunki), a nie jak mi usiłuje to wmówić pewna uparta osóbka, jakoby miało to stanowić uściślenie obu podpunktów Requirement #2 czyt: nawet po doktoracie ale bez stażu pracy, czyli np. świeżo po maturze czy po ukończeniu studiów bez wymaganych 2 lat w zawodzie spełniającym określone przed Departament Stanu warunki zgłoszenie będzie nieważne. Na stwierdzenie, że przecież takie coś całkowicie zaprzecza temu "OR" między "edukacją" a "pracą", zasunęła mi (ta osoba), że OR można czytać jako "lub" ale również jako "lub też"/"czy też".

 

A wszystko zaczęło się kilka dni temu od wypowiedzi jakiegoś gościa w studio TVN BiŚ który wspominał o DV Lottery, o tym co obecna administracja USA o niej sądzi, a także jakie trzeba spełniać warunki i tutaj zaznaczył o tych dot. wykształcenia i stażu pracy (jakoby było one oba niezbędne). Był to taki amerykanista z mocnym akcentem. Czasami można go spotkać w TV. Od razu swierdziłem, że się myli, bo przecież młodzi ludzie w wieku 20-21 lat tuż po maturze czy 24-25 letni niedługo po studiach wygrywali GC w DVLottery...

 

Mam rację czy nie mam racji.

Screenshot_33.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...