Skocz do zawartości

BARDZO wazne pytanie o WIZE J1


Rekomendowane odpowiedzi

Jacob zle rozumujesz z wiza J-1

po 1 to zobacz kto moze na taka wize wyjechac oraz co nalezy zrobic

co do druku ds 2019 to znajdz takiego pracodawce co sie bedzie na tym znac?dlatego sa firmy,prawnicy co sie takim czyms zajmuja,chyba ze pracodawca wie jak kto zrobic .

Z wiza J-1 moze byc podobnie jak z wiza turystyczna jak zobaczy Konsul ze mozesz zostac nielegalnie,ze cos nie gra z papierami oraz tym po co lecisz do USA,

brane sa pod uwage takie cos jak karalnosc ,...

nie musisz miec tej wizy aby kupic samochod,do wynajecia mieszkania tez Ci ta wiza nie jest potrzebne ale juz do numeru SSN to owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

1. Na jak długo można wyjechać na wizie J - jak długo mogę na niej pracować, rok?

2. Jeśli dobrze rozumiem to ktoś z USA mając firmę chce zatrudnić kogoś z Polski i wypełnia dokument DS2019 dzięki, któremu dostanę wizę J...

3. Czy jak wszystko się zgadza z DS2019 to ciężko w Ambasadzie Hamerykańskiej w Warszawie ją otrzymać czy łatwo jak wizę turystyczną?

4. Czy mając tą wizę można kupić np samochód w Stanach, wynająć mieszkanie, mieć SSN, kartę kredytową?

1. tak

2. tak

3. To, czy dostaniesz wizę zależy od tego, czy konsul ma podstawy żeby podejrzewać, że chcesz zostać nielegalnie albo że coś ściemniasz. Rodzaj wizy nie ma znaczenia.

4. Zatrudniając się do normalnej pracy musisz mieć SSN, więc na wizie J-1 możesz go dostać (trzeba iść do urzędu). Samochód, mieszkanie czy karta kredytowa nie ma żadnego związku z wizą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sly6 to masz na myśli, że lepiej wizę H sobie załatwiać? Jaka to jest różnica od wizy J... czy obie wizy można przedłużyć będąc w Stanach czy trzeba wracać do Polski?

I wiza H-1B i J-1 jest załatwiana przez pracodawcę - pracodawca wypełnia i wysyła Ci odpowiednie papiery a Tobie zostaje wizyta w ambasadzie i rozmowa z konsulem. Wiza J-1 pozwala na pracę maksymalnie przez rok. Nie można zostać dłużej, trzeba wrócić do Polski i można potem ewentualnie się starać jeszcze raz o taką samą wizę ale są jakieś warunki - trzeba ileś czasu siedzieć w Polsce albo przejść przynajmniej jeden semestr studiów czy coś takiego. Wiza H-1B pozwala na pracę zazwyczaj przez trzy lata. Jest możliwość przedłużenia na następne 3 (łącznie 6), przedłużenie pewnie załatwia pracodawca i chyba nie trzeba opuszczać USA. O ile wiem jeśli pracownik chce zostać dalej w firmie a firma chce go zatrzymać, to pod koniec ważności H-1B firma aplikuje o zieloną kartę dla pracownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wiza H-1B i J-1 jest załatwiana przez pracodawcę - pracodawca wypełnia i wysyła Ci odpowiednie papiery a Tobie zostaje wizyta w ambasadzie i rozmowa z konsulem. Wiza J-1 pozwala na pracę maksymalnie przez rok. Nie można zostać dłużej, trzeba wrócić do Polski i można potem ewentualnie się starać jeszcze raz o taką samą wizę ale są jakieś warunki - trzeba ileś czasu siedzieć w Polsce albo przejść przynajmniej jeden semestr studiów czy coś takiego. Wiza H-1B pozwala na pracę zazwyczaj przez trzy lata. Jest możliwość przedłużenia na następne 3 (łącznie 6), przedłużenie pewnie załatwia pracodawca i chyba nie trzeba opuszczać USA. O ile wiem jeśli pracownik chce zostać dalej w firmie a firma chce go zatrzymać, to pod koniec ważności H-1B firma aplikuje o zieloną kartę dla pracownika.

Z całym szacunkiem do kolegi, ale troche jest tutaj nieścisłości.

Wiza h1b to wiza pracownicza i jak kolega napisał wizę tą sponsoruje pracodawca po uprzednim wykonaniu kroków niezbędnych do otrzymania na to zgody z DOL i USCIS. Jest to wiza dla specjalistów dlatego aby kandydat spełniał wymogi musi mieć ukończone conajmniej 4 lata studiów. Wiza typu H nie wyklucza ubiegania się o zieloną kartę, także te dwa procesy moga przebiegać jednocześnie. Reszta info odnośnie wizy H względnie zgadza się.

Co do J1 (wiza ta posiada 13 kategorii) ale wszyscy dobrze znają zapewne 3 z nich: (WAT, INTERNSHIP, HIGH SCHOOL USA) Każda ma swoje zasady, a co najważniejsze J1 NIE JEST WIZĄ PRACOWNICZĄ - zapraszam po szczegóły na stronę Ambasady. Skoro nie jest wizą pracowniczą to jej sponsorem nie może być pracodawca. Wizę J1 sponsorować może tylko i wyłącznie fundacja desygnowana przez DOS do wystawiania formularzy DS2019. Jeżeli posiadasz pracodawcę to możesz z nim podpisać job offer a dopiero na jego postawie zgłaszasz sie do fundacji która po sprawdzeniu pracodawcy wystawi DS-2019. Długość wizy J1 ( jest różna zależnie od tego jaka kategoria) WAT (wiza ważna 4 miesiące) (Interns wiza ważna max. 12 miesięcy) (Trainee- wiza ważna ma. 18 miesięcy) wizy J1 nie da się przedłuzyć poza maksymalny okres jej ważności. Jeżeli ktoś brał udział w programie INTERNSHIP i wykorzystał max. długość programu to może ubiegać się o ponowny udział dopiero po 2 latach. Jest to zasada programu Internship i nie ma nic wspólnego z jeszcze jedną zasadą - two year role - która obecnie nie obowiązuje. (zasada ta odnosiła się do osób wyjeżdzających na praktyki i uniemożliwiała otrzymanie wizy imigracyjnej oraz wizy typu H przez dwa lata od uczestniczenia w programie) ale jak już wspomnialem tej zasady już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poprawki. Zakładałem, że jak ktoś pisze o wizie J to jest studentem i nie trzeba pisać, że to wiza dla studentów. Piszesz, że z internship jest zasada o dwóch latach niezależna od two year rule? Tego nie wiedziałem, muszę poczytać. Na mojej wizie jest napisane "two year rule does not apply" - czyli to tak właściwie nie znaczy, że mogę od razu po jednej J-1 aplikować o drugą, i to zależy od programu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poprawki. Zakładałem, że jak ktoś pisze o wizie J to jest studentem i nie trzeba pisać, że to wiza dla studentów. Piszesz, że z internship jest zasada o dwóch latach niezależna od two year rule? Tego nie wiedziałem, muszę poczytać. Na mojej wizie jest napisane "two year rule does not apply" - czyli to tak właściwie nie znaczy, że mogę od razu po jednej J-1 aplikować o drugą, i to zależy od programu?

Ten zapis w twojej wizie odnosi się do przepisu który obecnie już nie obowiązuje stąd na twojej wizie "two year rule does not apply" zapis ten dotyczył tych którzy chceiliby aplikować o wizę imigracyjną lub pracowniczą np H. gdybyś miał wpisane, że two year rule does apply oznaczało by to, że po zakończeniu programu musisz wrócić na dwa lata do Polski zanim będziesz mógł się otrzymać zieloną kartę czy też aplikować o wizę typu H. Miało to zapobiegać sytuacjom w których praktykant zostawał w stanach i starał się o pobyt stały. Tego własnie dotyczy zapis w wizie: że teraz nie podlegasz tej restrykcji i że zaraz po powrocie możesz aplikowac o green card albo o H1b.

Natomiast jest jeszcze coś takiego jak zasada dwu-letniej karencji pomiędzy odbytymi praktykami na wizie J1. Chodzi o to, że jeżeli byłeś na programie praktyk i wykorzystałeć maksymalnie 18 miesiecy programu, to ponownie możesz w nim wziąć udział nie wcześniej niż po dwóch latach od ostatniego programu. Ta zasada nie ma nic wspólnego z tym co jest w paszporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktos mial te 2 lata nalezalo sie starac o waiver aby wrocic do USA szybciej..

ale jak maximus napisal tych 2 lat od pewnego czasu juz nie ma

wiele razy na forum juz o tym pisalem,jest tez napisane na stronie Ambasady USA ze to juz nie obowiazju

kto pamieta tematy na forum jak zniesc te 2 lata i jak sie starac o waiver? :D

dawne stare czasy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...