Skocz do zawartości

Przekraczanie granicy USA po raz pierwszy (po otrzymaniu GC)


Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem poproszony w prywatnej wiadomości aby podzielić się doświadczeniami z pierwszego przekraczania granicy po otrzymaniu GC. Postanowiłem opisać je w osobnym wątku, być może taka wiedza spowoduje, że Wasz "pierwszy raz" :D będzie mniej stresujący ;)

Zaplanowaliśmy bezpośredni lot z narodowym przewoźnikiem ze względu na 1) dzieciaki, które nigdy nie leciały więc nie znaliśmy ich reakcji na starty/lądowania (okazało się że obawy były niepotrzebne) 2) chcieliśmy oszczędzić sobie ewentualnych problemów na lotniskach przesiadkowych. Po stronie PL wszystko sprawnie, miło i z uśmiechem (koperty nikogo nie interesowały, jedynie paszporty). Po przylocie wszyscy udają się do puntów kontroli granicznej (wiele stanowisk, zero czekania). Zostaliśmy poproszeni o paszporty, skan palców, zdjęcia (tylko dorosłych) - koperty nikogo nie interesowały, choć mieliśmy je przygotowane i były swoistym oznaczeniem nowych posiadaczy GC (co przydało się później). Po przejściu kontroli przeszliśmy kilka kroków na odbiory bagażu rejestrowego. Po ich odebraniu przechodzi się przez kolejny punkt kontrolny gdzie turyści kierowani są na lewo, GC (widoczni z daleka, dzięki kopertom) na prawo do niewielkiej poczekalni gdzie urzędnik imigracyjny zabiera koperty i prosi o skorzystanie z poczekalni. Trwało to ok 30 min. Następnie zostaliśmy wywołani i otrzymaliśmy paszporty z wbitymi pieczątkami wjazdu na teren USA (po drugiej stronie, na "plechach" wizy) z życzeniami powodzenia. Zostaliśmy skierowani na ponowny skan bagażu (podręczny i rejestrowy), który był tuz obok poczekalni po czy opuściliśmy lotnisko.

Miłego i bezstresowego lotu Wam życzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Nie Meg, o zdjecia RTG nikt nawet nie pytał. Od momentu podejścia do stanowiska odprawy cały czas jesteś nagrywana przez kamerę, po wykonaniu skanowania palców oficer poprosił abym w nią spojrzał, podobnie moja żona. Najprawdopodobniej robią zdjęcie na własne potrzeby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hmm ja może też się podzielę bo miałem kompletnie inne doświadczenie bez poczekalni :  lądowałem na JFK i leciałem LOTem i jak wyszedłem to po wyjściu z samolotu były 2 kolejki jedna dla obywateli i rezydentów i coś tam jeszcze a druga z Visa A,B oraz jeszcze jakieś inne pozycje (jakoś tak nie pamiętam dokładnie) i zgłupiałem bo rezydentem jeszcze nie byłem ale poszedłem do tej kolejki z visami gdy się ostałem z 15 min doszedłem do maszyn gdzie się odprawiało przed rozmową chyba ale coś mi nie pasowało więc się spytałem pani co tam chodziła przy tych maszynach czy do dobrej kolejki z papierami do zielonej karty stoję, okazało się że powinienem iść do 2 kolejki więc mnie przeprowadziła i kazała poczekać aż mnie pan urzędnik zawoła ( dzięki temu ominąłem resztę ludzi i byłem 1 w kolejce), poczekałem z 3 min, zawołał mnie, dałem mu kopertę, coś tam postukał, poczytał, kazał mi zeskanować odciski (+ robi to zdjęcie) i powiedział że to wszystko, wbił pieczątkę, oddał paszport i kazał iść (o badania się nie pytał), odebrałem bagaż i po 25 min było po wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Pytanie do s&s, bo jesteś chyba najbardziej zaawansowany, ale jeśli ktoś inny się orientuje to bardzo proszę...
Na razie wizy odebrane i  jestem na etapie planowania (lecimy najprawdopodobniej w czerwcu)
1) oplata za GC, czy wniesiona przed wylotem przyspiesza wydanie dokumentu, czy to nie ma znaczenia, bo i tak dopiero go wysylaja po przekroczeniu granicy US? (ile czekaliscie na dokument?)

2) drugi krok to SSN (tu tez pytanie, jesli juz macie, ile to trwalo), trzeci Driving License i lokalny Identity Card (bo zdaje się, że bez SSN sie nie da)

3) czy sa jeszcze jakies dokumenty, ktorych bede potrzebowad do normalnego funkcjonowania TAM? 

Dziękuję!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, meggspace napisał:

Pytanie do s&s, bo jesteś chyba najbardziej zaawansowany, ale jeśli ktoś inny się orientuje to bardzo proszę...
Na razie wizy odebrane i  jestem na etapie planowania (lecimy najprawdopodobniej w czerwcu)
1) oplata za GC, czy wniesiona przed wylotem przyspiesza wydanie dokumentu, czy to nie ma znaczenia, bo i tak dopiero go wysylaja po przekroczeniu granicy US? (ile czekaliscie na dokument?)

2) drugi krok to SSN (tu tez pytanie, jesli juz macie, ile to trwalo), trzeci Driving License i lokalny Identity Card (bo zdaje się, że bez SSN sie nie da)

3) czy sa jeszcze jakies dokumenty, ktorych bede potrzebowad do normalnego funkcjonowania TAM? 

Dziękuję!

 

1 dostajesz po wylądowaniu gc . Teraz płacąc nie przyspieszasZ nic

 

2 jesli po 2 tygodniach nie otrzymasz SSN to idziesz do biura i pytasz się co się dzieje z numerem . Inni nie czekają i mimo zaznaczenia w ds ze chcą mieć numer składają oddzielny formularz i dobrze robią bo czekali by parę lat na numer bo ich brak w systemie. Poczytaj to forum o tym prawo jazdy zależy od stanu,miasta lub biura bo czasami i to ma znaczenie na czas oczekiwania i potrzebnych na już dokumentów.

3 masz certyfikaty.dyplomy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.03.2018 o 12:44, meggspace napisał:

Pytanie do s&s, bo jesteś chyba najbardziej zaawansowany, ale jeśli ktoś inny się orientuje to bardzo proszę...
Na razie wizy odebrane i  jestem na etapie planowania (lecimy najprawdopodobniej w czerwcu)
1) oplata za GC, czy wniesiona przed wylotem przyspiesza wydanie dokumentu, czy to nie ma znaczenia, bo i tak dopiero go wysylaja po przekroczeniu granicy US? (ile czekaliscie na dokument?)

2) drugi krok to SSN (tu tez pytanie, jesli juz macie, ile to trwalo), trzeci Driving License i lokalny Identity Card (bo zdaje się, że bez SSN sie nie da)

3) czy sa jeszcze jakies dokumenty, ktorych bede potrzebowad do normalnego funkcjonowania TAM? 

Dziękuję!

 

wez sobie odpis aktu urodzenia. Moze sie przydac :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...